دوشنبه, 08.20.2018, 12:25pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار افغانستان
 
عملیات خود سرانه ی نظامیان امریکایی در افغانستان، گامی بلند برای تداوم اشغال نظامی
سه شنبه, 09.12.2017, 03:36pm (GMT)

عملیات خود سرانه ی نظامیان امریکایی در افغانستان،

 گامی بلند برای تداوم اشغال نظامی

 

الوقت: همزمان با اعلام راهبرد جدید آمریکا در افغانستان، اعلام یک مسئله جنجالی در این راهبرد به واکنش منفی و مخالفت دولت افغانستان منجر شد و آن اختیاراتی بود که به گفته ترامپ به نیروهای آمریکایی این اجازه را می‌دهد تا در هر جا که لازم بدانند، عملیات نظامی انجام دهند.

براساس آن چه دونالد ترامپ در حومه واشنگتن در مورد استراتژی آمریکا در افغانستان عنوان کرد، به سربازان آمریکایی در کشور افغانستان صلاحیت‌های بیشتری اعطا شده و نیروهای هوایی آمریکا برای بمباران نیازی به هماهنگی و یا اجازه ارتش افغانستان ندارند.

بلافاصله پس از اعلام این موضع، ژنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که نیروهای حامی دولت افغانستان و حتی نظامیان مستقر آمریکایی در افغانستان اجازه اجرای عملیات‌های خودسرانه را ندارند. وی در ادامه تصریح کرد که هرگونه عملیات نیروهای خارجی باید در هماهنگی با رئیس ستاد مشترک ارتش افغانستان صورت گیرد.

بعد از موضع‌گیری رئیس جمهور آمریکا در مورد اختیار مطلق نظامیان این کشور در افغانستان برای انجام عملیات نظامی بدون کسب مجوز لازم از دولت کابل، یک روزنامه انگلیسی نیز در گزارشی فاش کرد که ارتش انگلیس در حال طراحی عملیات‌های سری در افغانستان و پاکستان برای ترور سرکردگان داعش و رهبران طالبان هستند. براساس این گزارش، ارتش انگلیس در پی قدرت گرفتن طالبان و گسترش فعالیت‌های داعش در افغانستان در حال طراحی عملیات‌های ویژه و مخفیانه در این کشور است. این روزنامه انگلیسی نوشت که دولت انگلیس پس از آمریکا، تصمیم به اجرای برنامه‌های مشابه در افغانستان گرفته است. در ادامه این گزارش آمده که قرار است این عملیات‌ها بدون هماهنگی دولت افغانستان و به صورت کاملا سری و مخفیانه انجام شود.

انجام عملیات‌های بدون مجوز در افغانستان، اقدامی در راستای تضعیف دولت کابل

با این حال رویکرد آمریکا و به تبع آن بریتانیا در مورد انجام عملیات نظامی بدون کسب مجوز از دولت کابل، به طور کامل برخلاف اهداف اعلام شده غرب برای مبارزه با تروریست است. اگرچه هم امریکا و به پیروی از واشنگتن، بریتانیا نیز هدف از انجام عملیات‌های خودسرانه خود در افغانستان را مبارزه با تروریست عنوان کرده‌اند، اما این اقدام نه تنها به هدف اعلام شده مبارزه با تروریسم کمکی نخواهد کرد، که مضاف بر آن با تضعیف دولت مرکزی کابل به بی‌ثباتی بیشتر در افغانستان و به تبع آن تقویت حضور تروریسم در این کشور منجر خواهد شد.

عملیات نظامی خودسرانه نیروهای خارجی در افغانستان در واقع به معنای نقض حاکمیت دولت مرکزی کابل است و در شرایطی که نیروهای خارجی حاضر در افغانستان حاکمیت مرکزی این کشور را نقض کرده و هماهنگی لازم را برای انجام عملیات‌های نظامی انجام نمی‌دهند، چگونه می‌توان انتظار داشت که حاکمیت دولت کابل توان لازم را برای مقابله با گروه‌های تروریستی بدست آورد.

در حقیقت نقض حاکمیت دولت کابل به معنای تضعیف بیش از پیش دولت مشروع این کشور است و در شرایطی که افغانستان با بی‌ثباتی امنیتی روبرو است، بدون تردید انجام عملیات‌های خودسر نیروهای خارجی نمی‌تواند به نفع دولت مرکزی تمام شود.

عدم تعیین زمان‌بندی، گامی بلند برای تداوم اشغال نظامی افغانستان

از طرف دیگر آن چه همزمان با اعلام عملیات خودسرانه نظامی و بدون کسب مجور نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در افغانستان مشاهده می‌شود، عدم تعیین زمان بندی مشخص و جدول زمانی برای خروج این نیروهاست.

در این صورت متاثر از اجرای استراتژی دولت ترامپ، هم می‌توان انتظار از بین رفتن استقلال نیم بند دولت مرکزی کابل را داشت و هم افزایش بی‌ثباتی‌ها و ناامنی‌ها به بواسطه تضعیف دولت موضوعی قابل انتظار و بدیهی خواهد بود. براین اساس در شرایط ضعف بیش از پیش دولت و همزمان گسترش بی‌ثباتی‌های داخلی، خروج نظامیان خارجی در افغانستان نیز بسیار به سختی و حتی شاید غیرممکن به نظر ‌رسد.

براین اساس می‌توان انتظار داشت که عدم تعیین زمان‌بندی مشخص برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان در واقع با هدف تداوم اشغال بلندمدت این کشور و توجیه حضور نیروهای خارجی صورت گرفته است که در این صورت معمای امنیت در افغانستان همچنان سردرگم و حل نشده باقی خواهد ماند.

Alwaght.com 

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
باید پول بدهید چون «افغانی» هستید؛ وضعیت ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس (09.04.2017)
افزایش اختلافات کاخ سفید (07.25.2017)
پناهگاه امن مخالفان افغانستان کجاست؟ (06.26.2017)
اعلامیه ی کمیته فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان (06.04.2017)
نکاتی از یادداشت های روزانه (06.04.2017)
عين و غين يعنى بلا و درد سر (06.04.2017)
افراطیت هر روز دامن گستر می گردد (06.04.2017)
جلال نورانی هم درگذشت (03.28.2017)
رخدادهای های سه سده ی اخير در خراسان ديروز و افغانستان امروز ازبرچيده شدن بساط اشغالگران کهن تا افتيدن به دام غارتگران نوين - بخش نهم (03.20.2017)
بهاران خجسته باد (03.20.2017)