چهار شنیه, 08.15.2018, 10:39am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار افغانستان
 
تأملی بر اظهارات جناب محقق
دوشنبه, 12.04.2017, 08:27pm (GMT)


محمد الله وطندوست  


تأملی بر اظهارات جناب محقق

 

عجب زمانه یی شده است. اگر دو ،جمع دو، مساوی به چهار گفته شود، عده ای آن را تائید و عده ای به رد آن می کوشند. اظهارات جناب محقق در تهران نیز به چنین سرنوشتی دچار شده است. عده ای بدون دلیل وبرهان عام وتام مورد تائید قرار داده و عده ای هم بدون تأمل به رد آن پرداخته اند.

قبل از بحث در این مورد لازم می دانم از طرفداران و مریدان جناب محقق بپرسم که جناب شان عنوان والای استادی را از کدام دانشگاه و پوهنتون بدست آورده اند تا ما هم با این عنوان بزرگ یاد شان کنیم؛ درغیر آن گذاشتن عنوان ولقب استاد بدون سند، خود اهانت به چنین مقامی پنداشته می شود. اینکه جناب محقق استاد و پروفیسور جنگ استند وشاید در بسا موارد دیگر استاد باشند، حرفی ندارم.اما از نگاه اکادمیک می خواهم به عرض برسانم که تنها با رفتن به حوزه قم و یا مدارس دیوبندی پاکستان کسی را نمی توان استاد خطاب نمود و این عنوان را برایش بخشید. اینکه در جامعه ما نجار، گلکار و دریور را نیز بخاطر ارج گذاری استاد می خوانند، حرف جداگانه است.

در مورد اظهارات جناب محقق مبنی بر بزرگداشت از پیروزی سپاه پاسداران ایران و فاطمیون در جنگ سوریه و سهمگیری افغان ها در این جنگ مختصرا می خواهم ابراز نظر نمایم:

شکست داعش در سوریه و عراق واقعاً یکی از حوادث مهم سال جاری و پیروزی بزرگی برای دولت سوریه و متحدین آن محسوب می گردد. پیروزی در برابر نیروی وحشی و خون خواریکه همه جهان را به چالش کشانیده می خواستند حاکمیت قرون وسطائی خود را بزور سرنیزه و به قیمت نابودی ملیون ها انسان تأمین نماید ، پیروزی کم ارزشی نیست. باید این پیروزی را به مردم سوریه و متحدین آن تهنیت گفت. اما اینکه طرفداران و حامیان داعش و مخالفان این حرکت قهقرائی و ضد بشری حق داشتند سوریه را مرکز جنگ قرار دهند و به بهانه حمایت از داعش  ویا مخالفت با آن بدون اراده و خواست مردم سوریه آن کشور را به ویرانه ای تبدیل نمایند ،جدا پرسش بر انگیز است.

اصولا در اختلافات داخلی یک کشور هیج نیروی خارجی حق ندارد به پشتیبانی گروهی وارد جنگ شود و گروه دیگری را سرکوب نماید. اختلافات داخلی کشورها بدون مداخله کشورها بدون مداخله نظامی دیگران توسط مردمان همان کشور می تواند راه حل دریابد و بالاخره با اراده اکثریت مردم، رژیم مورد تائید اکثریت ایجاد گردد. در سوریه هم اگر سرمایداری جهانی با تقویت نیرو های مخالف حاکمیت بشار اسد و مداخله در امور داخلی آن کشور به گسترش جنگ دامن نمی زد، یقینا مردم سوریه این همه بدبختی ها را متقبل نمی شدند و کشور معمور سوریه به کشوری ویرانه تبدیل نمی شد. اینکه در برابر نیروهای متجاوز خارجی دولت سوریه از متحدین بین المللی خویش طلب کمک نموده  بالاخره به حمایت روسیه و ایران و اخیرا ترکیه به عقب رانی نیروی شیطانی داعش توفیق حاصل نموده است ،قابل تائید جدیست.

در مورد سهمگیری افغان ها در این جنگ نیز نکاتی را می توان متذکر شد:

در حالیکه در وجب وجب خاک افغانستان از شمال تا جنوب واز شرق تا غر ب آتش جنگ شعله ور است، آیا افغانها این امکان و فرصت رادارند که بجای خاموش ساختن آتش در خانه خود شان به کمک دیگران بشتابند و هیزم سوخت مقاصد و اهداف دیگران قرار گیرند؟  یقینا عقل سلیم حکم می کند که خاموش ساختن آتش خانه مهمتر و مبرم تر از پرداختن به آتش افروزی دیگران در جا های دیگر است. از جانبی آیا افغانیکه در سوریه در جنگ سهم گرفته است ، با اراده آزاد خود به آن جا رفته است ویا مجبوریت های عدیده وی را در جهنم جنگ سوریه کشانیده است؟

تا جائیکه معلوم است ،نیروهای امنیتی ایران با زیر فشار گذاشتن خانواده های فقیر ،مظلوم و محروم افغان در ایران ،جوانان ونوجوانان افغان را مجبور نموده اند به جبهه سوریه اشتراک ورزند و در برابر نثار جان، چند پول سیاهی به نفقه خانواده خود بدست آرند. چه بسا جوانان و نوجوانانیکه گمنام سر به نیست شده اند و حتی فامیل های شان از سرنوشت مرگبار آنان تا هنوز اطلاعی ندارند و یا تعدادی از آنان که به چنگ مخالفان گرفتار شده اند ، در زندان های مخوف در شرایط نهایت دشوار و رقتبار شب و روز می گذرانند و خانواده های شان هیچگونه اطلاعی از سرنوشت آنان ندارند. تحقیر و توهین افغان ها هم در ایران و هم درجبهات و بی توجهی به سرنوشت آنان وبالاخره سپردن جسد پارچه پارچه شده عده محدودی از جوانان به خانواده های شان، حاصل سهمگیری افغان ها در سوریه است.

آیا چنین سهگیری می تواند افتخار آفرین باشد ویکی از بلند پایه ترین شخصیت های دولتی به تجلیل آن بپردازد؟

نه آقای محقق! فرستادن اجباری جوانان و نو جوانان بی سواد وبی خبر از همه چیز افغان در جبهات جنگ سوریه نه تنها افتخار آمیز نیست؛ بلکه مایه ننگ برای حکومت ایران و موجب شرمساری سردمداران بیکفایت حکومت افغانستان است.

اگراین جوانان به اراده آزادخود خواهان سهمگیری درجنگ علیه هراس افگنان قرون وسطائی می بودند،بهترین جبهه جنگ در افغانستان برای شان مهیا بود وبا افتخار می توانستند از مادر وطن دفاع نمایند و با اشتراک در نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از حملات خونبار داعشیان ادم کش وطالبان وحشی درمساجد وتکایای خود جلوگیری می کردند و درصورتیکه به شهادت می رسیدند،نام پر افتخار شهید راه دین ووطن را کمائی می کردند.

آقای محقق! آیا فکر کرده اید که یکی از نتایج جانبی ناکامی داعش در سوریه و عراق برای کشور ما چیست؟

مسلماً داعش با اعلان ایالت خراسان و تعیين نماینده داعش در این ایالت، چهار سال قبل سنگ تهداب حاکمیت خونبار و ضد بشری خود را در کشور ما گذاشت و در این مدت به سرباز گیری پرداخت و با اقداماتی در اینجا و آنجا موجودیت خود را به نمایش گذاشت. اینک با شکست در سوریه و عراق کشور ما را می خواهد جولانگاه هراس افگنی و مرکز تاخت وتاز خود قرار داده با راه اندازی جنگ های فرقه یی نیروهای خود را به سرزمین بلاکشیده ما متمرکز نماید.

د رچنین وضعی آیا تجلیل از پیروزی فاطمیون د رتهران و افتخار به اشتراک جوانان افغان درجنگ سوریه آنهم به زور سرنیزه و بدون خواست وتمایل خود شان اهمیت دارد ویا طرح پالیسی دقیق مقابله با داعش و دیگر هراس افگنان در خاک افغانستان؟

شما که درزمره سه ،چهار نفر اول حکومت به اصطلاح وحدت ملی قرار دارید، در برابر مردم مظلوم افغانستان و بالاخص مردم محروم هزاره که سنگ حمایت آنان را به سینه می کوبید، چه مسؤولیت دارید؟

آیا با موقف اپوزیسیونی در برابر دولتی که خود یکی از چهره های اصلی آن راتشکیل می دهید و با اظهارات غیر مسؤولانه درقبال قضایای ملی وبین المللی، می توانید مشکل افغانستان را حل نمائید و در برابر هراس افگنان رنگارنگ و توطئه های پیچیده داخلی وخارجی مبارزه وایستاده گی نمائید؟

فکر کنم نجات کشور از وضع فلاکتبار کنونی به وحدت و اتحاد مردم شریف افغانستان و به تفاهم و همکاری سر بر آورنده گان سیاسی کشور مربوط  است وبس !اظهارات غیر مسؤولانه برای خوشآمد گوئی بیگانگان  جز ریختن آب به آسیاب دشمن و ایجاد تفرقه واختلاف در صف خودی حاصلی ندارد.

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
بروید «مغـز متفکـر اول جهان» را پیدا کنید! (12.04.2017)
به افتخار سالروز درگذشت رهبر بى بديل و تكرار ناشدنى حزب دموكراتيك افغانستان "ببرك كارمل" (12.04.2017)
مسؤول پروژه داعش افغانستان معرفی شد!؟ (11.30.2017)
پارسی را پاس می داریم! (11.20.2017)
سرنوشت جنگ و صلح را بیگانگان تعیين می کنند (11.20.2017)
جناب سر قوماندان اعلي (11.20.2017)
موقف متضاد غرب درقبال دوجنبش جدائی طلبانه مشابه دراروپا (11.20.2017)
شریک امریکا در افغانستان؛«دولت» یا «اداره مستعمراتی»؟ (11.20.2017)
عملیات خود سرانه ی نظامیان امریکایی در افغانستان، گامی بلند برای تداوم اشغال نظامی (09.12.2017)
باید پول بدهید چون «افغانی» هستید؛ وضعیت ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس (09.04.2017)