چهار شنیه, 08.15.2018, 10:38am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار افغانستان
 
پيش زمينه های گسيل نيروهای نظامی اتحاد شوروی به افغانستان
سه شنبه, 02.13.2018, 10:39pm (GMT)


ترجمه:جیلانی گلشنیار

پيش زمينه های گسيل نيروهای نظامی اتحاد شوروی به افغانستان


قسمت اول
چندی قبل کمپینی تلویزیونی استانکینه،فدراتیف روسیه،فلم مستندی را در مورد اعزام قوای نظامی اتحادشوروی،به افغانستان در روزهای آخرسال 1979،به نشر رسانید،که اینک قسمتی از آنرا تقدیم دوستان می نمایم.

افغانستان در نیمه اول سال 1979،!
یک سال قبل نیروهای مترقی قدرت را بدست گرفتند. مردم آنکشور آماده به تطبیق ریفورم های دولت نبودند و در مقابل عکس العمل نشان دادند؛شورشها گاهی در یک جا وگاهی در جای دیگر رخ می داد؛ نیم نفوس کشور تحت تصرف مخالفین دولت قرار داشت.شکار واقعی بالای کارمندان حزبی و دولتی آغاز شده بود.
درهرات دو نفر مشاور اتحاد شوروی را به طور وحشیانه به قتل رسانیدند؛ رهبری افغانستان در رأس نورمحمد تره کی،ازنزدیکترین دوست و متحد خود اتحاد شوروی تقاضای کمک نمود. درمسکو عجله صورت نگرفت ونیروهای نظامی نیزفرستاده نشد. دراین وقت بخاطر غصب قدرت کشمکش سیاسی در افغانستان، بین رهبران حزبی و دولتی به اوج خود رسیده بود؛ تره کی یکی پی دیگر موقف خود را در مقابل حفیظ الله امین از دست می داد.
نیکولای لیئونف می گوید:امین به شکل زور قدرت را از تره کی غصب نمود.درقدم اول وزارت خارجه، بعدأ صدارت را؛ تره کی بحیث رئیس شورای انقلابی و در عالی ترین مقام،لیکن بدون صلاحیت قرار داشت. در این وقت اتحادشوروی تصمیم گرفته بود تا چند قطعه از کوماندوهای خود را جهت امنیت رهبران حزبی و دولتی، دوایر و سفارت اتحاد شوروی به کابل بفرستد و در مسایل سیاسی آنها مداخله نکند.
اشد محرم:
فیصله بیروی سیاسی حزب کمونیست اتحاد شوروی.
بخاطر امنیت و دفاع از نیروهای هوایی اتحادشوروی در میدان هوایی بگرام، کوماندو های پراشوتی به جمهوری دموکراتیک افغانستان فرستاده شود.
بخاطر امنیت دیپلوماتهای اتحاد شوروی و سفارت آن در کابل کوماندوهای کی گی بی شوروی توظیف اند.
بخاطر امنیت وزارت دفاع و ستاد ارتش افغانستان،نیروهای خاص ستاد ارتش اتحاد شوروی در 27 جون 1979 فرستاده شوند.

افغانستان در نیمه دوم سال 1979:
اشد محرم: تیلگرام خاص ازکابل به مسکو ارسال می شود.
تشدیدفعالیت های شورشیان در ماه اگست و سپتمبر نشاندهنده آن است که ما باید به تقاضای دوستان افغانستانی خود لبیک بگویم و قطعات خاص اتحاد شوروی را به کابل بفرستیم .
اول اگست 1979، به امضاء سفیر اتحاد شوروی در کابل،رئیس کی گی بی و مشاور نظامی اتحاد شوروی در کابل.
رهبران اتحاد شوروی به وزارت دفاع فرمان صادر نمودند که کوماندوهای مسلمانان را در حالت آماده باش و احضارات عالی محاربوی قراردهند تا به خاطرامنیت رهبری دولت افغانستان به کابل اعزام گردند.
بتاریخ 3 سپتمبر 1979،سفارت اتحادشوروی در کابل به حفیظ الله امین اطلاع داد که کوماندوهای خاص نظامی اتحاد شوروی آماده آمدن به کابل هستند. نورمحمد تره کی در این وقت در کیوبا بسر می برد. حفیظ الله امین از آمدن کوماندوهای اتحاد شوروی را به افغانستان به تعویق انداخت زیرا فکر می کرد که این نیروها در تطبیق پلانهای وی سد واقع میگردد.

افغانستان سپتمبر 1979!
نورمحمد تره کی آمادگی میگیرد تا در کنفرانس کیوبا شرکت نماید. در ابتدا تصمیم برآن بود که در این کنفرانس،حفیظ الله امین اشتراک نماید.اما امین بالای تره کی می قبولاند که در این کنفرانس، شرکت رهبر افغانستان حتمی است و باید به آنجا برود.
نورمحمد تره کی از بریژنف خواهش می کند تا هواپیمایی را جهت انتقال وی به کیوبا در اختیارش بگذارد. بریژنف پیش از همه به تره کی هوشدار داد که نباید از کشورخارج شود.زیرا تمام گزارشات منابع اتحاد شوروی حاکی ازآن بود که امین قصد دارد که وی را خلع قدرت کند. تره کی قبول نمی کند و بریژنف را قناعت داده و هواپیمایی برایش آماده وبه کیوبا پرواز می نماید.
تره کی در کیوبا مصروف بازدید ها و ملاقات ها بوده که در این وقت،امین ده ها تن از طرفداران نورمحمد تره کی را ازمقام هایشان سبکدوش ساخت.
 
در12سپتمبر، نورمحمد تره کی از کیوبا بطور خاص به مسکو آمده تا با بریژنف ملاقات نماید. در افغانستان اوضاع سیاسی به یک چشم زدن بکلی دگرگون شده می رفت.
نیکولای لئونف میگوید: در این ملاقات بریژنف تأکیدأ بار دیگر به نورمحمد تره کی هوشدار داد که به افغانستان نرود.آنجا بی نهایت اوضاع وخیم است ورفتن به کابل، خیلی ها خطرناک می باشد.

نورمحمد تره کی حرفهای بریژنف را جدی نگرفت من باید پروازکنم،من در برابر انقلاب و مردم جوابده هستم.
ولی هشدار بریژنف یک روز بعد از آن یعنی با آمدن تره کی به کابل،جامه عمل پوشید.
حفیظ الله امین، نورمحمد تره کی را متهم کرد که قصد داشت که وی را به قتل برساند. بنابرآن او را دستگیر و اسیر خود ساخت.
در14سپتمبر،جلسه فرمایشی بیروی سیاسی کمیته مرکزی ح.د.خ.ا،بشکل اضطراری در فضای ترس ووحشت دایرشد وحفیظ الله امین قدرت حزبی و دولتی را غصب نمود.
فردا ازطریق رادیو اعلان شد که نورمحمد تره کی در اثر مریضی از مقام خود استعفاء داده. یک روز بعد آن پلینوم کمیته مرکزی حزب نورمحمد تره کی را از وظایف سبکدوش و جای آنرا امین گرفت. در عین زمان، تمام طرفداران و خویشاوندان نورمحمد تره کی را دستگیرنموده و روانه زندان ساختند. طی چند دقیقه، اطفال و زنان خانواده تره کی درپشت پنجره های زندان پلچرخی قرار گرفتند.

گل احمد تره کی، برادر زاده نورمحمد تره کی می گوید:
تاحال علایم و آثار برق دادن های زندان در دست هایم معلوم می شود.آنروز را به خوبی به یاد دارم که چه قسم کاکای من خلع قدرت شد.
 
در 12سپتمبر از طرف شب،طی عملیات خاصی ما را به زندان پلچرخی انتقال دادند و یک طبقه آنرا مخصوص برای ما تخلیه نمودند تا کسی نه فهمد که ما در این طبقه زندانی هستیم.

اشد محرم:
از آرشیف حزب کمونیست اتحادشوروی:
با تحلیل از اوضاع جامعه، نباید همکاری های خود را با امین به حیث رهبر حزب و دولت قطع کرد و کوشش نمائید که جلو قتل و کشتار و زندانی ساختن طرفداران تره کی و دیگر نیروهای مترقی که دشمنان انقلاب شمرده نمی شوند،گرفته شود.
مسکو هنوز نمی خواهد که بصورت قطعی با امین جدال کند.اما رهبر جدید در همین زمان مرتکب اشتباهات پی در پی می شود.
رهبران اتحادشوروی بطور مکتوبی از حفیظ الله امین خواهش نموده اند که تره کی را از زندان رها نماید و در صورت امکان به اتحاد شوروی بفرستد و به هیچ وجه نباید کشته شود.امین به خواهش رهبران اتحادشوروی جواب منفی ارائه کرد و یک روز بعد تره کی بدستور امین، توسط جنرال جانداد به قتل رسید.

وی راطوری بقتل رسانیدند که آثار و علایم شکنجه در وجودش دیده نمیشد و توسط بالشت وی را خفه وبه قتل رسانیدند.
در این عکس دیده می شود که تره کی ،امین و جنرال جانداد پهلوی هم قرار دارند.
 
در 27 دسمبر 1979،احمد امین اوف سرباز کوماندوهای مسلمانان اتحاد شوروی به قصرتپه تاج بیگ حمله نموده وآنجا را به تصرف خود در آورد. بعد ازختم جنگ در قصر، این عکس در اطاق خواب امین پهلوی جسد بی جانش افتیده بود و از وسط پاره شده بود.احمد امین اوف این عکس را برداشته بخود گرفت و بعد ها پاره گی آنرا سرش زد و در البوم یادگاری خود گذاشت.این عکس چند روز قبل از کشته شدن تره کی گرفته شده بود و خنده در لبان تره کی دیده می شود. امین با این فیصله خود،حکم اعدام خویش را نیزامضاء نمود.

قتل تره کی معنی این را افاده می کرد که به روی بریژنف تف انداخته باشد.بعد ازاین واقعه برای کریملین ثابت شد که امین عنصرخطرناک است و به هر شکلی که امکان داشته باشد،از صحنه قدرت برداشته شود.
تعجب آور است که آمریکایی ها هم به همین شکل حدث می زدند.
بتاریخ 19 سپتامر 1979، سفارت آمریکا در کابل به وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن تیلگرام عاجل و خاص فرستاد:
اشد محرم!
نمی دانیم که در آینده چه رخ خواهد داد، فعلأ حفیظ الله امین زنده است، با وجود بروز بحران ها یکی پی دیگر، بازهم باورمندم که چانس مرگ او در زیر لحاف در این سن وسال به صفر تقرب کرده است.
بریوس امستونس،وکیل موقتی در امور کارهای آمریکا در افغانستان

قسمت دوم!
افغانستان در آستانه دسمبر 1979:
مسکو به صورت قطعی تصمیم گرفته است.
از ارگان کی.گی.بی اسناد موثق و انکار ناپذیر بدست آمده که حفیظ الله امین جاسوس سی.آی.ای است.
تورن جنرال کی.گی.بی،نیکولای لئونف میگوید:
برای ما تعجب آور بود که آمریکا به حفیظ الله امین،کمونیست دو آتشه،یک هواپیمایی غول پیکر چهار ماشینه بدون کدام علت هدیه داد.با نشستن این هواپیما در میدان هوایی کابل،برای ما حالت وحشتناکی پیش آمد و این سوال خلق شد که آمریکایی ها بخاطر چه وبه چه اساس برای یک کمونیست هواپیمایی غول پیکر چهارماشینه را تحفه داده اند وهیچ گاهی آمریکا به یک کمونیست بدون کدام دلیل،این چنین لطف و مهربانی را نکرده اند.
زیادتر شک بالای امین این بود که گذشته خوب نداشت.وی در دانشگاه کولمبیا آمریکا تحصیل کرده بود و بعد از ختم تحصیل چندین بار بطور کاری به آمریکا سفر کرده بود.کی.گی.بی با جمع آوری معلومات دقیق در مورد امین، یکی دارای هایش،ازجمله سنگ های قیمتی و پول فراوان در بانک جاپان،نشاندهنده آن بود که روابط اش را با سی. آی.ای ثابت می کرد.
مسکو بطور جدی ترس ازآن داشت که برای آمریکایی ها اجازه می دهد تا پایگاه های نظامی خود را در شمال افغانستان ایجاد نماید و پایگاه بایکانورو جمهوریت های آسیای میانه تحت تاثیر آن قرار میگیرد.برای اتحادشوروی،پایگاه های نظامی آمریکا در خاک افغانستان و در سرحدات جنوبی آن قابل تحمل نبود.در این وقت ناتو اعلان کرد که در سرحدات کشورهای پیمان وارسا،راکت های پیرشنگ را جابجا می نماید.

یکوف سیمیونف افسر کوماندوهای زینت می گوید:
12 دسمبر درمیدان هوایی بگرام مرا به قرارگاه نیروهای اتحادشوروی احضار نمودند. در قرارگاه برایم گفتند که وظیفه دارید که شما باید یک هدف را در مرکز شهر که عبارت از قصرتپه تاج بیگ، اقامتگاه حفیظ الله امین است، اشغال نمایید.

قبل از این حفیظ الله امین مرتکب اشتباهات پی در پی شده بود.ازیکطرف ازکشتن رهبر خود ترس داشت و از طرف دیگر برای امنیت خود از مسکو تقاضای کمک نظامی بعمل آورد. مسکو این بار با تقاضای حفیظ الله امین مخالفت ننمود وپاسخ مثبت داد.
اشد محرم:
اسناد حزب کمونیست اتحادشوروی.
حفیظ الله امین در این اواخر تاکید دارد تا شوروی ها، یک کندک از تفنگداران موتوریزه را بخاطر امنیت وی درقصر تپه تاج بیگ به کابل بفرستند.
بجا خواهد بود که با وخیم شدن اوضاع درافغانستان،در حدود 500 سربازبا تجربه، با یونفرم نیروهای مسلح افغانستان،ازجمع نیروهای ستاد ارتش اتحادشوروی به افغانستان اعزام گردد.

4 دسمبر 1979
اندروپف، اگرکوف

افغانستان :سه هفته قبل از ورود قوای اتحادشوروی به تپه تاج بیگ:
احمد امین اوف سرباز کندک مسلمانهای اتحادشوروی می گوید:
این روزهای دسمبر 1979 را به خوبی به یاد دارم.در این وقت تمام کندک مسلمانان در حالت احضارات عالی محاربوی درآمده بودند وبرای ما گفتند که برای پروازآماده باشید.
پرسیدیم کجا؟
برای ما نگفتند.
آوازه بود که ما را بخاطر خلیج فارس آماده ساخته اند، شاید به خلیج فارس پروازکنیم، هیچ حرفی در مورد افغانستان در میان نبود. درمیدان هوایی تاشکند،همه چیزهای که در نزد ما بود، حتی قلم و کتابچه یادداشت و کامره عکاسی را گرفتند و ما یونفرم قوای مسلح افغانستان رابه تن کردیم. یک ساعت قبل از پرواز عکس های یادگاری گرفتیم و به هواپیما بالا شدیم. هواپیمای ما در میدان هوایی کابل نشست کرد و ازآنجا ما را به میدان هوایی بگرام انتقال دادند.
حفیظ الله امین از طرفداران نورمحمدتره کی (اسد الله سروری،محمد اسلم وطنجار و سید محمد گلابزوی که به مسکو انتقال یافته بودند)در هراس بود و به طرفداران خود هم اعتماد نداشت.در همین روز یک هواپیمای دیگر به کابل نشست کرد که کوماندوهای زینت را انتقال داد.
یازدهم دسمبر حلقه محاصره قصر تپه تاج بیگ تنگ تر شده می رفت. نیروهای کندک مسلمانان و کوماندوهای زینت درمیدان هوایی بگرام جابجا شده بودند و برای آنها اجازه حرف زدن با افراد نا شناس ممنوع بود.
12 دسمبر فرمان صادر شد که کوماندوهای زینت و مسلمان، قصرتاج بیگ را محاصره و امین را فلج و محل را تحت کنترول خود در آورند. 

یکوف سیمیونف افسر کوماندوهای زینت می گوید:
13 دسمبر به کندک مسلمانان آلارم خطر به صدا در آمد،به تمام نیروها امر احضارات محاربوی درجه یک داده شد.ماشین های محاربوی آماده حرکت شد و مهمات آنها اکمال گردید، تمام روز کوماندوهای مسلمان در میدان هوایی بگرام در انتظارامر بودند. ناوقتهای شب برای شان امر آمد که احضارات ختم است.چون نیروهای طرفدار امین در مقایسه با کوماندوهای مسلمان و کوماندوهای زینت بیشتر بودند و پیروزی بالای امین کمتر احساس می شد.امکان داشت که تمام کوماندوهای اتحاد شوروی از بین بروند. رهبران اتحادشوروی خواستند که به طریق دیگر از امین نجات یابند.
بتاریخ 13 دسمبر حفیظ الله امین محفل شانداری را بخاطر پذیرش تبریکات گرفت. درجریان محفل،اسدالله امین برادرزاده اش، پیک شراب خود رابا کاکای خود تبدیل کرد، بعد از چند دقیقه اسد الله مسموم و بی هوش شده،وی را به شفاخانه انتقال دادند،امین زنگ خطر را به صدا در آورد، برای وی گفتند که تسمم غذایی شده است.لیکن امین فهمید که مخالفین سیاسی وی می خواستند که او را به قتل برسانند.

ده روز دیگر به حمله قوای اتحادشوروی،به تپه تاج بیگ باقی مانده است:
17 دسمبر کندک مسلمانان را در قصر تپه تاج بیگ جابجا می کردند.این خواهش از طرف خود حفیظ الله امین صورت گرفته بود.520 سرباز کندک مسلمانان تاجیک و اوزبیک در پهلوی قصر جابجا شدند که در بین آنان دو گروپ به تعداد 65 کوماندو ازنیروهای کی.گی.بی بود.

جنرال کی.گی.بی یوری درزدوف قوماندان و رهبری کننده حمله به قصرتپه تاج بیگ می گوید: 
بتاریخ 18دسمبر،بخاطر اجرای وظیفه خاص به کابل آمدم تا حفیظ الله امین را فلج بسازم. این اولین بار است که نقشه حمله به تپه تاج بیگ را نشان میدهم.درواقعیت امرازطرف اندروپف برایم امر شده بود که تمام اسناد حمله 27 دسمبر 1979 را به آتش بکشم. لیکن نقشه حمله را تا حال درنزد خود دارم.
اندروپف می گفت که باید جهان متیقن شود که امین، ازطرف مخالفین سیاسی خود سرنگون شده است، نه ازطرف قوای اتحاد شوروی.
باریس پلیشکنوف افسر کوماندوهای زینت میگوید:در ابتدا تصمیم برآن شد که امین را در راه از بین ببریم،ویا در دفتر کارش نابود شود.لیکن امین همیشه در دایره امنیتی محافظان اش بود و امکانات آن محدود بود که این پلانها تطبیق شود. زیرا چندی قبل بدستور امین سیستم ضد زگنال را در قصر تپه تاج بیگ جابجا ساخته بودند.
افغانستان: سه روزقبل از حمله قوای اتحادشوروی به تپه تاج بیگ:
بتاریخ 24 دسمبر،بیروی سیاسی حزب کمونیست اتحاد شوروی،از کابل پاکت خاص و محرم را دریافت کرد.در پاکت نقشه حمله به تپه تاج بیگ بنام (آگه گروم) بود.
بیروی سیاسی حزب کمونیست اتحادشوروی، پلان اعزام قوای اتحاد شوروی را به افغانستان تصویب نمود.

اشد محرم:
فیصله حزب کمونیست اتحادشوروی،تحت عنوان وضعیت (َ
A) مکتوبی که از طرف اندروپف،اوستینوف و گرومیکو به کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحادشوروی ارسال شده بود،خواهش نموده بودند که اجرای این فعالیت های محاربوی را به وقت وزمانش به بیروی سیاسی حزب کمونیست اطلاع دهند. مکتوبی که در مورد اعزام قوای اتحاد شوروی، ازطرف اندروپف،اوستینوف و گرومیکو به قلم خود نوشته بودند در دسترس ما قرارندارد.
فیصله کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحادشوروی چراغ سبزی بود به جنگ اعلان ناشده دنیای غرب،سعودی ها و نظامیگران پاکستان.
در عملیات (آگه گروم)در افغانستان ده گروپ اوپراتیفی به ده هدف استراتیژیک در شهر کابل توظیف شده بودند،که از جمله ستاد ارتش،وزارت داخله،مرکز مخابرات، زندان پلچرخی و هدف اساسی قصر تپه تاج بیگ،محل اقامتگاه حفیظ الله امین بود.
تورنجنرال کی.گی.بی اتحادشوروی،یوری درزدوف می گوید: محافظان امین 2300 تن بودند،به اساس تجارب محاربوی باید تعدادی که تعرض میکردند پنج مرتبه بیشتر می بود.نه 570،سرباز. در این عملیات 570 کوماندوی اتحاد شوروی شرکت نموده بودند وامین را سرنگون ساختند. 

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
زیرپای غول تروریزم سازمانیافته؛ انسانیت است که نابود میشود (02.13.2018)
تداوم دیپلوماسی منفعل کابل وپاسخ اسلام آباد (02.13.2018)
ستار مراد و «ستاری» بر مراد پاکستان (02.13.2018)
به یاد آفتاب‌کاران جنگل (02.13.2018)
يادی ازغزلسرای معروف و محبوب اوزبیکی و فارسی شاه مشرب (02.13.2018)
امريكا علني در ولايت هلمند دزدي ميكند (02.05.2018)
سیاست بریتانیای کبیر درهند و مرحله آغازین مناسبات پاکستان و افغانستان برگردان قسمت دوم فصل چهارم (01.15.2018)
فرخنده باد پنجاه و سومین سالروز پایه گذاری حزب دموکراتيک خلق افغانستان (01.01.2018)
قحط سال عشق و عاطفه (01.01.2018)
رويداد ششم جدی ۱۳۵۸ را بایست با بصيرت و واقعبينی نگريست، نه با تعصب و تنگ نظری - بخش دوم (01.01.2018)