Sunday, 05.20.2018, 12:14pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
اعلامیه کمیته فعالین ح د خ ا در ارتباط به رویداد های اخیر در نوار غزه و کشتار فلسطینی ها توسط رژیم نژادپرست اسرائیل ; ارائه طرح مشرانو جرگه برای جلوگیری از توهین به مجاهدین ; دوست فرهیخته و گرانقدر جناب سادات ; تابوی 1- اف بار دیگر تحت شعاع پارلمان هالند ; ابوالمعانی میرزا عبدالقادر بیدل، اسطوره شعر، عرفان و شاعر زمانه ها
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار جهان
 
احتمال وقوع جنگی تازه در منطقه ی خلیج فارس
دوشنبه, 06.12.2017, 04:33pm (GMT)

احتمال وقوع جنگی تازه در منطقه ی خلیج فارس

نویسنده و تحلیلگر سرشناس عرب هشدار داد: اکنون جنگ رسانه ای بین قطر از یک سو و کشورهای امارات و عربستان و مصر از سوی دیگر در جریان است که ممکن است به جنگی نظامی منجر شود.عبدالباری عطوان با انتشار فایلی ویدئویی به تشدید اختلافات و اتهام زنی ها بین این کشورها و رسیدن آن به مرحله اهانت و دشنام گویی اشاره کرد و هشدار داد: چه بسا عملا درگیری های خونینی روی دهد. وی با اشاره به جنگ های داخلی کشورهای عربی از جمله جنگ بین قطر و عربستان در گذشته و احضار سفرا از دوحه در سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام کرد: ما امروز در بحرانی واقعی بسر می بریم که ممکن است همه منطقه را به جنگ بکشاند. 
وی خطاب به این کشورهای عربی اظهار داشت: باید با یکدیگر گفتگو کنید. شما می گویید در امور داخلی ما دخالت نکنید اما خود شما در سوریه، یمن، عراق، لیبی دخالت کردید.
عطوان خاطرنشان کرد: اکنون مشکل بزرگی وجود دارد. سه شنبه شب گذشته شبکه تلویزیونی العربیه را دیدم، عملا جنگی واقعی بین عربستان و قطر وجود دارد. همچنین شبکه اسکای نیوز امارات و خانواده امیر سابق قطر و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن وارد ماجرا شده اند.
وی گفت: مشکل چیست؟ امیر قطر در سخنان خود در جشن سردوشی نظامیان گفت که تنش با ایران عاقلانه نیست و ترامپ مشکلات حقوقی دارد که ریاست جمهوری را از دست می دهد و حماس و حزب الله - برخلاف سخن ترامپ در اجلاس ریاض- دو گروه تروریستی نیستند. وی حرف های زیادی زد و قراردادهای تسلیحاتی میلیاردی را زیر سوال برد و گفت که بهتر است از این پول ها برای ایجاد فرصت های شغلی هزینه شود. این سخنان زیبایی است و من کاملا با آن موافق هستم. 
وی تاکید کرد: من مخالف جنگ با ایران و دیگران هستم. جنگ در سوریه و عراق و لیبی و یمن را دیدیم؟ چه شد؟ که همچنان به ما بخندند و پول های ما را ببرند و ترامپ بیاید و ۴۶۰ میلیارد دلار با خود ببرد؟ 
وی تصریح کرد: قطر بعدا اعلام کرد که سایت خبرگزاری این کشور هک شده و امیر قطر این مطالب را نگفته است اما ای کاش اصلا تاکید می کردید که این مطالب را امیر قطر گفته است زیرا عملا ما دیگر جنگ نمی خواهیم و نمی خواهیم که قراردادهای تسلیحاتی برای مثال برای جنگ علیه یمن و جنگ علیه ایران هزینه شود. اگر جنگ می خواهید بروید با اسرائیل بجنگید. چرا با یکدیگر می جنگید و یکدیگر را ویران می کنید؟ 
به گفته عطوان، علت واقعی این برخورد عربستان با قطر این است که قطر به دنبال تقویت روابط خود با ایران است و از نظر سعودی هرگونه نزدیکی روابط کشوری با ایران ممنوع است.
وی گفت: اگر شما بگویید ما جنگ با ایران را نمی خواهیم و ما خواهان گفتگو با ایران هستیم، مورد حمله تبلیغاتی و اهانت و.. قرار می گیرید. 

عطوان با اشاره به توان دفاعی نظامی بالای ایران گفت: آنها (عربستان و هم پیمانانش) می گویند ما باید با ایران بجنگیم. جنگ برای چی؟ آیا شما قدرت جنگ با ایران را دارید؟ چرا به دنبال تنش هستید؟ در سوریه و یمن نتوانستید ایران را شکست بدهید.
وی گفت: به نظر من، قطر سه گزینه پیش رو دارد. گزینه نخست این است که همه روابط خود با ایران را قطع کند یا مثلا همه روابط خود با حماس و اخوان المسلمین را قطع کند زیرا از نظر آنها (عربستان و هم پیمانانش) تروریستی هستند. 
عطوان تاکید کرد: هدف از همه آنچه در ریاض و غیر از ریاض در جریان است، از بین بردن فرهنگ مقاومت است. از نظر آنها ممنوع است که کسی در برابر اسرائیل مقاومت کند. 
وی در اشاره به عربستان و هم پیمانانش افزود: اسرائیل دوست و هم پیمان (آنها) شده است و (آنها می گویند که) در صورت موفقیت ائتلاف عربی تشکیل شده زیر نظر ترامپ در اجلاس ریاض، اسرائیل در کنار ما با ایران خواهد جنگید. (از نظر آنها) اسرائیل دیگر دشمن نیست و بخشی اساسی از منطقه خواهد شد و چه بسا آن را وارد اتحادیه عرب کنند. حقیقت این است. 
عطوان گفت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سفر به واشنگتن ۲۰۰ میلیارد دلار به ترامپ وعده جزیه داد.
وی تصریح کرد: قطر هم مبرا نیست خود قطر میلیاردها دلار پول و هزاران تن سلاح در سوریه هزینه کرد و از گروه جبهه النصره حمایت کرد و محمد الجولانی سرکرده جبهه النصره دو بار در شبکه الجزیره حضور یافت. چه کسی در لیبی دخالت کرد و نیرو و هواپیما و سلاح به لیبی فرستاد؟ بله قطر بود.
عطوان گفت: این سوال مطرح است که گزینه های پیش روی قطر چیست؟ آیا قطر، اخوان المسلمین و حماس و خالد مشعل را بیرون خواهد کرد؟ آیا مثلا روابط خود را به طور کامل با هم پیمانانش در سوریه قطع خواهد کرد؟ آیا مثلا به ترامپ جزیه خواهد داد؟ این سوالات مهم است. قطر کدام گزینه را انتخاب خواهد کرد؟ و اگر نپذیرد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ 
وی به سخنان چند ماه پیش یک مسئول آمریکایی اشاره کرد که گفته بود قطر از مسیر خارج شده است و هشدار داد: طرحی وجود دارد و من نگران وقوع جنگی در منطقه هستم. برخی نشانه ها وجود دارد. آیا ما تغییراتی در مواضع قطر در قبال منطقه می بینیم. باید صبر کنیم تا ببنیم. 

مهر

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
آمریکا 100 کامیون سلاح به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) ارسال کرد (05.30.2017)
مادورو خطاب به ترامپ: دستان کثیفت را از ونزویلا خارج کن (05.24.2017)
امکان استیضاح ترامپ تا چه اندازه جدی است؟ (05.24.2017)
جزئیات عملیات سری ترور رهبر کره ی شمالی فاش شد (05.16.2017)
دو تن از خطرناک ترین مردان جهان (05.16.2017)
ترامپ: حمایت امریکا از عربستان پرهزینه است (05.01.2017)
اسد: مداخله ی غرب در سوریه، حمایت از تروریست ها (04.25.2017)
هشدار موسسه خلع سلاح سازمان ملل در باره وقوع فاجعه ی هسته یی (04.25.2017)
حمله ی شیمیایی سوریه مطمئنن «پرچم دروغین» است (04.17.2017)
همبستگی با مادورو (04.17.2017)