Sunday, 05.20.2018, 12:14pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
اعلامیه کمیته فعالین ح د خ ا در ارتباط به رویداد های اخیر در نوار غزه و کشتار فلسطینی ها توسط رژیم نژادپرست اسرائیل ; ارائه طرح مشرانو جرگه برای جلوگیری از توهین به مجاهدین ; دوست فرهیخته و گرانقدر جناب سادات ; تابوی 1- اف بار دیگر تحت شعاع پارلمان هالند ; ابوالمعانی میرزا عبدالقادر بیدل، اسطوره شعر، عرفان و شاعر زمانه ها
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار جهان
 
احتمال وقوع یک کودتای درون خانوادگی در قطربا پشتیبانی عربستان
دوشنبه, 06.12.2017, 04:37pm (GMT)

احتمال وقوع یک کودتای درون خانوادگی در قطربا پشتیبانی عربستان

احتمالاً شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر در قالب یک کودتای آرام درون خانوادگی کنار گذاشته شود و فرد دیگری از همان خانواده آل ثانی به جای او به قدرت برسد.تهدید نظامی قطر از سوی بحرین یک طنز است. حتی دولت و ارتش بحرین قدرت سرکوب قیام مردم بی‌سلاح کشور خود را نیز ندارد. آل خلیفه طی چند مرحله چند هزار نفر از نیروهای سعودی را برای سرکوب قیام مسالمت‌ آمیز مردم بحرین به کمک گرفت. 

ایجاد مشکل برای قطر از سوی ارتش 26 هزار نفری بحرین بیشتر یک خودشیرینی برای عربستان است، حکومت بحرین با این ادعا به دنبال این است که نشان دهد همان­طور که عربستان برای سرکوب قیام مسالمت‌آمیز مردم بحرین، به این کشور کمک کرد، بحرین نیز در این مسأله حاضر است به سعودی‌ها کمک کند. 
از آنجایی که انجمن سلطنتی انگلستان نقشه کشورهایی مثل بحرین، قطر، عربستان و ... را ترسیم کرده است، بین این کشور‌ها اختلافات مرزی و ارضی وجود دارد. بر این اساس به صورت بالقوه اختلاف مرزی بین بحرین و قطر و بین قطر و عربستان وجود داشته است. با این حال احتمال تهاجم نظامی بحرین به قطر برای اعمال فشار به این کشور بسیار ضعیف است. به فرض محال اگر بحرین وارد جنگ با قطر شود، خود این کشور آسیب بیشتری می‌بیند. 
قطر بیش از حد به بیرون از مرزهای خود وابسته است. به گونه‌ای که بیش از 96% نیازهای مردم قطر شامل خوراک، پوشاک، لوازم، ماشین‌آلات و ... وابسته به خارج از کشور است. حتی آب نوشیدنی نیز از خارج از قطر وارد می‌شود؛ لذا این کشور بسیار وابسته‌ است و تولید تقریباً در این کشور معنا ندارد. صرفاً 4% نیازها و احتیاجات قطر در خود این کشور تولید می‌شود. 
بخشی از واردات قطر از طریق عربستان سعودی انجام می­‌شود، در واقع بسته شدن مرز سعودی روی قطر یک تحریم شدید برای این کشور محسوب می‌شود؛ لذا قطری‌ها باید بنادر خود را برای برطرف کردن نیازها فعال‌تر کنند. این کشور راه زمینی دیگری غیر از عربستان ندارد. این مسأله به نوعی به قطری‌ها فشار وارد می‌کند. 
منزوی شدن قطر در شورای همکاری نیز آسیب‌پذیری این کشور را بیشتر می‌کند، قطر و مردم و حاکمیت آن به هیچ عنوان به شرایط سخت خو نگرفته‌اند، حتی آنها آمادگی یک روز فضای تحریم را ندارند. این فشارها باعث می‌شود حکومت کنونی قطر تسلیم شود و رویکرد عربستان را بپذیرد یا شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر آن در قالب یک کودتای آرام درون خانوادگی کنار گذاشته شود و فرد دیگری از همان خانواده آل ثانی به جای او به قدرت برسد. احتمال فرض دوم بیشتر است وفکر کنم نیازی به ماجرای جنگ نباشد.

 

خبر گزاری مشرق

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
روسیه: ائتلاف آمریکایی و داعش تبانی کرده اند (06.12.2017)
احتمال وقوع جنگی تازه در منطقه ی خلیج فارس (06.12.2017)
آمریکا 100 کامیون سلاح به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) ارسال کرد (05.30.2017)
مادورو خطاب به ترامپ: دستان کثیفت را از ونزویلا خارج کن (05.24.2017)
امکان استیضاح ترامپ تا چه اندازه جدی است؟ (05.24.2017)
جزئیات عملیات سری ترور رهبر کره ی شمالی فاش شد (05.16.2017)
دو تن از خطرناک ترین مردان جهان (05.16.2017)
ترامپ: حمایت امریکا از عربستان پرهزینه است (05.01.2017)
اسد: مداخله ی غرب در سوریه، حمایت از تروریست ها (04.25.2017)
هشدار موسسه خلع سلاح سازمان ملل در باره وقوع فاجعه ی هسته یی (04.25.2017)