دوشنبه, 07.16.2018, 08:39am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز ; ابلاغیۀ فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان در دنمارک ; توطئه گری و دسیسه سازی های فاجعه آفرین! ; ده ايده مارکسيستی که قرن ۲۱ را تعريف می کند ; همبستگی انسانی ممنوع!
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار جهان
 
علنی شدن نقش غرب در جنگ شیمیایی، علیه دمشق
سه شنبه, 08.22.2017, 05:15pm (GMT)

علنی شدن نقش غرب در جنگ شیمیایی، علیه دمشق

اقدامات آمریکا در سوریه آشکارا در جهت تضعیف رژیم بشار اسد و کنترل هر چه بیشتر خاک این کشور است و برای رسیدن به اهداف، ارسال مهمات سمی برای مخالفان مسلح، می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

 روزنامه «نیزوایسیمایا گازیتا» در تحلیلی نوشته است:

مقامات دمشق آمریکا و انگلیس را به ارسال تسلیحات شیمیایی و مواد مسموم کننده غیرقانونی برای گروههای تروریستی فعال در سوریه متهم کرده اند. در لندن گفته شد که این مسئله صحت نداشته و چنین ارسالی صورت نگرفته است. مقامات واشنگتن فعلا در این خصوص سکوت کرده اند.

البته دو شرکت «Federal Laboratories» و «NonLethal Technologies» که به گفته مقامات سوری، سلاحها و مهمات کشف شده در این کشور تولید آنها هستند، در سایتهای رسمی خود تبلیغاتی برای فروش نارنجکهای دستی و خمپاره های حاوی دو ماده مسموم کننده CS و CN دارند که نمونه های مشابه آن در مناطق حلب و حومه دمشق توسط نیروهای دولتی سوریه کشف شده است.

در ایالات متحده و برخی دیگر از کشورها، این مواد سمی که به چشم و اندامهای تنفسی انسان آسیب می رساند، جنگی تلقی نشده و جزو تسلیحات غیرکشنده طبقه بندی شده اند. ولی در «دانشنامه جنگهای شیمیایی» اتحاد جماهیر شوروی و اکنون در روسیه، این موارد دقیقا مواد مسموم کننده جنگی دانسته شده اند.

در پنتاگون از این مواد سمی در تولید بمبهای شیمیایی هوایی، مهمات توپخانه، نارنجکهای دودزا و ژنراتورهای آئروسل،  استفاده می کنند. ظاهرا نیروهای نظامی آمریکایی تاکنون از این مواد سمی استفاده نکرده اند، ولی معروف است که محصولات شرکت « FL» توسط ارتش انگلیس در زمان جنگ علیه ایرلند شمالی استفاده شده است. مهمات حاوی این مواد مسموم کننده از سوی ارتش اسرائیل نیز در سرزمینهای فلسطینی مورد استفاده قرار گرفته، ولی بعد از انتشار اخباری در این مورد در رسانه های گروهی جهانی، اجبارا فروش آنها به اسرائیل ممنوع شد.

مهمات سمی از طریق کشورهای ثالث به سوریه منتقل می‌شوند

ژنرال ارتش «یوری نیتکاچیف» کارشناس نظامی روس  به این روزنامه گفته است: «تصور من این است که تسلیحات حاوی گازهای اشک آور و سمی، توسط برخی کشورهای عربی که دوست رژیم بشار اسد محسوب نمی شوند، خریداری شده و سپس بصورت غیرقانونی به سوریه انتقال یافته اند تا در جنگ علیه نیروهای دولتی سوریه مورد استفاده قرار بگیرد. البته باید توجه داشت که  این مواد در غلظت بالا موجب مرگ انسان می شود و به همین دلیل بسیار مهم است که تحقیقات بین المللی در این رابطه انجام شده و مشخص گردد که چرا این مهمات ساخت آمریکا و انگلیس از انبارهای تسلیحاتی تروریستها در سوریه، سردر آورده اند.»

این کارشناس نظامی همچنین این نکته را مورد توجه قرار داد که برخی ادعاها در مورد اینکه این مواد، سلاح کشنده تلقی نمی شوند، بی اساس است، برای اینکه در ماده 5 کنوانسیون مربوط به ممنوعیت سلاحهای شیمیایی، استفاده از این قبیل مواد مسموم کننده مضر، تنها برای مقابله با شورشها مجاز دانسته شده و استفاده از آنها در عملیات جنگی ممنوع است.

واشنگتن در خاورمیانه بازی خاصی را اجرا می‌کند

به نوشته «نیزاویسیمایا گازیتا»، آمریکا در حال اجرای برنامه مشخصی در منطقه خاورمیانه است و در همین راستا برغم اعمال تحریمهای شدیدالحن علیه مسکو، به دنبال تماسهای فعال با روسیه در زمینه حل و فصل مشکلات در سوریه است. در همین رابطه وزارت امور خارجه آمریکا از تلاشهای روسیه برای ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه حمایت کرده و تاکید نموده که برغم تیرگی بوجود آمده در روابط دو کشور، واشنگتن قصد ندارد از همکاری با مسکو در زمینه هایی که منافع آمریکا را دربر می گیرد، صرف نظر کند.

آمریکا به دنبال تضعیف دولت سوریه، از هر راه ممکن است 

این روزنامه می افزاید، البته با توجه به اقدامات پنتاگون در سوریه، می توان گفت که اکنون منافع آمریکا در این است که رژیم بشار اسد از طریق حمایت غیرعلنی از گروههای مسلح سوری و شبه نظامیان کرد، تا جای ممکن تضعیف شود. بنابراین در اختیار آنها قرار دادن مواد مسموم کننده ای نظیر CS و CN می تواند یکی از گزینه ها برای این منظور باشد.

هدف دیگر آمریکایی ها این است که تا جای ممکن مناطق بیشتری از خاک سوریه را تحت کنترل خویش درآورند. برای رسیدن به این منظور آمریکایی ها هیچ راهی را نادیده نمی گیرند، حتی اگر برای رسیدن به این هدف، تعداد زیادی از مردم غیرنظامی در سوریه قربانی شوند. بر اساس اخبار منتشره از سوی شبکه «المیادین»، طی دو روز گذشته بیش از 40 نفر از شهروندان سوری در نتیجه حملات نیروهای هوایی کشورهای عضو ائتلاف به اصطلاح ضدتروریستی به سرکردگی آمریکا کشته شده اند.

حمایت آمریکا از اهداف جدایی طلبانه کردها در سوریه و عراق

واشنگتن از تمایلات جدایی طلبانه کردها حمایت می کند و یکی از اهداف این حمایت هم تقسیم شدن سوریه و عراق به چند کشورهای کوچکتر است. آمریکا هم مانند برخی کشورهای غربی دیگر، نگرانی خاصی از برگزاری همه پرسی 25 آگوست در مورد استقلال کردستان عراق ندارد. حتی مقامات نظامی کردستان عراق اعلام کرده اند، بزودی منتظر افزایش تعداد مشاورین نظامی آمریکایی در منطقه هستند. آمریکا به کردستان عراق وعده داده تا همچنان از آنها حمایت کند و این حمایت شامل ارسال سلاح، پشتیبانی هوایی و دادن مشاوره و آموزش نیروهای پیشمرگه می شود.

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
هدف چین است (08.22.2017)
بیانیه شورای جهانی صلح در باره قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل در باره جمهوری دموکراتیک خلق کره (08.15.2017)
اسناد جدیدی از نقش انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد (08.15.2017)
مداخله خصمانه واشنگتن علیه کاراکاس (08.07.2017)
زنده باد ونزوئلا (08.07.2017)
نگرانی آمریکا به اقدام ترکیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰ (08.07.2017)
جنگ جدید آمریکا و روسیه این بار در حوزه تحریم‌ها (08.01.2017)
جنگ احزاب رقیب آلمان برای جمع کردن رای با بحران پناهندگان (08.01.2017)
بازار سکس «هيرا منډي» لاهور از دیروز تا امروز (07.25.2017)
عربستان منتظر اعلام کناره‌گیری ملک سلمان است (07.25.2017)