دوشنبه, 07.16.2018, 08:40am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز ; ابلاغیۀ فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان در دنمارک ; توطئه گری و دسیسه سازی های فاجعه آفرین! ; ده ايده مارکسيستی که قرن ۲۱ را تعريف می کند ; همبستگی انسانی ممنوع!
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار جهان
 
افزایش تلاش ها برای تبدیل لهستان به یک پایگاه نظامی بزرگ
دوشنبه, 09.04.2017, 05:35pm (GMT)

افزایش تلاش ها برای تبدیل لهستان به یک پایگاه نظامی بزرگ

آمریکا و ناتو در حال تبدیل کردن لهستان به خط مقدم جبهه رویارویی نظامی با روسیه هستند و برای این منظور تا جای ممکن تجهیز نظامی خواهد شد.

 «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو هفته گذشته سفری به لهستان داشت که در جریان آن با مقامات بلندپایه این کشور دیدار و گفتگو نموده و در عین حال از محل استقرار نظامیان ناتو در شمال شرق لهستان- منطقه ای به نام «اوژیشه» در فاصله 60 کیلومتری از مرز این کشور با منطقه کالینینگراد (غربی ترین نقطه از خاک روسیه) دیدن کرد.

استولتنبرگ در این سفر لهستان را «مرکز ثقلی برای اقدامات ناتو در شرق اروپا» نامیده و مقامات این کشور را برای صرف هزینه گزاف دفاعی، بر اساس استانداردهای ناتو (2 درصد از تولید ناخالص ملی) و همچنین جنگیدن در کنار سایر کشورهای ناتو در افغانستان و عراق، تحسین نمود.

خبرگزاری «نووستی» روسیه در تحلیلی به تشریح چگونگی روند فعال شدن بیش از پیش تجهیز نظامی لهستان و اینکه چرا این کشور به خط مقدم جبهه ناتو علیه روسیه تبدیل شده، پرداخته است:

لهستان نزدیکترین خطوط مرزی ناتو با روسیه است

نخستین سربازان آمریکایی در ماه آوریل سال 2017 در منطقه «اوژیشه»  حضور یافتند. لهستان بعد از آنکه شبه جزیره کریمه در سال 2014 به ترکیب فدراسیون روسیه پیوست، فعالانه خواستار استقرار نیروهای نظامی ناتو در خاک این کشور شد و بالاخره به خواسته خود رسید. در حال حاضر در این پایگاه بیش از 900 نظامی آمریکایی، 150 نظامی انگلیسی و 120 نظامی رومانیایی، مستقر هستند.

استقرار گسترده نظامیان کشورهای عضو ناتو در لهستان از ژانویه سال 2017 آغاز شد که حدود 4 هزار نیروی نظامی ناتو به همراه تجهیزات سنگین به لهستان اعزام شدند و بعد از آنجا در سایر کشورهای منطقه شرق اروپا توزیع شدند. این گروه نیروهای آمریکایی مستقر در اروپا بودند که گسترده ترین حضور نیروهای آمریکایی در خاک اروپا بعد از پایان جنگ سرد محسوب می شود. این در حالی است که از بهار سال 2013 به این طرف، نیروهای نظامی-هوایی آمریکا و ناتو به اقدامات نظامی مشترک با نیروهای نظامی لهستان مشغول هستند.

در ماه مه سال 2016 لهستان بطور رسمی شروع به ساخت پایگاه دفاع ضدموشکی آمریکا در شمال این کشور نمود. زیرساختار سپر ضدموشکی ناتو در حال تکمیل است تا بتواند اروپا را در برابر تهدیدات موشکهای بالستیک در امان بدارد. در حالی که مقامات مسکو بارها اعلام کرده اند که این سپرضدموشکی تهدیدی برای امنیت ملی روسیه است.

مسئله اینجاست که این اواخر با توجه به تیرگی روابط آمریکا و ترکیه، این پیشنهاد از سوی کارشناسان نظامی آمریکایی شنیده می شود که دهها بمب هسته ای آمریکا از ترکیه، نه به خاک آلمان، بلکه دقیقا به خاک لهستان منتقل شوند.

  لهستان عرصه اصلی جنگ در اروپا خواهد شد

بدون تردید می توان گفت که پایگاه نیروی هوایی لهستان در نزدیکی روستای «پوویدز» در شمال شرق این کشور امروزه به یک انبار بزرگ تسلیحاتی ناتو تبدیل شده و بزرگترین زیرساختار نظامی ناتو در اروپا محسوب می شود و برای آن بیش از 200 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

در اوایل ماه آگوست سال جاری، مقامات بلندپایه نظامی آمریکایی از این پایگاه دیدن کرده و اعلام نمودند که قرار است طی 5 الی 10 سال آینده در این پایگاه حدود 10 هزار نیروی نظامی آمریکا مستقر شوند. این در حالی است که تنها کمپ «بوندستیل» در کوزوو در سال 1999 بود که این تعداد نظامی آمریکایی را در خود جای داده بود. نظامیان آمریکایی یادآور شده اند که از این به بعد هر نوع اقدام نظامی در منطقه شرق اروپا از طریق لهستان اجرا خواهد شد.

تلاش لهستان برای مدرنیزه سازی ارتش خود

علاوه بر استقرار پایگاههای نظامی ناتو، لهستان خود را برای گسترده ترین برنامه مدرنیزه سازی نیروهای مسلح این کشور آماده کرده است. اختصاص هزینه ای تا 55 میلیارد دلار به مدت 15 سال و تصویب بودجه دفاعی که 2،5 درصد تولید ناخالص ملی لهستان را شامل می شود (حتی چیزی بیشتر از آنچه ناتو از ورشو انتظار دارد)، در حال بررسی است.

هدف اصلی مقامات ورشو، افزایش تعداد نیروی نظامی لهستان به دو برابر (از 100 هزار نفر نیروی کنونی)، صرف نظر کردن از میراث باقی مانده از دوران اتحاد جماهیر شوروی و رساندن ارتش این کشور به سطح استانداردهای ناتو (فعلا 70 درصد تسلیحات نظامی لهستان، مطابق این استاندارد است) و همچنین تغییر زیرساختارهای فرماندهی ارتش مطابق با فرمول بارگرفته شده در کشورهای غربی است.

تحلیلگران غربی معتقدند که در جریان مدرنیزه سازی ارتش لهستان، تمرکز اصلی روی استفاده از تسلیحات نظامی تهاجمی، از جمله موشکهای کروز، هواپیماهای نسل پنجم، هواپیماهای بدون خلبان، موشکهای دوربرد و استفاده از زیردریایی، گذاشته شده است. برای رسیدن به این هدف ناتو، فعالانه به لهستان کمک خواهد کرد و نشست آتی سران ناتو در بروکسل باید در این زمینه تصمیمات لازم را بگیرد.

Tasnim news 

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
درتقابل با رزمایش آمریکا و کره ی جنوبی، (08.29.2017)
نخست وزیر کامبوج: دموکراسی امریکایی« خونین و وحشیانه» است (08.29.2017)
کمیته دولتی وضعیت اضطراری(۱): خطر مرگبار بر سر میهن سایه افکنده است! (08.22.2017)
علنی شدن نقش غرب در جنگ شیمیایی، علیه دمشق (08.22.2017)
هدف چین است (08.22.2017)
بیانیه شورای جهانی صلح در باره قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل در باره جمهوری دموکراتیک خلق کره (08.15.2017)
اسناد جدیدی از نقش انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد (08.15.2017)
مداخله خصمانه واشنگتن علیه کاراکاس (08.07.2017)
زنده باد ونزوئلا (08.07.2017)
نگرانی آمریکا به اقدام ترکیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰ (08.07.2017)