چهار شنیه, 07.18.2018, 07:53pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
دولت و دولتمداران یکی از فکتور اساسی بحران "خطرناک" افغانستان ; عموسام ; افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند! ; در باره تجمع در قلعه بابک و دستگیریها ; ملت بى اتفاق
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار جهان
 
چرا باید نگران حضور نیروهای ویژه آمریکایی در سوریه بود؟
سه شنبه, 11.07.2017, 05:44pm (GMT)

چرا باید نگران حضور نیروهای ویژه آمریکایی در سوریه بود؟


امکان حضور یک کندک از نیروهای ویژه آمریکایی در خاک سوریه، می‌تواند عواقب غیرمنتظره و ناخوشایندی برای دمشق و مسکو به دنبال داشته باشد.روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در تحلیلی نوشته است: سرلشکر آمریکایی "جیمز جررار" فرمانده گروه عملیات ویژه ائتلاف بین المللی در سوریه و عراق چند روز قبل در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که در حال حاضر در سوریه 4 هزار نیروی نظامی آمریکایی حضور دارد. بعد حرف خود را تغییر داده و گفت: «البته تعداد این نیروها کمتر از 4 هزار نفر است». اظهارات این ژنرال آمریکایی به سرعت رعد و برق نه تنها خود آمریکایی‌ها را دچار شوک کرد، بلکه در میان کارشناسان هم این بحث را بوجود آورد که واقعا چند نیروی «جی –ای» در حال جنگیدن در سوریه هستند. برای اینکه بطور رسمی که تعداد نظامیان آمریکایی در این کشور تنها 503 نفر اعلام شده است. 
"اریک پیهون" سخنگوی رسمی پنتاگون بلافاصله اعلام کرد که «ژنرال جررار، هم یک انسان است و صرفا در این مورد دچار اشتباه شده است.» البته این مسئله بعید نیست. ولی اگر این مقام آمریکایی اشتباه نکرده باشد، در حال حاضر در سوریه حدود 4 هزار نظامی آمریکایی حضور خواهد داشت که بخش اعظم آنها، مسلما نیروهای فرماندهی عملیات ویژه نیروهای مسلح آمریکا هستند. 
«رنجرها» کلید موفقیت عملیات نظامی خارجی آمریکاست.
برای مقایسه باید یادآور شویم که تقریبا همین تعداد، یعنی حدود 3،600 نفر، تعداد نیروهای هنگ 75 فرماندهی نیروهای ویژه نیروهای زمینی است. این نیروها همان «رنجرهای» معروف آمریکایی هستند که در سال 1983 در عملیات نظامی در «گرینادا» شرکت داشتند. و دقیقا همین «رنجرها» بودند که عملا موفقیت عملیات نظامی آمریکا در «پاناما» را تضمین کردند: آنها موفق شدند تاسیسات مهم دولتی و نظامی این کشور کوچک را به تصرف خود در آورند و بیش از دو هزار نفر را به اسارات گرفته و حدود 18 هزار واحد تجهیزات نظامی آنها را در اختیار خود گرفتند. 
ضمن اینکه در فهرست خدمات «رنجرها» عملیات اکتبر سال 1993 به موگادیشو که به «حمله عقاب سیاه» شهرت یافته، نیز وجود دارد. 
نتیجه این مقدمه چینی آن می شود که در سوریه ممکن است یک هنگ کامل، یا کمی کمتر از یک هنگ، از نیروهای ویژه آمریکایی مستقر شده باشند. البته مسلما در این کشور فقط «رنجرها» نبوده، بلکه «کلاه سبزها» و نیروهای عملیات ویژه نیروی هوایی و تفنگداران دریایی آمریکا نیز حضور دارند. 
نیروهای ویژه آمریکایی در سوریه می توانند دردسرساز شوند. 
حال این سئوال مطرح می شود که یک هنگ نیروهای ویژه در سوریه چه کار می توانند کنند؟ چنین هنگی مسلما کارآیی یک گردان تانک را ندارد، ولی در صورت آموزش دیده بودن نظامیان آن، قادر است روند اوضاع در جبهه های نبرد را بطور کامل تغییر دهد. دقیقا چنین مسئله ای در روزهای نخست جنگ جهانی دوم رخ داد و وضعیت را سریعا به نفع ارتش آلمان تغییر داد. آنها با یک هنگ آموزش دیده توانستند یک سری تاسیسات مهم راهبردی، از جمله چندین پل را به تصرف خود درآورده و به نیروهای ارتش شوروی آسیب جدی وارد کنند که همین امر رمز موفقیت ارتش آلمان در اوایل جنگ بود. 
بنابراین نسبت به سخنان ژنرال آمریکایی باید بسیار جدی برخور کردد، حتی اگر او کمی در مورد تعداد نیروهای آمریکایی در سوریه، «دچار اشتباه» شده باشد. برای اینکه یک هنگ (حتی نیمی از یک هنگ) از نیروهای ویژه آمریکایی می تواند برای ارتش سوریه و نیروهای نظامی روسی که با عملیات هوایی از آنها حمایت می کنند، حوادث غیرقابل انتظار و ناخوشایندی را بوجود آورند. 
منبع خبر:
تسنیم

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
پیروزی مرحله ای (10.24.2017)
امریکا به خاطر منافع سیاسی خود با داعش همکاری میکند (10.03.2017)
سندرز: آمریکا همدست اسرائیل در اشغالگری است (10.03.2017)
آقای ماکرون سوریه را رها کنید، شما اوت (out ) هستید (10.03.2017)
بولیوی: هژمونی آمریکا به پایان خط رسیده است (09.26.2017)
آیا آمریکا از راه تحریم دیگر کشورها می‌تواند به هدف‌های خود دست یابد؟ (09.20.2017)
دلایل سفر ناگهانی امیرقطر به ترکیه (09.20.2017)
وزیر امور خارجه واقعی آمریکا کیست؟ (09.12.2017)
افزایش تلاش ها برای تبدیل لهستان به یک پایگاه نظامی بزرگ (09.04.2017)
درتقابل با رزمایش آمریکا و کره ی جنوبی، (08.29.2017)