چهار شنیه, 07.18.2018, 08:21pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
دولت و دولتمداران یکی از فکتور اساسی بحران "خطرناک" افغانستان ; عموسام ; افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند! ; در باره تجمع در قلعه بابک و دستگیریها ; ملت بى اتفاق
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار جهان
 
زوال آمریکا از سالها پیش آغاز شده است
دوشنبه, 11.13.2017, 04:33pm (GMT)

زوال آمریکا از سالها پیش آغاز شده است

 قدرت‌یابی چین و روسیه 

نظریه پرداز امریکایی معتقد است زوال امریکا از سالها پیش آغاز شده است و کشورهایی چون چین و روسیه در حال افزایش قدرت خود هستند.ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا دکترین سیاست خارجی ترامپ را دکترین خروج نامیده است. این نامگذاری به دلیل خروج دولت ترامپ از پیمانها و رژیمهای بین المللی چون «ترانس پاسیفیک»، پیمان اقلیمی پاریس و نفتا و ... است.دکترین خروج در سیاست خارجی شکی جدی را در مورد تعهد امریکا به سیستم بین المللی پیچیده مطرح می کند؛ سیستمی که بعد از جنگ جهانی دوم با کمک امریکا ایجاد شده و مسیر تکامل را طی می کند. در این سیستم کشورها در مورد موضوعات مهم و حساس به توافق رسیده اند. اگر امریکا توافقات بین المللی را یکی پس از دیگری ترک کند، آیا کشورهای دیگر بدون حضور یک بازیگر اصلی می توانند به آنها پایبند باشند؟ 
همانطور که یک دیپلمات اروپایی گفته است: امریکا در زمان ترامپ نظم لیبرال چند جانبه را رها کرده است
استفن لندمن نظریه پرداز امریکایی در خصوص این موضوع که سیاست خارجی ترامپ در تضاد با لیبرالیسم است یا خیر به خبرنگار مهر گفت: لیبرالیسم در جوامع غربی از دهه ۹۰ نئولیبرال - منحصرا منافع خود را تامین کرده است.
وی افزود: معاهدات بین المللی حقوق بین الملل غیر قابل انکار هستند. در آمریکا پایبندی به معاهدات بین المللی مطابق قانون برتری قانون اساسی است . با این وجود همه معاهداتی را که ملت موافقت می کند تصویب می کند به طور خودکاربه قوانین ایالات متحده تبدیل می شود.
لندمن یادآور شد: با این حال در طول تاریخ، آمریکا به طرز چشمگیری بسیاری از معاهدات و سایر توافقنامه ها را نقص کرده است. از شروع هر پیمانی با مردم بومی خود، قتل عام آنها (بومیان) بیش از صدها سال به طور سیستماتیک، که بزرگترین نسل کشی در تاریخ جهان است، سرکوب رسانه های آمریکا و دانشگاه ها را با استثناهای نادر انجام داد.
وی در ادامه تأکید کرد: به طور خلاصه، اعضای دولت ترامپ و کنگره، صلح و ثبات در جهان را تهدید می کنند. لیبرالیسم در آمریکا، همانطور که باید باشد، یک نسل پیش نیز در غرب به وقوع پیوست.
لندمن درباره آثار نقض معاهدات بین المللی از سوی دولت واشنگتن گفت: ترامپ و پیشینیانش با نقص توافقنامه های بین المللی و سایر توافقات به طور قطعی ثابت می کند که آمریکا هرگز قابل اعتماد نیست. حتی زمانی که توافقنامه هایی مانند برجام JCPOA به دست می آید، تلاش می شود تا آن را نقض کند.
وی افزود: واشنگتن قواعد خود را مطرح می کند، قوانین بین المللی، قانون اساسی و قوانین ایالات متحده را نادیده می گیرد؛ همه چیز را در خدمت منافع مخرب خود می خواهد. جنگ های بی پایانش تنها در برابر دولت های غیرنظامی به تنهایی ثابت کننده سیاست آمریکا است این جنگ با مردم خود است، با سوء استفاده و بهره برداری از آنها، منحصرا برای خدمت به طبقه ممتاز خود.
دانش آموخته دانشگاه هاروارد در ادامه تصریح کرد: ولادیمیر پوتین از همکاری متقابل میان تمام ملل و قطب های چندگانه دفاع می کند. سیاست های آمریکا به دنبال سلطه و تسلط جهانی است و مایلند همه ملت ها به منافع آنها پایبند باشند.
وی افزود: تمام امپراتوری ها در تاریخ جهان سرنوشت مشابهی داشتند(آغاز، اوج، مرگ). آمریکا استثناء نیست من اعتقاد دارم که زوال آنها سالها پیش آغاز شد. یک روز برتری آنها پایان خواهد یافت.
لندمن در ادامه یادآور شد: پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا تنها قدرت جهانی بود که صدمه ندیده بود و هرگز حمله ای به آن کشور صورت نگرفت. از این مزیت برای جنگ های بی پایان، تجاوز و بهره برداری از مردم در سراسر جهان از جمله انقلاب های رنگی و تحریم های غیرقانونی استفاده کرد.
وی تصریح کرد: اروپا، ژاپن، اکثر کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین به اراده واشنگتن تعظیم می کنند. با راه اندازی جنگ های زیادی تلاش می شود تا استقلال دولتهای مستقل از بین برود تا تمام کشورها زیر سلطه امریکا باشند. این یک شکست است.
لندمن تأکید کرد: آمریکا بخاطر هزینه ها و طولانی شدن بیشتر جنگهایی که براه انداخته ضعیف تر می شود - در حالیکه قدرت چین، روسیه و سایر کشورها در حال افزایش هستند

khabarfarsi.com

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
بندر بن سلطان وپانصد شاهزاده دیگربازداشت و برخی شکنجه شده اند (11.13.2017)
چرا باید نگران حضور نیروهای ویژه آمریکایی در سوریه بود؟ (11.07.2017)
پیروزی مرحله ای (10.24.2017)
امریکا به خاطر منافع سیاسی خود با داعش همکاری میکند (10.03.2017)
سندرز: آمریکا همدست اسرائیل در اشغالگری است (10.03.2017)
آقای ماکرون سوریه را رها کنید، شما اوت (out ) هستید (10.03.2017)
بولیوی: هژمونی آمریکا به پایان خط رسیده است (09.26.2017)
آیا آمریکا از راه تحریم دیگر کشورها می‌تواند به هدف‌های خود دست یابد؟ (09.20.2017)
دلایل سفر ناگهانی امیرقطر به ترکیه (09.20.2017)
وزیر امور خارجه واقعی آمریکا کیست؟ (09.12.2017)