دوشنبه, 08.20.2018, 04:36am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
 » اخبار افغانستان
 » اخبار جهان
 » اخبار علمی
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
اخبار » اخبار جهان
 
انتخابات ونزوئلا بازتاب دهندۀ اراده خلق
دوشنبه, 05.28.2018, 05:45pm (GMT)

انتخابات ونزوئلا بازتاب دهندۀ اراده خلق

 منبع: تله‌سور
تارنگاشت عدالت

نمایندگان «شورای کارشناسان انتخاباتی آمریکای لاتین» («سیلا») اعلام کردند که نتایج انتخابات ۲۰ مه ونزوئلا باید به رسمیت شناخته شود، زیرا اراده مردمی ابراز شده از سوی خلق را نمایندگی می‌کند.

کمیسیون بین‌المللی که برای نظارت بر روند انتخاباتی ونزوئلا در کشور مستقر شده بود، در یک کنفرانس مطبوعاتی در کنار دلسی رودریگز، رییس مجلس ملی نمایندگان اطمینان داد که تصمیم برخی کشورها برای نادیده گرفتن نتایج انتخابات انگیزه سیاسی دارد.

نیکانور موسکوسو، رییس «سیلا» گفت: «از نقطه نظر فنی، ما تا به امروز هیچ عنصری که روند انتخابات را خدشه‌دار کند، ندیده ایم. ما باید تأکید کنیم که این انتخابات باید به رسمیت شناخته شود، زیرا نتیجه اراده مردم ونزوئلاست.»

«سیلا» که مرتباً برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ناظرانی به کشورهای آمریکای لاتین می‌فرستد، تأکید کرد ونزوئلا تنها کشوری است که روندهای رأی‌گیری خود را دقیقاً تحت بررسی قرار می‌دهد.

رودریگز به نوبه خود گفت: «مردم ونزوئلا علی‌رغم دشواری‌ها، [نظر] خود را ابراز نمودند و به صلح و همبستگی رأی دادند.»

در حالی‌که بسیاری کشورها در آمریکای لاتین و جاهای دیگر- مانند کوبا، بولیوی، ال سالوادور، نیکاراگوئه، ایران، روسیه و چین- انتخابات ونزوئلا را به رسمیت شناخته و به رییس‌جمهور نیکولاس مادورو تبریک گفته اند، دولت‌های راستگرا رأی را «نامشروع» نامیده به تکرار اظهارت ایالات متحده، کانادا و دیگر کشورهایی متوسل شدند که حتا پیش از برگزاری انتخابات روند انتخابات و نتیجه آن‌را رد کرده بودند.

به اصطلاح «گروه لیما»- پرو، آرژانتین، برزیل، مکزیک، پاناما، پاراگوئه، سانتا لوشیا، کلمبیا، هندوراس، کستاریکا و گواتمالا، به علاوه کانادا روز دوشنبه بیانیه‌ای منتشر کردند و در آن مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا را انکار کردند. این بیانیه می‌گوید کشورهای متبوع آن‌ها سفرای خود را برای مشاوره از ونزوئلا فراخواهند خواند و برای هماهنگ کردن یک پاسخ منطقه‌ای به چیزی که آن‌ها «بحران» در ونزوئلا می‌نامند، یک نشست برگزار خواهد کرد.

آن‌ها هم‌چنین گفتند که قطع‌نامه جدیدی را درباره «وضعیت» در ونزوئلا تهیه خواهند کرد.

در عین‌حال، دولت ایران بیانیه‌ای صادر کرد و گفت انتخابات ونزوئلا «علی‌رغم فشار داخلی و تهدیدات و تحریم‌های خارجی، یک پیروزی بزرگ و یک دست‌آورد برای دمکراسی در ونزوئلاست.»

به همين سان، روند انتخابات مردمی ونزوئلا موجب خشم ایالات متحده شده است. مایک پنس، معاون رییس‌جمهور و مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده گفتند رأی‌گیری روز یک‌شنبه به اقدامات «اقتصادی و دیپلماتیک» فوری منجر خواهد شد.

پنس در بیانیه‌ای گفت: «انتخابات ونزوئلا یک مضحکه غیرآزاد و غیرمنصفانه بود»، و از یاد برد که رییس او-دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده- آرای سراسری را باخت و توسط یک اقلیت نخبه‌گرا در کالج انتخابانی برگزیده شد.

بنا به گزارش رویترز، او گفت: «ایالات متحده در حالی‌که ونزوئلا فرومی‌پاشد، و بینوایی مردم دلیر آن ادامه دارد بیکار نخواهد نشست… رژیم مادورو باید اجازه بدهد کمک‌های بشردوستانه وارد ونزوئلا شود و باید به مردم خود گوش فرادهد.»

آخرین گزارش «شورای انتخاباتی ملی ونزوئلا» اعلام کرد که آرای رییس‌جمهور مادورو در انتخابات دیروز بیش‌تر از شش میلیون است. «شورای انتخاباتی ملی ونزوئلا» یک‌شنبه شب آرای مادورو را ۵٫۸ میلیون اعلام کرده بود.

ساندرا اوبلیتاس، معاون «شورای انتخاباتی ملی ونزوئلا» اطلاع داد که مادورو ۶ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۶۱۲ رأی و رقیب او-هنری فالکون، فرماندار سابق- ۱ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۳۶ رأی کسب کرده اند.

https://www.telesurtv.net/english/news/Ceela-Electoral-Experts-Say-Venezuela-Vote-Reflects-Will-of-the-People-Must-Be-Respected-20180521-0017.html

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
زنده باد کوبا (04.23.2018)
علت اقدامات جنون آميز آمریکا و متحدانش عليه روسيه چیست؟ (04.03.2018)
توطئه زهرآگین انگلیسی مثل چای بعدازظهر (04.03.2018)
انتقادات ناتو پاسخ مانلیو دینوچی و تفسیر شبکۀ ولتر (04.03.2018)
بازسازی نقشه امپراتوری آمریکا (04.03.2018)
مصاحبه با ویکتور شاپینوف رهبر بوروتبا (04.03.2018)
یونیسف: کوبا قهرمان حقوق کودکان (03.19.2018)
حضور نیرو های پیاده نظام روسیه در دمشق (03.12.2018)
آنچه رسانه‌های غربی درباره غوطه شرقی پنهان می‌کنند یا چه کسی در غوطه دروغ میگویند (03.12.2018)
ترامپ : تبدیل ایران به نسخۀ دوم جنگ علیه عراق (02.27.2018)