دوشنبه, 08.20.2018, 04:35am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
 » ویدیویی
 » پیام ها
 » اطلاعیه ها
 » زنده گی نامه
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
پیام ها و گزارشها » اطلاعیه ها
 
اعلامیه ی کمیته ی فعالین ح. د. خ. ا به مناسبت هشتم مارچ روزهمبستگی بین المللی زنان جهان مورخ ۵. ۳.۲۰۱۸
دوشنبه, 03.05.2018, 06:45pm (GMT)

اعلامیه ی کمیته ی فعالین ح. د. خ. ا به مناسبت هشتم مارچ

 روزهمبستگی بین المللی زنان جهان

مورخ ۵. ۳.۲۰۱۸

  

فرخنده باد هشتم مارچ، روز گرامی داشت خاطره ی

فراموش ناشدنی زنان که بخاطررهایی از ستم طبقاتی و

تبعیض جنسیتی به پا خاستند و در راه آزادی، برابری،

صلح، دموکراسی، پیشرفت و عدالت اجتماعی می رزمند!

درست يک صد وشصت سال از روز راه پیمایی مسالمت آمیز زنان کارگر که به تاریخ هشتم مارچ۱۸۵۷م در شهر نیویورک صورت پذیرفت، می گذرد. این همایش صلح آمیزکه  بمنظور دست یابی به تساوی حقوق کار زنان با مردان و پرداخت مزد مساوی با کار مساوی، به راه انداخته شده بود، با هجوم وحشیانه ی پولیس نظام سرمایه داری، پاسخ گفته شد و در جریان حمله به راه پیمایان، شماری از سازماندهند گان و پیشگامان این نمایش اعتراضی به خاک و خون کشیده شدند. 

خیزش حق طلبانه ی زنان کارگردرهشتم مارچ ۱۸۵۷ م در شهر نیویورک، صفحه ی نوینی را در تاریخ مبارزات زنان جهان گشود و به نماد مقاومت دلیرانه ی نیمی از پیکر جامعه ی انسانی در مقابل زورگویی ها، حق تلفی ها و بی عدالتی های اجتماعی، مبدل گردید.

کمیته ی فعالین ح.د.خ.ا این روز تاریخی را در گرامی داشت از مبارزات رهایی بخش زنان و پیکار آنان بر ضد ستم طبقاتی و انواع تبعیض، به کلیه زنان جهان، بویژه زنان درد دیده و بلاکشیده ی افغانستان عزیز تبریک و تهنیت می گوید.

هينگونه، به آن بانوان و دوشيزه گان رسالتمند و مبارزی که در راه آزادی و بدست آوردن حقوق کامل خويش، قهرمانانه رزميدند؛ دراين راه شکنجه شدند؛ سردادند مگرسنگرندادند؛ درود می فرستد.

پس از حادثه ی روز هشتم مارچ در شهر نیویورک، در سال ۱۹۱۰م در دومین گردهمآیی زنان سوسیالیست، در شهر گوپنهاگن دنمارک، بنابر پیشنهاد خانم کلاراستکین سر دبیر نشریه ی « برابری » ار گان نشراتی حزب سوسیال دموکرات آلمان ( ویژه ی مسائل زنان )، به هدف بزرگداشت از جانبازی ها و قهرمانی های زنان کارگر، موضوع تعیین یک روز زیر نام روز بین المللی زنان شامل آجندای کنفرانس گردید و مورد تصویب قرار گرفت و سنت فرخنده ی هشتم مارچ از سال ۱۹۱۰م به بعد ، در سطح جهان رسمیت پیدا کرد .

ازعرصه ی بیش از یک قرن است که زنان مترقی و پیشرو جهان، با قبول دشواری های فراوان به مقصد نجات از ستم طبقاتی و تبعیض جنسیتی، با هیولای تحجر فکری و اندیشه یی و علیه استبداد، ارتجاع، استعمار، استثمار، نژادپرستی، امپریالیسم ... به پا خاسته اند و جهت رسیدن به حقوق حقه ی سیاسی - اقتصادی- اجتماعی خویش می رزمند و حماسه می آفرینند .

جای هیچ شک و تردید نیست که جنبش بین المللی زنان جز انفکاک نا پذیر پروسه ی پيکار و مبارزه ی عادلانه ی جامعه ی بشری می باشد. از این رو زنان پیشتاز و مبارز جهان با ایستادگی دلیرانه در مقابل مناسبات پوسیده ی اجتماعی و در ضدیت با قوانین زن ستیزانه، با پیگیری و استواری در مبارزات سیاسی و توده ای، دربسیاری از نقاط این کره ی خاکی، جایگاه خویش را در روند تغییرات و تحولات انقلابی و اجتماعی، تثبیت و به پاره ی از حقوق سیاسی ـ اقتصادی واجتماعی خويش دست یافته اند وبرای توسعه ی آنها به پیکارحق طلبانه ی خود ادامه می دهند. 

کار و پیکار بیش از یک قرن زنان نشان داد و ثابت ساخت که نمی توان نقش ارزنده و سازنده ی آنان را بمثابه ی مادر، خواهر، همسر و دختر، در راستای تعمیل دگرگونی های دمکراتیک و مترقی و دست یابی به پیشرفت های سیاسی- اقتصادی - اجتماعی در جامعه، نادیده گرفت و یا به آن کم بها داد؛ بلکه بایست حضور فعال و مشارکت گسترده و سهمگیری مؤثر آنان را در عرصه های سیاسی و اجتماعی ، در فعالیت های اقتصادی و در روند تولید نعمات مادی و ارزشهای معنوی، بخشی از راه حل مشکلات اجتماعی دانست. 

در بسیاری از کشور های جهان زنان در اتحاد و همبستگی خلل نا پذیر با نیروهای انقلابی، موفق به آن شدند که در برابر زورگویی ها و حق تلفی های زمامداران خود کامه و نظام های ضد مردمی به پاخیزند و از حقوق اجتماعی - سیاسی - اقتصادی خویش قاطعانه دفاع کنند و موفقیت های چشمگیری بدست آورند. 

جنبش بین المللی زنان یک بخش مهم مبارزه ی جهانی بر ضد جنگ و جنگ افروزی بوده و فعالیتهای اتحادیه های سراسری و نهاد های اجتماعی زنان در امر برقراری صلح و ثبات، حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا، در ابعاد وسیع، اهمیت کسب نموده است .

یکی از پیروزی های درخشان زنان، ارتقای سطح آگاهی سیاسی و اجتماعی و بلند رفتن دانش مسلکی آنان می باشد که در نتیجه زحمات و سعی و تلاش خستگی ناپذیر پیشگامان جنبش بین المللی زنان، توأم با فداکاری ها، از خودگذری ها و قربانی دادن ها، بدست آمده است.

این ره آورد اجتماعی توانست نقش زنان را در جامعه درسمت و سوی درهم کوبیدن مناسبات ظالمانه و زن ستیزانه، در جوامع مرد سالار، بالا ببرد و جایگاه آنان را در کارزار مبارزه در راه آزادی، دمکراسی، صلح، ترقی، پیشرفت و عدالت اجتماعی تثبیت کند .

واما در افغانستان عزیز، پایه گذاری نخستین هسته ی نهضت نسوان برمی گردد به حوادث سیاسی نزدیک به صد سال گذشته پس از حصول استقلال سیاسی کشور درسال۱۹۱۹م ؛ ولیک جنبش مترقی زنان میهن ما پیشینه ی نیم قرنه دارد. 

مبارزات افتخار آمیز زنان پیکار جوی افغانستان به هدف رهایی از قید و بند مناسبات فرتوت فئودالی و رستن از زیر بار ستم قرون وسطایی و بخاطر تبلیغ و ترویج اندیشه های برابری خواهانه و عدالت طلبانه در جامعه ی عقب نگهداشته شده ی مان ؛ از کارنامه های درخشان در تاریخ مبارزات مردم افغانستان جهت رسیدن به پیشرفت و عدالت اجتماعی محسوب می گردد. 

جای بس مسرت و خوشی است که سنت تجلیل و برگزاری شایسته از جشن هشتم مارچ، روز رژه پر شکوه ی زنان جهان، با مبارزات انقلابی و میهن دوستانه ی حزب دمکراتیک خلق افغانستان پیوند محکم و نا گسستنی دارد. 

آغاز مبارزات نوین و منسجم زنان افغانستان بر محور اندیشه های جنبش روشنگری و فعالیت های روشن فکری در وطن ما ، با درنظرداشت اوج گیری تغییرات انقلابی درسطح جهان؛ با نام سازمان دموکراتیک زنان افغانستان که از سوی بانوی شایسته و پرافتخار میهن، زنده نام رفیق دوکتور اناهیتا راتبزاد، بر اساس همکاری و اشتراک صمیمانه ی عده ی بی شماری از زنان آگاه و فرهیخته ی میهن، پایه گذاری شد، پیوند گسست نا پذیر دارد. 

سازمان دموکراتیک زنان افغانستان در تحت رهبری مدبرانه ی زنده یاد دوکتور راتبزاد، فعالیت سیاسی و اجتماعی زنان پیشرو کشور را بطرز بهتر و به شکل بی سابقه انسجام بخشید و نقش ارزنده ی را در امر بیداری زنان ایفاء نمود و تحرک لازم را در بین فعالان جنبش زن در افغانستان بوجود آورد. 

زنده ياد دوکتور راتب زاد، از عنفوان جوانی در سنگر دفاع از آزادی و برابری، سعادت و بهروزی مردم افغانستان، بويژه زنان ستمديده ی ميهن، همچنان آبادی و شگوفايی وطن عزيزما قرار گرفت و تا دم مرگ درسن هشتاد وسه سالگی، لحظه ی هم امر مبارزه ی سياسی سازمان يافته و منسجم را بمنظور گشودن راز گره های کوری که سد بزرگی در برابر روند تکاملی در تاريخ کشور و بهبود شرايط زندگی توده های مردم شمرده می شوند، به فراموشی نسپرد و در پيکار انقلابی جهت درهم شکستن بنياد و شيرازه ی پنج ستم استخوان سوز و زندگی برانداز ( طبقاتی، ملی، مذهبی، جنسيتی، امپرياليستی ) تا واپسين رمق حيات فرو گذاشت نکرد و يک وجب هم به عقب برنگشت.

برای نخستین بار موضوع تحقق حقوق حقه ی زنان، در برنامه ی ح.د.خ.ا (سند مرامی حزب منتشره ی جریده ی خلق ) تسجیل یافت و تأثیر بس ژرفی را در شاخص ارتقای کیفی فعالیت های اجتماعی و سازماندهی مبارزات صنفی و سیاسی زنان افغانستان ، از خود بر جای گذاشت. 

تاریخ معاصر افغانستان بر حق و هر گز دست آورد های تاریخی جنبش انقلابی زنان میهن را که در دهه های چهل، پنجاه و شصت خورشیدی بدست آمده بود؛ فراموش نخواهد کرد! 

مواردی از دست آورد ها ی را که زنان در دهه ی شصت خورشیدی به آن نایل آمدند، باید بر شمرد: 

 - اشتراک زنان در ایجاد تشکل های سیاسی- صنفی و اجتماعی؛ 

 - بالا رفتن سطح آکاهی سیاسی و اجتماعی و آموزش های مسلکی و تخصصی؛ 

 - سهم گیری فعال در فعالیت های اقتصادی و در پروسه ی تولید و مصرف نعمات مادی؛ 

 - ایفای نقش مؤثر و سازنده در کار های خلاقانه ی ادبی - فرهنگی - هنری - پژوهشی- اجتماعی؛ 

  - شرکت در کادر پروژه ی ملی آموزش و پرورش و جنبش سراسری سواد آموزی؛ 

   پیوستن در کارزار مبارزه برای صلح و فعالیت های ضد جنگ - تبعیض نژادی و نقض حقوق بشر ....

با دریغ و درد که پس از پایان جنگ سرد، محافل امپریالیستی و ارتجاع جهانی به مانند گذشته با شعله ور ساختن در گیری های نظامی و دامن زدن به جنگ های خانمانسوز فرقه یی - مذهبی - قومی - میان گروهی و تجاوز به حق حاکمیت ملی ملل، شرایط زند گی و کار، صلح، ثبات و امنیت مردمان را به مخاطره انداختند و حیات آنان را در معرض تهدید های شدید قرار دادند. درروند تحمیل سیاستهای ضد بشری حلقه های تجاوزگر، تعداد پرشماری از انسانهای بی گناه و بی دفاع قربانی امیال غارتگرانه ی دول ارتجاعی و امپریالیستی شدند، که زنان و کودکان، همچنان سالمندان بخش بزرگ این جنایتهای سازمان یافته را تشکیل می دهد.

دهه ی نود میلادی، اوج بحرانهای انسانی را در دنیای معاصردرخاطره ها تداعی می کند که زمینه ها و زیر ساخت های آن، در گذشته در جریان جنگ سرد، از سوی دستگاه های استخباراتی قدرتهای اهريمن غربی ومتحدان منطقه یی وبین المللی آنها فراهم ساخته شده بود .

وقوع حوادث دلخراش و تکاندهنده در افغانستان و یوگوسلاویای سابق، پس از آن اشغال نظامی افغانستان و عراق  و نصب حکومت های پوشالی دست نشانده  در آن سرزمين ها، حمله ی غارتگرانه بر لیبیا، ویران گری های تجاوزکارانه در سوریه و سرزمین های اشغالی در فلسطین، مشتعل کردن نا آرامی ها تخریبگرانه و خانمان برانداز در سایر دول عربی و در کشور های افریقایی، تلاش در راه بی ثبات سازی اوضاع سیاسی و اجتماعی در ونزیویلا و دیگر ممالک آزاده ی امریکای لاتین، دامن زدن به درگیری های خشونت آمیز در سرزمین های آسیایی ... همه وهمه پروژه ی بزرگ ٔانحصارات سرمایه داری و پلانهای آزمندانه ی ارتجاع جهانی بوده اند که گام به گام در پياده نمودن آنها دست به توطئه های رنگارنگ می زنند و می کوشند تا روند آن را تسريع و تکمیل سازند. سوگمندانه که سوء تأثیر های ناگوار آن بیشتر زندگی، کار و حيات روزمره ی  زنان و کودکان  و سالمندان را در معرض نابودی قرار می دهند .

کميتۀ فعالين ح. د. خ. ا ، آن طوری که در طرح خطوط اساسی اهداف مرامی و برنامه ی خويش، منتشره ی سايت سپيده دم ازحقوق حق ه ی زنان و دختران ميهن به شرح زير دفاع نموده است:

« -  تامين برابری واقعی حقوق زن ومرد (درعمل نه درحرف که صرف ماهيت پوچ تبليغاتی داشته باشد) درزندگی فردی واجتماعی بوسيل ه ی تدوين قوانين دموکراتيک وفعال نمودن ارگانهای نظارت برقانونيت؛

-  لغو قانونی تبعيض جنسی درگزينش کادرهای مسلکی درفعاليتهای ادارۀ دولت ورشته های اقتصاد ملی؛

 - رفع کليه تضيقات مرد سالارانه ( محدوديت دراشتغال- آموزش وتحصيلات عالی ، فعاليت های علمی-  پژوهشی-فرهنگی- ادبی- هنری، ورزش وسرگرمی های سالم ) بالای قشر زن؛

 - منع قانونی نکاح دختران صغير ونوبالغ وغيرقانونی شمردن ازدواج های اجباری و جلوگيری از تعدد زوجات؛

 - پرداخت حقوق مساوی برای زن ومرد درمقابل کارمساوی (مسايل مربوط به حقوق و امتيازات ويژۀ خانم ها مطابق به قانون تنظيم می شود) »؛

يک بار ديگر پشتيبانی عام وتام خود را از تعهدات انسانی و حزبی خويش، بدفاع ازکليه حقوق و آزادی های دموکراتيک و مدنی زنان و دختران افغانستان ابراز می دارد و هرگونه تفکر زن ستيزانه وبرخورد ضد انسانی تيکه داران دين و دالر وشب پرستان عصرحجر را دربرابر اين قشر ستم کشيده و محروم از حقوق و جايگاه شايسته ی آن، به شدت محکوم می نمايد.     

مادران و خواهران گرانقدر!              

به گواهي تاريخ و تجارب حاصله از روند زند گي، يک ملت زمانی ميتواند به  حقوق و آزاديهای دموکراتيک خود دسترسی پيدا کند وازمزايای تأمين عدالت اجتماعي مستفيد گردد  که همۀ مردم (مرد وزن)، آراسته  به زيورعلم و دانش وآگاهي اجتماعی باشند و درراه اتحاد و همبستگی با همی سعی بليغ بخرج دهند تا وسيلۀ موثری شود، برای تحقق عملی خواستها و هدف های که جهت اعتلا و ترقی اقتصادی ـ اجتماعی درپيش روی  خود قرار داده اند. دراين کارزار نقش تشکل ها و سازمانهای سياسی ترقيخواه و پيشرو و معتقد بحقوق و آزاديهای دموکراتيک همه زحمتکشان بخاطر رسيدن به هدف از اهميت ويژه ای برخوردار است.

دراين ميان زنان يک جامعه وقتی به  حقوق و آزاديهای دموکراتيک و مد نی، همچنان به تساوی حقوق برابر با مردان، نايل می آيند که بدور سازمانهای اجتماعی و توده ای مدافع منافع خويش گرد آيند و بربنياد يک برنامۀ علماَ تنظيم شده فعاليت خود را به پيش برند. زيرا حق داده نمي شود؛ بلکه حق گرفته مي شود.

مادران و خواهران ميهن!

به اميد اين که ديگر افسونگريها و موعظه های فريبکارانه ی  نازپرورده گان استعمار، استثمار و امپرياليسم، سد راه شما نشود و شما را از انتخاب راه درست و اصولی که درپيش گرفته ايد باز ندارد؛ به پيکار حق طلبانه ی خويش به تأسی از انديشه های انسانی جنبش بين المللی هشتم مارچ، تا سرحد پيروزی کامل ادامه دهيد.
فرخنده باد جشن هشتم مارچ، روز همبستگی بین المللی زنان جهان!

کميته فعالين

ح. د. خ. ا

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
اوج گیری جنبش کارگری و دستگیری فعالین آن (11.07.2017)
اعترافات صدراعظم موقت پاکستان و آلارم جدید (09.26.2017)
دردفاع از حق و حقوق افغانستان (07.18.2017)
قلب افغانستان آماج جنایات علیه بشریت (06.01.2017)
آگهی هیاٌت اجرائیه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا (05.30.2017)
بیانیه ی کمیته ی مرکزی حزب توده ی ایران: (04.17.2017)
اعلامیه ی کمیته فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان در ارتباط به تجاوز وحشیانه و شرم آور آمریکا به سوریه (04.10.2017)
اطلاعيه ی کمیته ی فعالین حزب دموکراتيک خلق افغانستان2016 ـ 12 ـ (12.19.2016)
اطلاعیه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا در مورد تدویرسالانه کنفرانس علمی انجمن (10.17.2016)
اعلامیه کمیته ی فعالین حزب دموکراتيک خلق افغانستان در تایید از خیزش مردمی و راه پیمایی حماسه ساز و تاريخی يازدهم نوامبر ۲۰۱۵ (11.23.2015)