یکشنبه, 06.23.2018, 10:25am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
یادداشت هفته : اعلان آتش بس یک جانبه دولت با طالبان و حمله های انتحاری در کابل و ننگرهار! ; آیا تداوم منازعه تاریخی دیورند به سود افغانستان است؟ ; باشگاه بیلدربرگ: دولت جهانی یا ناهنجاری تاریخی ; عفو بین الملل ایالات متحدۀ آمریکا را به جنایت جنگی در سوریه متهم کرد ; بازی خطرناک واشنگتن با خط قرمزهای چین
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
 » افغانستان
 » جهان
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
سیاسی » افغانستان
 
تحلیلی بر سیاست جدید آمریکا و موقف شرارت پیشکی دولت پاکستان
دوشنبه, 01.29.2018, 06:40pm (GMT)

ع. بصیر دهزاد

تحلیلی بر سیاست جدید آمریکا و موقف شرارت پیشکی دولت پاکستان

دولت ایالات متحده آمریکا در هفته های اخیر با کرات حکومت پاکستان را مبنی بر قطع همکاری با تروریستان طالبی محکوم نموده و هوشدار های را از عقب میکروفون ها متوجه دولتمداران این کشور محور شرارت میسازد.

انتقادات از سیاست حمایت گری پاکستان  از تروریستان سابقه 16 ساله دارد و آنهم از زمانی که پای عساکر آمریکائی بر اساس سیاست استتراتیژیک آمریکا در افغانستان جنگ زده گذاشته شده است.

 در حالیکه سیاست حمایت گرانه پاکستان از تروریستان که بیشتر از20 گروه در آن کشور فعال اند، پیشتر از آن نیز وجود داشته؛ ولی در آن گذشته ها تروریستان در آن کشور در یک همکاری و استراتیژی مشترک، سازماندهی مشترک و حمایت مالی مستقیم آمریکا فعال بودند و بر ضد دولت و مردم افغانستان هر روز فاجعه میآفریدند.

 این تروریزم امروز با تروریزم دیروز فقط در شیوه های جدید قتل مردم مظلوم و بلاکشیده ما تفاوت دارد. این گروه های شریر و فاقد وجدان انسانی با کرات با اعمال تروریستی و انفجارات انتحاری مرتکب شدید ترین جرایم در برابر مردمان ملکی افغانستان گریده اند. چنانچه آخرین عمل تروریستی روز شنبه گذشته در یکی از مزدحم ترین نقاط شهر کابل و محل عبور و مرور مردمان اهل کسبه و در مقابل یک بیمارستان قریب ه صد هموطن ما را بکام مرگ فرو برد.

طالبان مربوط به حلقه حقانی به مانند پاکستان به هیچ صورتی حاضر به ملایمت  نبوده و طرح پیش شرط های برای حل مسالمت آمیز ختم جنگ ندارند و پاکستان با کرات حمایت از طالبان ودادن خانه های امن به رهبران آنها را انکارمیکند؛ ولی ازجانب دیگر پاکستان ازمذاکرات با رهبران طالبان در داخل پاکستان حکایت میکند و یا به گفته سرتاج عزیز پاکستان " نفوذکافی بر طالبان"  دارند. تنها یک حلقه از طالبان تحت رهبری ملا رسول با چانه زنی ها راه های تسلیمی را جستجو میکند و در مورد زمینهٌ تجارت های سیاسی منجمله حزب اسلامی و بعضی حلقات دولت را نیز مساعد ساخته است.

در هر حالتی نتیجه روند های 16 سال اخیر چنین میتواند باشد که  طالبان میگویند که طرف جنگ آنها در افغانستان" آمریکای اشغالگر" است و به همین دلیل طرف مذاکرات آنها هم صرفاٌ آمریکا خواهد بود. در تقابل آمریکا میگوید که " تا موجودیت تروریزم طالبان در افغانستان باقی خواهند ماند".

در اینجا ملت و سرزمین افغانستان تحت یک معادله  تناسب حسابی قرار دارند که  نقش و موقعیت دولت افغانستان و مساٌله ختم جنگ موقعیت (اِکس مجهول) را بخود گرفته است. اِکسی که در نهایت به صفر تقرب داده می شود.

ولی سوال اصلی در اینجاست که با در نظر داشت این واقعیت که  منافع استراتیژیک و نظامی منطقوی پاکستان و ایالات متحده آمریکا از سال 1955 بدین سو به هم عمیقاٌ گره خورده اند، میتوان به هوشدارهای کنونی آمریکا به حکومت پاکستان و حمله هوايی بر مراکز اصلی تروریستان اعتماد نمود؟ واضیح است که اززمان الحاق پاکستان به پکت نظامی سنتو هردو دولت یک اساس پایدارهمکاری استراتیژیک نظامی منطقوی طویل المدت را گذاشتند و این همکاری استراتیژِیک در زمان مسلح سازی، تربیه و ارسال جنگجویان تنظیم های اسلامی به افغانستان به اوج خود رسید.

از جانب دیگر سرمایه گذاری سیاسی و استخباراتی آمریکا و انگلیس در میان نیروهای مسلح و استخبارات پاکستان بگونه قوی وعمیق صورت گرفته است که تغیير درساختار و ترکیب سیستم سیاسی پاکستان در درازمدت غیرقابل پیشبینی و باور به نظر میرسد.

به اتکای مطالب فوق اعلام به تعویق انداختن کمک سالانه 250 ملیون دالری حکومت آمریکا به دستگاه نظامی پاکستان، به تعقیب تهدید به قطع کمکهای آمریکا به خلق مظلوم فلسطین و یک سلسله تصامیم رئیس جمهور ترمپ را نیز میتوان از زوایای مختلف به تحلیل و ارزیابی گرفت و سوالات زیادی را می توان مطرح نمود.

آیا میتواند قطع مقطعی کمک مالی آمریکا به پاکستان اثرگذارباشد  ویا پاکستان در تغيیر سیاست خویش مبنی بر قلع و قمع تروریستان داعشی، طالبی و بیش از 18 گروه دیگر تروریستی وادار خواهد شد؟

این سوال را هم میتوان مطرخ نمود که چرا اکثریت بزرگ جهان ما نسبت به سیاست و سیاسیون آمریکا نه تنها که مشکوک اند و باور ندارند؛ بلکه با بدبینی و حتی با چشم عقده و نفرت می بینند.

اگر به سیاست های بعد از ختم جنگ جهانی آمریکا تا به امروز یک نظز کوتاه و گذرا انداخته شود، این دولت همان خصوصیت بر تری جويی، تفوق طلبی نظامی و اقتصادی خویش را بدون کدام تغیير حفظ نموده است و فقط  با جو سیاسی جهانی در هر مقطع سیاست بین المللی،" درسطح و آنهم ریاکارانه " اقداماتی را روی دست گرفته است.  ادامه تشنجات بین المللی به تحریک و دست اندازی دستگاه نظامی وسیاسی ایالات متحده آمریکا درهر مقطع تاریخی درعمق و محتوا ادامه همان سیاست آمپریالیستی وملیتاریستی بوده است که فقط در شکل و با آمد و رفت رئیسان جمهور در ظاهر امر تغیيرات شکلی روی دست گرفته می شود.

اگردر دهه شصت بحران کوبا خطرات جدید را برای آغاز یک جنگ اتومی  ایجاد و دست ها را بر دکمه های فیر راکت ها آماده ساخته بود؛ به تعقیب آن دردهه ها 60 و70 با مداخله آمریکا و شرکایش جنگ در شرق میانه و جنگ وحشیانه در ویتنام، مناطق مختلفه جهان را به نابودی و وحشت جنگ های نا برابر واداشت تا آمریکا تفوق و ادامه سیاست توسعه طلبی و جیو استراتیژیک خویش را ادامه دهد و زمینه های جدید را برای تسلط سیاست  و باز کردن میدان های جدید از طریق ایجاد و تشویق بی ثباتی سیاسی و نظامی میسر سازد.

سیاسیون آمریکايی و صاحبان کارتل های بزرگ چندین ملیتی در وجود دستگاه ناتو و در یک همکاری استراتیژِک شان همان طوری که با سازمان دادن کودتا های نظامی و تحمیل حکومتهای دست نشانده و دیکتاتورمنش در شاخه های مختلف جهان چهره ها ی را روی صحنه آوردند و چهره های را بعد از یک استفاده برای اهداف خویش، چنان به حاشیه راندند که دیگر بدانها دیوانه های روی سرک می تواند لقب داد.

 ضیا الحق که دیگر با ایده های پان اسلامی اش برای آمریکا حیثیت پارچه تکه گندیده و بد بو را داشت قربانی سانحه  به اصطلاح هوايی گردید. گرباچوف دیگر با کلاه شپوی اش  مسخره اطفال روی سرک شده است. جنرال نوریگا، مارک قاچاق مواد مخدر خورد و به دوصد سال زندان محکوم گردید و دهای دیگر.

اکنون سیاست پاکستان در دست و تسلط عقب مانده ترین اسلامگراهای تند رو قرار گرفته که در مدرسه ها اطفال را مورد استفاده جنسی قرار میدند؛ رهبران شان درمساجد ملنگ و در اوباش خانه ها و محافل رقص و موزیک پلنگ اند و سیاست بازان سطح بالای شان با مسابقه دادن، خواندن" قل هو الله و احد" را وسیله رفع خستگی و تفریح جلسات می نمایند.

ولی از جانب دیگر اظهر من الشمس است که دستگاه های نظامی- استخباراتی آمریکا و انگلیس سرمایه گذاری کافی در استخبارات نظامی و لشکر آن دارد که درهر زمانی میتواند یک کودتای آرام را (مانند کودتای جنرال پرویز مشرف که در فضا درهواپیمای به صوب اسلام آباد قومانده کودتا داد) سازماندهی دهد و موقف  ژاندارم " عنعنوی و گره خورده شده به بخت پاکستان"  را دوباره  احیا نماید.

این بدین معنی است که هر گونه فشار به اصطلاح اقتصادی با به تعویق انداختن کمک 250 ملیون دالری به پاکستان غیر از یک اقدام سطحی نتایج ملموس را بدست نخواهد داد.

اگر دستگاه سیاسی آمریکا واقعاٌ می خواهد نفوذ و تسلط رو به تزاید و وخامت تروریزم بین المللی طالب و داعش را در وجود یکی از حامیان و تربیه دهنده گان و صادر کننده گان آن در منطقه یعنی پاکستان بشکند؛ باید علاوه بر این تحریم نظامی، تحریمات بزرگ اقتصادی خود و دولت های هموند خویش را با این حکومت حامی تروریزم روی دست گیرد، آنچه که قبلآ آمریکا این چنین تحریمات را بر ایران، روسیه ، کوریای شمالی و تعدادی از کشورهای دیگر روی دست گرفت و اجراء نمود.

این واقعیت کنونی را نمیتوان بر مبنای " سیاست روز" روپوشی نمود که تروریستان از پاکستان و به کمک پاکستان به افغانستان و از مناطق سرحدی با بس ها و هلیکوپتر ها به منطق دیگر کشور، بويژه به ولایات شمال کشور انتقال می يابند؛ هلیکوپترهای که زیر ریش چتر کنترول رادار فضايی آمریکا و ناتو آزادانه پروازهای شبانه انجام میدهند.

پاکستان نه تنها دشمن تاریخی حاکمیت ملی، تمامیت ارضی ومردم افغانستان است؛ بلکه دولت تحریک کننده جنک و تشنج با همسایه دیگر خود، هند است.

ملت و مردم کشورما زمانی بر تهدیدات و هوشدار های آمریکا اعتماد خواهند نمود که نیرو های نظامی آمریکا با جدیت و بدون از دست دادن وقت و طولانی ساختن انجام تعهدات، اقدامات کثیر الجوانب (حملات بر مراکز تروریستی در جوار سرحدات افغانستان، قطع تمام کمک های اقتصادی و نظامی برای پاکستان، آغاز تحریم های اقتصادی ایالات متحده و اعضای پیمان ناتو) آنرا بر علیه دستگاه شیطانی پاکستان روی دست گیرد.

با احترام

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
به پیشواز پنجاه وششمین سالروز فاجعۀ آدمسوزی دهاقین قریۀ بغاوی ولایت سرپل (01.29.2018)
راهبرد جدید امریکا واقعآ بر ضد پاکستان است؟ (01.29.2018)
تصمیم «متفکر دوم» به زور جامعه جهانی تطبیق میشود!! (01.29.2018)
یادی از فاجعۀ آدمسوزی ماه دلو در سرپل و تداوم سیاستهای فاشیستی تا امروز (01.29.2018)
نقش یک شترمرغ درتباهی افغانستان (01.29.2018)
رویکرد متناقض منافع ملی درحمایت ازقبایل آنسوی دیورند (01.22.2018)
سلامی و پیامی به مستر «جان بس» سفیر کبیر ایالات متحده (01.22.2018)
زنده باد مبارزه ی دلیرانه ی مردم بر ضد حکومت دیکتاتوری (01.22.2018)
نگرشی بر اصل «مشروعیت» و بحرانها و مصایب زعیم و رژیم نامشروع (01.08.2018)
سیاست بریتانیای کبیر درهند و مرحله آغازین مناسبات پاکستان و افغانستان فصل چهارم قسمت يکم (سپتامبر ۱۹۴۵- پایان۱۹۵۰) (11.30.2017)