یکشنبه, 08.18.2018, 08:28pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
تاریخی
 
موقعیت مبارزه طبقاتی پس از شکست کمون پاریس
Sunday, 05.29.2011, 11:22pm (GMT)

موقعیت مبارزه طبقاتی پس از شکست کمون پاریس

تشکیل بین الملل دوم کارگری

دوران تدارک مسالمت آمیز

در دهه های 1870 و 1880 ، توسعه و تکامل سرمایه داری در کشورهای اروپایی ادامه یافت و گذار از مرحله سرمایه داری رقابت آزاد به سرمایه داری امپریالیستی آغاز شد . از این پس بورژوازی به کلی به سوی ارتجاع گرایید . جنبش جهانی کارگری نیز به نوبه خود وارد مرحله نوین شد .

 لنین ، آموزگار پرولتاریا در این باره میگوید :

 " در غرب دوران تدارک مسالمت آمیز " برای مقابله با تحولات آینده آغاز شده است . در همه کشورها احزاب سوسیالیستی با پایگاه پرولتری ایجاد می گردد . طبقه کارگر راه های استفاده از پارلمان بورژوایی ، نحوه ایجاد نشریات روزانه ، شیوه کاربرد آموزش های علمی و تشکیل سندیکاها و تعاونی های خاص خویش را تجربه میکند . نظرات مارکس بطور کامل بر سایر عقاید چیره شد و بطور روزافزونی اشاعه می یابد . جمع آوری نیرو و تدارک برای مبارزات آینده به آرامی ولی قاطعانه پیگیری میشود .

طی این مرحله ، وظیفه اصلی پرولتاریا عبارت بود از :

ایجاد حزب انقلابی و مستقل طیف کارگر و متحد کردن نیروهای انقلابی به منظور تدارک ایدئولوژیک و تشکیلاتی برای رویارویی با مراحل بعدی اوجگیری انقلاب . بدین ترتیب طبقه کارگر کشورهای مختلف اروپا با کمک مارکس و انگلس ، این آموزگاران پرولتاریای جهان ، یکی پس از دیگری احزاب و تشکیلات خاص خود را به وجود آوردند .

پایان فعالیت های بین الملل اول و ایجاد بین الملل دوم کارگری

پس از شکست کمون پاریس ، بین الملل اول کارگری از سوی دولت های ارتجاعی بورژوازی اروپا تحت فشار زیاد قرار گرفت . از سوی دیگر این تشکیلات بین المللی از داخل نیز با توطئه چینی های آنارشیست ها و اقدامات تفرقه افکنانه و انشعاب طلبانه آنها روبرو بود . این ها عواملی بودند که مانع ادامه فعالیت های بین الملل می شد .

 در نتیجه ، شورای عمومی انترناسیونال در سال 1872 ( 1251 ) تصمیم گرفت مقر انترناسیونال را به نیویورک منتقل کند . اجرای این تصمیم به خودی خود فعالیت های بین الملل را به رکود کشاند . جنبش کارگری در آن دوران وارد مرحله نوینی از تشکل نیروها و احزاب سیاسی کارگری شده بود و اشکال سازماندهی خاص انترناسیونال اول با شرایط نوین سازگار نبود . به این دلیل ، شورای عمومی به پیشنهاد مارکس آخرین کنفرانس خود را 1876 در آمریکا برگزار کرد و در پایان این کنفرانس طی قطعنامه ای رسما انحلال انترناسیونال اول را اعلام کرد .

پس از درگذشت مارکس در سال 1883 ، مسئولیت سنگین رهبری جنبش بین المللی کارگری به دوش انگلس افتاد .

اوج گیری نوین جنبش کارگری در کشورهای مختلف اروپا با ایجاد احزاب کارگری و نیز نشر و اشاعه مارکسیسم در سطح وسیع ، شرایط لازم را برای وحدت نوین طبقه کارگر فراهم آورده بود.

پس از انحلال انترناسیونال اول ، فکر اتحاد بین المللی کارگران در ذهن فرد فرد کارگران کشورهای مختلف جهان باقی مانده بود . در آغاز دهه 1880 گروهی از سازمانهای کارگری به مارکس و انگلس پیشنهاد می کردند که فعالیت انترناسیونال از سر گرفته شود و یا جمعیت نوینی برپا شود.

اما مارکس و انگلس در این زمان معتقد بودند که هنوز شرایط فراهم نشده است . آن دو رهبر پرولتاریا پیوسته موضوع ایجاد انترناسیونال نوین را دررابطه با سطح اگاهی طبقه کارگر و نیازهای روز مبارزه طبقاتی می دیدند . با فعالیت های خستگی ناپذیر انگلس ، نفوذ مارکسیسم در جنبش کارگری روز به روز رشد میکرد . جنبش کارگری نوینی با خصلت توده ای در حال اوج گرفتن بود و اشتیاق کارگران همه کشورها برای تحکیم وحدت بین المللی پیوسته رو به افزایش بود .

در پایان دهه 1980 ، حزب کارگران سوسیالیست آلمان و حزب کارگران فرانسه پیشنهاد کردند در ظرف مدت کوتاهی یک کنگره بین الملل سوسیالیستی تشکیل شود . زمانی که انقلابیون در تدارک تاسیس یک انترناسیونال جدید بودند ، اپورتونیست های رنگارنگ نیز کوشیدند تا آنان نیز سازمان جدیدی به منظور تسخیر قدرت رهبری در جنبش کارگری برپا سازند . هدف این اپورتونیست ها توطئه چینی علیه انقلابیون و افشاندن تخم نفاق در جنبش بین الملل کمونیستی بود .

در این موقعیت حساس که سرنوشت جنبش در بین بود ، انگلس مصمم تر و قاطع تر از همیشه دست به کارشد و به افشای توطئه های اپورتونیست ها و ماهیت آنها پرداخت . وی همچنین سازشکارانی را که از اهمیت فوق العاده مهم مبارزه با این جریانات غافل بودند ، شدیدا مورد انتقاد قرار داد . سرانجام به پیشنهاد انگلس در فوریه 1889 ( 1268 ) احزاب کارگری کشورهای مختلف در یک کنفرانس مقدماتی در لاهه شرکت کردند و تصمیم گرفتند که کنگره سوسیالیستی بین المللی در ژوئیه همان سال در پاریس تشکیل شود . در 14 ژوئیه 1889 ، در صدمین سالگرد انقلاب کبیر فرانسه ، کنگره کمونیست ها در پاریس دست به کار شد .

393 نماینده از22 کشور در این کنگره شرکت کردند . در بین نمایندگان ، تعداد زیادی از چهره های درخشان جنبش کارگری قرار داشتند . کنگره پاریس در پایان کار ، قطعنامه ای انتشار داد که از اهمیت تاریخی بسیاری برخوردار است .

کنگره پاریس سیاست میلیتاریستی  دولت های سرمایه داری را مورد بررسی قرار داد و در قطعنامه کنگره بین الملل دوم ، این سیاست را محکوم کرده و از همه سوسیالیست ها خواست که علیه جنگ رای دهند .

در ضمن جلسات کنگره ، بحث و مذاکرات با ارزشی درباره اینکه پرولتاریا چگونه می توانند از پارلمان بورژوایی یعنوان تریبونی برای تبلیغ ایده های خود و در جهت پیشبرد فعالیت های سندیکایی استفاده کند ، انجام گرفت .

این بحث ها روشن می ساخت که طبقه کارگر باید از آن چنان هنر مبارزه طبقانی در " دوران صلح " بهره مند باشد که بتواند تدارک کافی برای نبرد اساسی طبقاتی را که امری ناگزیر خواهد بود ، ببیند . در این هنگام ، نظرات انحرافی هم در میان کنگره انترناسیونال شنیده می شد و بعضی اوقات تصمیمات تاسف باری هم گرفته می شد . همه این ها ناشی از تمایلات اپورتونیستی بود که در جنبش کارگری وجود داشت و در کنگره انترناسیونال متبلور می شد .

بورژوازی تمام نیروی خود را در این امر گذاشته بود که در جنبش کارگری انشعاب و تفرقه ایجاد کند . او میخواست که پشتیبانی آریستوکراسی صنعتی را به کار گرفته و آن را با جنبش پرولتاریایی پیوند زند .

در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 همین آریستوکراسی کارگری موجب به وجود آمدن اپورتونیسم و رفرمیسم در جنبش کارگری شد . با وجود این ، انترناسیونال دوم موفق شد که نقش مهمی را در تدارک مبارزه طبقاتی سازمان ها و احزاب کارگری برای نبرد قطعی بازی کند .

کنگره به منظور بزرگداشت خاطره مبارزات قهرمانانه کارگران شیکاگو در اول ماه مه سال 1886 که برای کاهش ساعات کار روزانه به هشت ساعت صورت گرفته بود ، این روز را جشن عمومی کارگران سراسر جهان اعلام کرد . کنگره از کارگران سراسر جهان دعوت کرد تا هر ساله در این روز تظاهرات عظیمی برای کاهش ساعات کار روزانه به هشت ساعت و اجرای کامل قطعنامه کنگره پاریس برگزار کنند .

از آن تاریخ ، اول ماه مه به صورت روز جشن کارگران ، روز مبارزه متحد کارگران و روز وحدت پرولتاریا و خلق های زحمتکش سراسر جهان درآمده است . نقش بسیار مهم کنگره پاریس در جنبش کارگری به زودی آشکار شد . کارگران سراسر جهان به گرمی به دعوت کنگره برای برگزاری پرشکوه جشن اول ماه مه پاسخ مثبت دادند .

در روز اول ماه مه 1890 در اکثر شهرهای فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، بلژیک، آمریکا ،هلند ، سوئد و نروژ تظاهرات عظیم کارگری صورت گرفت .

انگلس که در آن زمان 70 ساله بود ، در راهپیمایی اعتراض آمیز کارگران لندن شرکت کرد . انگلس ضمن بحث درباره این تظاهرات نوشت :

" طبقه کارگر اروپا و آمریکا نیروهای مبارزاتی اش را به نمایش گذاشت و برای اولین بار در یک صف و در زیر یک پرچم بسیج شد .....تظاهرات این روز به سرمایه داران و زمینداران همه کشورهای جهان نشان داد که پرولتاریای سراسر جهان در واقع متحدند " .

…………….

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین مرتبط:
» اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي)
» مارکس، سمفونی ناتمام بخش اول
» گورباچف خدمت کرد یا خیانت؟
» مارکس و ۳۰ سال نخست زندگی او
» (زندگی نامۀ مختصر مارکس و شرح مارکسیسم)
» انترناسيونال کارگری
» تروتسکیسم ضدانقلاب در خفاء (بخش چهاردهم و پایانی)- خطر تروتسکیسم
» آيا چپ بايد سوسيال دمکرات شود؟
» باز هم لنین؛ دوباره «انقلاب اکتبر»
» بازهم‌ در باره ی راه رشد غیر سرمایه داری!
» اروپا: یک‌ قرن انقلاب و رفرمیسم
» آمریکای لاتین و انقلاب اکتبر:
» انقلاب اکتبر بازتاب اراده اگاهانه و عمل سازمان یافته
» میراث تاریخی و همیشه جاودان انقلاب روسیه
» ارزیابی انقلاب روسیه (۱)
» هاجون چنگ و چامسکی از افسانه‌های جهانی‌سازی می‌گویند
» بحران سرمایه ی جهانی و چشم انداز سوسیالیسم
» خود گردانی در مبارزه برای سوسیالیسم
» غبار روبی از حقایق اتحاد شوروی و روسیه سرمایه داری امروز یا جعلیات و حقایقی در باره اتحاد شوروی و روسیه سرمایه داری امروز
» ﺑﺸﺮﻣﺤﻮ ﻧﺎﺯﯾﺴﻢ ﺭﺍ ﻣﺪﯾﻮﻥ ﻛﯿﺴﺖ؟
» ﭘﯿﺮﺍﻣﻮﻥ ﻃﻠﻮﻉ ﻭ ﻏﺮﻭﺏ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﻢ ﺩﺭ ﺍﺗﺤﺎﺩ ﺷﻮﺭﻭﯼ ﻭ ﺍﺭﻭﭘﺎﯼ ﺷﺮﻗﯽ
» ﺗﺨﺮﯾﺐ ﻣﺠﺴﻤﻪ ﻟﯿﻨﯿﻦ ﻭ ﺻﺪﺍﯼ ﭘﺎﯼ ﻓﺎﺷﯿﺴﻢ!
» ﺗﺪﺍﻭﻡ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺟﻬﺎﻧﯿﯽ ﺳﺮ ﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﻣﻮﻗﯿﺖ ﺟﻨﺒﺶ ﻛﺎﺭﮔﺮﯼ ﻭ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ (5)
» ﺗﺪﺍﻭﻡ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺟﻬﺎﻧﯿﯽ ﺳﺮ ﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﻣﻮﻗﯿﺖ ﺟﻨﺒﺶ ﻛﺎﺭﮔﺮﯼ ﻭ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ (4)
» ﻟﻨﯿﻦ، ﮔﺮﺍﻥ ﺗﺮ ﺍﺯ ﭘﻮﺗﯿﻦ
» ﻓﺮﺧﻨﺪﻩ ﺑﺎﺩ ﺳﺎﻟﺮﻭﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ اكتبر
» ﺩﺭ ﮔﺬﺷﺖ جنرال ﺟﯿﺎﭖ، ﻗﻬﺮﻣﺎﻥ ﻣﻠﯿﯽ ﻭﯾﺘﻨﺎﻡ
» ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻣﻠﯽ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺗﯿﻚ، ﭼﯿﺴﺖ؟
» ﺣﺰﺏ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﻧﻘﺶ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺍﺳﺖ
» ﺩﺍﺷﱳ ﻛﺎﺭﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﻣﺰﯾﺖ ﺍﺳﺖ
» ﻭﻧﺰﻭﯾﻼ ﭘﺲ ﺍﺯ ﭼﺎﻭﺯ: ﺣﺮﻛﺖ ﺑﻪ ﺟﻠﻮﺍﺩﺍﻣﻪ ﻣﯽ ﯾﺎﺑﺪ
» استراتژی سرمایه داری و خواست دگرگونی در اروپا
» ﺗﻤﺪﻥ ﺷﻮﺭﻭﯼ ﻣﯿﺰ ﮔﺮﺩ ﻫﺌﯿﺖ ﺗﺤﺮﯾﺮ ﭘﺮﺍﻭﺩﺍ بخش دوم 4
» (3) ﺗﻤﺪﻥ ﺷﻮﺭﻭﯼﻣﯿﺰ ﮔﺮﺩ ﻫﺌﯿﺖ ﺗﺤﺮﯾﺮ ﭘﺮﺍﻭﺩﺍ بخش دوم
» « هوگو چاوز و آينده ی درخشان مردم درونزويلا »
» ﻣﺮﻭﺭ ﻣﺨﺘﺼﺮ ﭘﯿﺮﺍﻣﻮ ﻥ ﺗﻮﺭﻡ،ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﻭﺗﻮﺯﯾﻊ ﺩﺭﺁﻣﺪ
» رشد"جناح چپ" دراتحادیه ی دانشگاه ها وکالج ها (UCU)دربریتانیا!
» " قاعده دومینو"مکانیسمهای تجزیه اتحاد شوروی و (بخش پایانی)
» سخنرانیی لیزپین،سازمانده امور زنان درحزب كمونست بریتانیا، درگردهم آیی كه بمناسبت ۷۸ مین سالگرد تٱسیس حزب كمونیست عراق،
» مـارشِ پــرقــدرت ”چـپ“ در فــرانــسه:
» آمــوزش و پــرورش در کــیــوبا
» جنبش "اشغال "وال استریت ، آغازی برای یک تحول بزرگ
» رائول کاسترو: بالاترین تجلی دموکراسی واقعی درمسیرسوسیالیسم
» رائول کاسترو: بالاترین تجلی دموکراسی واقعی درمسیرسوسیالیسم
» ما خیال پرداز نیستیم
» رازهای نا گفتهء تو طئه سقوط نظام دموکراتیک ودرس های زهر آلود تاریخ در افغا نستان
» احیای سرمایۀ مارکس: ردّ اسطورۀ ناسازگاری
» کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحادشوروی پیرامون کمکهای اضافی اقتصادی و مالی به جمهوری افغانستان
» خیانت به سوسیالیسمبه “استقبال” مصاحبه های اخیرگورباچف درارتباط به ساختمان وفرو ریزیی دیوار برلین (4)
» (3)خیانت به سوسیالیسم به “استقبال” مصاحبه های اخیرگورباچف درارتباط به ساختمان وفرو ریزیی دیوار برلین
» دلایل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی
» (iii) بخش 1 جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی
» به “استقبال” مصاحبه های اخیرگورباچف درارتباط به ساختمان وفرو ریزیی دیوار برلین 1
» از بحران سرمایه داری تا احیای مارکسیزم
» مارکسیسم و چپ در انقلاب‌های اعراب (3)
» عروج بحران نظام جهانیی سرمایه و افزایش بی اعتباریی گفتمان های رایج
» فصل پایانیی یک دوران و آغاز دوران تازه!
» واقعیات و جعلیات سمت گیری سوسیالیستی یگانه امکان پیشروی !)12(
» واقعیات و جعلیات تاریخ، قیام عمومی در روسیه را گواهی خواهد داد! (11)
» مارکسیسم (3)
» جعلیات و حقایقی درباره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز (10)
» نه می شکند و نه می گذرد نگاهی به عمق جنبش مقاومت در کشور یونان
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر! (3)
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر! (3)
» مارکسیسم
» واقعیات و جعلیات سقفی را ویران کردند که مردم در اتحاد شوروی بالای سر خود داشتند (9)
» واقعیات و جعلیات سقفی را ویران کردند که مردم در اتحاد شوروی بالای سر خود داشتند (9)
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر! (2)
» جعلیات و حقایق افسانه سرائی های پوچ خودکفائی غلات در روسیه سرمایه داری(8)
» باشگاه ضد انقلاب (آسیا تایمز، هنگ کنگ): په په اسکوبار
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر!
» چپ میانه در برزخ هویت و جایگاه
» جعلیات و حقایقی در باره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز فاجعه الکلیسم (7)
» برآشفتگان” برابری می خواھند
» بحران ساختاری سرمایه‌ با خوانش مارکس (3)
» بحران ساختاری سرمایه‌ با خوانش مارکس(۱(
» .1 بحران ساختاری سرمایه‌ با خوانش مارکس
» نظرسنجی گلوب اسکن: کاهش اعتماد مردم آمریکا به نظام بازار آزاد
» جعلیات و حقایقپشت پرده کنترل انفجار اتمی "چرنوبیل"
» سالگرد پیروزی بزرگ ارتش سرخ اتحاد شوروی بر فاشیسم هیتلری در جنگ کبیر میهنی
» جعلیات و حقایقی در باره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز انفجار اتمی "چرنوبیل" 6
» بمناسبت ١٤٠- مین سالگرد تولد ولادیمیر ایلیچ لنین انقلابی نابغه
» جعلیات و حقایق نقش آفرینی کلیسا و روحانیت در دو دوران انقلاب و ضد انقلاب (5)
» بمناسبت نهم اردیبهشت ماه، سالروز درگذشت زنده یاد احسان طبری
» جعلیات و حقایقعلیرغم شکست موضعی سوسیالیسم (4)
» جعلیات و حقایقعلیرغم شکست موضعی سوسیالیسم دوران ما، دوران گذار(4)
» جعلیات و حقایقی در باره (2)
» جعلیات و حقایقی در باره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز (1)


عناوین دیگر:
بازی شیطانی کاخ سفید در محاصره تئوریسین ها و تئوری های جنگی (33) (05.29.2011)
جعلیات و حقایق پشت پرده کنترل انفجار اتمی "چرنوبیل" (6) (05.23.2011)
بازی شیطاني مصررویاهای خونین اخوان المسلمین (31) (05.15.2011)
بازی شیطاني الجزایر ریشه های انقلاب القاعده را دفع کرد (30) (05.04.2011)
بازی شیطاني تمدن "یهودی- مسیحی" در برابر "تمدن اسلامی" (29) (04.25.2011)
بازی شیطاني تمدن "یهودی- مسیحی" در برابر "تمدن اسلامی" (29) (04.17.2011)
بازی شیطانيماجرای پناهندگی "گوزیچکین"سرویس جاسوسی M16انگلستان و سازمان سیا امریکابا سازمان امنیت ج.ا وارد مناسبات شد (28) (04.03.2011)
ظاهرا تاریخ تکرار می شود! (03.27.2011)
بازی شیطاني مجاهدان افغان در کام آخرین دهه جنگ سرد(27) (03.27.2011)
جشن نوروز پيوند خاطرات نسل های متوالی سرزمين باستانی ماست (03.21.2011)