پنجشنبه, 08.16.2018, 01:37pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
 » افغانستان
 » جهان
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
سیاسی » جهان
 
شاخ آفریقا در كام مرض ، فقر ، مرگ و قحطی
Sunday, 08.07.2011, 11:19pm (GMT)

سیاست لگام گسیخته یی«جهانی سازی» و پی آمد های فاجعه بارجهانی آن

شاخ آفریقا در كام مرض ، فقر ، مرگ و قحطی

شهــلا دانـشفــر

چهارم ماه اسد سال ۱۳۹۰

 

حدود یک ماه است که فقر، گرسنگی و تشنگی در شاخ آفریقا شدت و گستردگی بی سابقه ای پیدا کرده و فاجعه ای انسانی را به جریان انداخته است. بر متن جنگ و رقابت های قومی و کشاکش های گسترده دستجات مختلف سیاسی، قحطی و خشکسالی ای كه گفته میشود از بیست سال پیش تا كنون سابقه نداشته است این منطقه را به کشتارگاه تبدیل کرده است.

بنا بر گزارشها این وضعیت جان نزدیك به دوازده میلیون نفر را به خطر جدی انداخته است. از این جمیت میلیونی قحطی زده در شاخ آفریقا، سه میلیون و دویست هزار نفر آن در اتیوپی،  همین تعداد نفر در کنیا، صد و هفده هزار نفر در جیبوتی و دو میلیون و ششصد هزار نفر در سومالی زندگی میكنند. به موازات گرسنگی و بی آبی ، بیماریهای مسری نیز جان  این مردم قحطی زده را تهدید میکند.

به گزارش یونیسف قحطی موجود در شاخ آفریقا تا آنجا که به کودکان مربوط است می‌تواند به قیمت جان نیم میلیون کودک این منطقه جهان تمام شود. آنتونی لیک، رئیس یونیسف در این مورد گفت بسیاری از قحطی‌زدگان آن قدر ضعیف شده‌اند که نمی‌توانند خود را به مناطق زیر کنترل سازمان ملل برسانند.

گرسنگی در این منطقه  آنقدر شدت یافته است که هزاران نفر برای رسیدن به اردوگاههایی که بتوانند خود را از كام مرگ نجات دهند، کیلومترها را با پای پیاده طی می کنند. در این كوچ كردنها، بسیاری جان میدهند. مادرانی را مشاهده میکنی که به امید زنده نگه داشتن خود و کودکانشان راهی بیابان میشوند تا به اردوگاههای کمک رسانی برسانند، اما کودکانشان یارای تحمل گرسنگی و تشنگی را ندارند و در برابر چشمان آنها جان میبازند. مادرانی را مشاهده میکنی که در مسیر راه  کودکان عزیزشان را که از شدت ضعف امیدی به زنده ماندنشان نیست  به ناچار در میان راه رها میکنند و با کودکانی که امیدی به بقایشان هست، خود را به نخستین مرکز امدادرسانی میرسانند. بسیاری از کودکانی که به مقصد میرسند نیز پوست به استخوانشان رسیده است و آنقدر ضعیف شده اند که جان سالم بدر نمیبرند.

بنا بر خبرها رسیدن به اردوگاههای كمك رسانی یک هفته تا یک ماه طول می کشد و زنان و کودکان و سالمندان مجبورند این مسیرهای طولانی را پای پیاده بپیمایند.

در هفته های گذشته سازمانهای انساندوست از جهانیان خواستار كمك به مردم قحطی زده در شاخ آفریقا شدند. و  كمك هایی به سوی این مردم ارسال شد. اما بطور واقعی شاخ آفریقا در چنگال قحطی و خوشكسالی رها شده و  فقر و گرسنگی روزانه از مردم قربانی میگیرد.

روز ١٢ ژوئیه بان كی مون دبیر کل سازمان ملل زیر فشار انتقاد های جهانی، اعلام کرد که بیش از ۱۱ میلیون نفر در شاخ آفریقا گرسنه‌اند و برای ادامه زندگی به کمک‌های جهانی محتاج‌اند و این سازمان برای نجات این افراد احتیاج به ۶/ ۱ میلیارد دلار دارد. در حالیكه تنها نیمی از این مبلغ موجود است و از تمام کشورهای جهان خواست كه مستقیما به کمک مردم شاخ آفریقا بشتابند.

قربانیان جنگ قدرت

در میان كشورهای قحطی زده شاخ آفریقا، منطقه جنوب و مركز سومالی بدترین است. وخامت اوضاع سومالی به حدی است که سازمان ملل برای دومین بار پس از ١٩٩٢ اعلام قحطی کرده است. حجم خشكسالی در این كشور به حدی است كه گفته میشود كه حتی حیات جانوران به خطر افتاده است.

 برخی از مناطق سال‌هاست كه باران ندیده‌اند و زمین‌های كشاورزی به بیابان تبدیل شده‌اند. هم اكنون بطور روزانه هزاران نفر از مردم این كشور برای نجات از گرسنگی به اردوگاه‌های آوارگان سازمان ملل در كنیا فرار می‌كنند و ساعات‌ها بدون آب و غذا در بیابان راه می‌روند تا از مرز عبور كنند. سازمان‌های بین‌المللی نیز نسبت به كمبود آب و غذا در این اردوگاه‌ها هشدار داده‌اند.  گفته می‌شود تا کنون ۴۳۰ هزار سومالیایی توانسته اند خود را به این پناهنگاهها برسانند.

اما این تنها خشکسالی نیست که دارد مردم را کشتار میکند. جنگ و رقابت دستجات مختلف که هرکدام به قدرت ها و دولتهایی خارج از منطقه وصلند، در واقع اساس مساله است. رساندن نان و آب به چند میلیون نفر در این زمانه نباید مشکل جدی ای میبود. اما وقتی که مرگ از گرسنگی و قحطی جزئی از استراتژی جنگی یک طرف برای نابودی مردم منتسب به قوم دیگری تلقی میشود، خودبخود کمک رساندن نیز کار ساده ای نیست. بویژه در سومالی مردم نه تنها از خشكسالی و گرسنگی  بلكه از جنگ و ناامنی نابود میشوند. مردم برای فرار از جنگ های قبیله ناگزیرند خود را به اردوگاههای پناهندگان در كنیا و اتیوپی برسانند.

سومالی از سال ١٩٩١ بدنبال سقوط دولت محمد زیادباره  به قبایل تقسیم شد و اوضاع به جنگ داخلی كشیده  شد.  از سال ٢٠٠٦ با پاگرفتن جنبش اسلامی ها تحت عنوان مبارزه با اشغالگران و ایجاد یك سومالی متحد،  این جدالها شدت بیشتری یافت. نتیجه اینكه اكنون سومالی كشوری فاقد دولتی رسمی، فاقد ثبات سیاسی و صحنه دائمی جنگ است. جنگ داخلی بین قبایل موجود و بین دولت موقت حاكم كه حمایت سازمان ملل و  غرب را دارد با جریانات اسلامی موسوم به الشباب از شاخه های القاعده كه در بخش بزرگی از این كشور احاطه دارند، این منطقه را كاملا ناامن كرده است.

 در همین رابطه  دزدان دریایی پدیده دیگری است كه در این منطقه شاهدش هستیم و از زمان جنگ داخلی سومالی در دهه ١٩٩٠ شكل گرفته است و میگویند كشتیرانی بین المللی را دچار مخاطره و تهدید كرده است و گروگانگیری و باج بگیری یك منبع بزرگ اقتصادی آنهاست.  برای آمریكا و كشورهای غرب نیز موقعیت سوق الجیشی سومالی، به لحاظ داشتن طولانی ترین ساحل در آفریقا و مشرف به خلیج فارس و تنگه هرمز كه دو نقطه كلیدی اقتصادی است، جایگاه ویژه ای به این كشور میدهد و یك سر این كشمكش ها منافع این دولتها قرار دارد.

نتیجه این وضعیت، یعنی  جنگ های داخلی قبیله ای و فعالیت جریانات اسلامی سومالی موسوم به الشباب که عامدانه مانع رسیدن کمک به مردم قحطی زده میشود،  زندگی در این منطقه را به کشتارگاهی برای مردم تبدیل كرده است. همه  اینها و حضور دزدان دریایی و نبود امكانات جاده ای همین امروز  معضلات جدی كمك رسانی به مردم قحطی زده سومالی است كه در چنگال فقر و گرسنگی اسیرند و دارند جانشان را از دست میدهند. الشباب حتی تهدید كرده است كه كسانی را كه بخواهند در مناطق جنوبی سومالی كمك رسانی كنند، خواهد كشت.

بدین ترتیب در میان این تراژدی عظیم انسانی قحطی و  خشكسالی ، تصویر جنایتكارانه و كثیف جریانات اسلامی و قبیله ای را بیش از بیش به نمایش میگذارد.  بنا بر گزارشها در قحطی ۲۰ سال قبل در سومالی، بیش از ۲۰۰ هزار نفر جان باختند. اکنون نیز احتمال میرود در مناطق میانی سومالی که سازمان الشباب مانع از انتقال و توزیع کمک های خارجی در کشور میگردند، دهها هزار نفر از قحطی و گرسنگی جان خود را از دست بدهند.

فاجعه انسانی قحطی و گرسنگی در شاخ آفریقا،  بیش از بیش وارونگی این جهان سرمایه و اوج توحش آنرا مقابل همگان میگذارد. كشوری با موقعیت  جغرافیائی سومالی و  دسترسی آنها به نفت، سنگ آهن، ماهیگیری و غیره، منطقه ای با جمعیتی میلیونی به كام مرگ فرو رفته است. ثروتهایی كه میتوانست، زندگی را برای این مردم تغییر دهد، ثروتهایی كه میتوانست در كنار پیشرفتهای امروز بشری، راه نجاتی در برابر قحطی و خشكسالی  و نابودی مردم ایجاد كند، اكنون میلیونها انسان را چنین در كام مرگ و نابودی فرو برده است و جنگ و توحش یك مشت باندهای ارتجاعی قبیله ای، مذهبی  این كشور را به سرزمینی نابود شده تبدیل كرده است.

جهان سرمایه داری نیز تقسیمات خود را كرده است و نصیب كشور سومالی مرگ و تباهی است. منافع سرمایه داری حكم میكند كه این بخش از جهان را به حال خود و در چنگال گرسنگی و جنگ و توحش رها كنند. از همین روست كه حتی زباله های اتمی نیز از این منطقه مرگبار و سواحلش سر در میاورد و در كنار همه این مصائب داستان دفن زباله های اتمی ایتالیا و كشیده شدن این زباله ها به سواحل این منطقه است كه بعد از سونامی سال ٢٠٠٥ و ابتلای مردم آنجا به انواع بیماریهای ناشناخته، اوج این توحش برملاتر شد.

 این جنایت آشكار نیز خود یكی دیگر از فجایعیست كه بر سر مردم سومالی آمده است.  بدین ترتیب سومالی و شاخ آفریقا انتهای خط است، آنجاییست كه چهره جنایتكارانه جهان سرمایه داری را میتوان آشكار تر از هر كجا  دید، و با فریاد بلند علیه این توحش، كیفرخواست خود را اعلام كرد. در شرایطی که گرسنگی و جنگ قدرت دارد زن و مرد و کودک و پیر و جوان را هزار هزار قربانی میکند، مردم متمدن جهان میتوانند و باید جبهه تازه  و انسانی ای را بگشایند و با فشاربه دولتها مانع فجایع بیشتر در آفریقا شوند.

…..

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین مرتبط:
» پس از این چه خواهد شد؟
» اعلامیه کمیته فعالین ح د خ ا در ارتباط به رویداد های اخیر در نوار غزه و کشتار فلسطینی ها توسط رژیم نژادپرست اسرائیل
» چرا انگلیس، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه متحد شده اند؟
» مروری بر جنايات ايالات متحده امريکا و متحدين آن در کشورهای جهان
» امریکا با بحران آفرینی ها چه اهدافی را دنبال می کند؟
» امپریالیسم مالی
» اختلاف عقیده در درون جنبش ضد امپریالیستی
» امریکا پشت پرده ی آشوب ها در وینزویلا قرار دارد
» دروغ بزرگ
» ﺷﻜﺴﺖ ﻃﺮﺡ ﺣﻤﻠﻪ ﺑﻪ ﻛﺎﺥ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﻭ ﺩﻓﺎﺗﺮ ﺷﺒﻜﻪ ﯼ ﺗﻠﻪ ﺳﻮﺭ
» ﺍﻣﺮﯾﻜﺎ ﻭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ
» ﭼﻬﺎﺭ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﻧﻈﺎﻡ ﻣﻌﺎﺻﺮ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯾﯽ ﺟﻬﺎﻧﯽ
» طیارات بی سرنشین امریکائی{بخش دوم} قسمت- 10-
» ﻛﺎﻻﯾﯽ ﺷﺪﻥ ﻋﻠﻢ
» ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﯼ ﺿﺪ ﺍﺳﺘﻌﻤﺎﺭﯼ ﻭ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻫﺎﯼ ﻣﻠﯽ، ﺗﺮﻗﯿﺨﻮﺍﻫﺎﻧﻪ ﺑﻮﺩ
» ﺗﺪﺍﻭﻡ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺟﻬﺎﻧﯿﯽ ﺳﺮ ﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﻣﻮﻗﯿﺖ ﺟﻨﺒﺶ ﻛﺎﺭﮔﺮﯼ ﻭ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ (3)
» خاستگاه واقعی القاعده
» امضای قرار داد امنیتی یا ادامه ی جنگهای فرسایشی!؟
» لویه جرگه مشورتی و مفاهیم گرهی :منافع ملی و بین المللی افغانستان
» جنگ مواد مخدردرافغانستان
» بخش دهم دردناکترين نقض حقوق بشردرکجاها واقع شد؟؟؟
» بخش نهم نقض حقوق بشردرارقام وحقايق
» ﺍﻣﺮﯾﻜﺎ، ﺑﺎ ﻇﺎﻫﺮﻓﺮﯾﺒﻨﺪﻩ ﻭ ﺟﻨﺎﯾﺖ ﺑﺴﯿﺎﺭ
» ﺳﯿﺎﺳﺖ ﺭﯾﺎﺿﺖ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﻛﺎﺭ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﻧﻜﺮﺩﻩ، ﺑﻠﻜﻪ ﻓﻘﺮ ﺷﺪﯾﺪ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ ﻫﺎﯼ ﺍﺭﻭﭘﺎﺋﯽ ﮔﺴﱰﺵ
» تراژید یهای تلخ تاریخ معاصر
» ﭘﺮﭼﻢ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺳﯽ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ، ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ
» ﺳﯿﺎ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺷﱳ ﺩﺭ ﻛﻮﺩﺗﺎﯼ 28 ﻣﺮﺩﺍﺩ (ﺍﺳﺪ) ﺍﻋﱰﺍﻑ ﻛﺮﺩ
» ﺍﺳﺘﻌﻤﺎﺭ ﮔﺮﺍﻥ، ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺕ ﺑﺎﺷﻨﺪ
» ﻧﺎﺑﺮﺍﺑﺮﯼ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﻭﺟﻬﺎﻥ ﺳﻮﻣﯽ ﺷﺪﻥ ﺁﻣﺮﯾﻜﺎ
» شخصیتهای شائیستۀ مردمی چرا وچگونه به حاشیه رانده میشوند؟ قسمت پنجم
» سرنگون باد اردوغان و دولت دزدان!
» ﺟﻨﺒﺶ ﺗﻮﺩﻩ ﯾﯽ ﻋﻠﯿﻪ ﺩﻭﻟﺖﺑﻪ ﺍﻋﺘﺼﺎﺏ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻧﯿﺎﺯﻣﻨﺪﯾﻢ
» ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ"ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ" (5)
» ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ"ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ" (4)
» ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ"ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ" (3)
» (2)ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ"ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ"
» ﺯﻭﺩ ﭘﺰﺁﻣﺮﯾﻜﺎﺋﯽ
» پری زاده گان کوه قاف متهم به جنایت شدند
» ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ«ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ»
» ﺗﺮﻭﯾﺞ ﺁﺷﺘﯽ ﻃﺒﻘﺎﺗﯽ ﻭﺍﻧﻜﺎﺭﻣﺎﻫﯿﺖ ﻃﺒﻘﺎﺗﯽ ﺩﻭﻟﺖ
» محاصره و تروریزم : کوریا، امریکا، چین وخطرجنگ
» ﺭﻭﯼ ﺧﻂ ﺳﻮﺩ ﻭ ﺧﻮﻥ ﻭﺧﻮﺩ ﻛﺸﯽ
» ﻛﻠﻮﺥ ﺍﻧﺪﺍﺯ ﺭﺍ ﭘﺎﺩﺍﺵ ﺳﻨﮓ ﺍﺳﺖ ,ﺳﻨﺪ ﺳﺎﺯﯼ ﺑﺮ ﺻﺪ ﻛﻮﺭﯾﺎﯼ ﺷﻤﺎﻟﯽ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺩﺍﺭﺩ
» ﻛﺎﺯﯾﻨﻮ ﻫﺎﯼ ﺑﺎﻧﻚ ﻧﻤﺎ: ﻗﱪﺱﺩﺭ ﺗﻼﻃﻢ
» ﺗﻀﺎﺩﻫﺎ ﻭﺍﻧﺘﺎﮔﻮﻧﯿﺴﻢ ﻫﺎﯼ ﻭﯾﮋﻩﯼ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯾﯽ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺷﺪﻩ ﻭﺧﻄﺮﻫﺎﯼ ﺷﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺸﺮﯾﺖ
» اشغالگران، مُزدوران و مَسير«بُن»؟!
» ﺗﻀﺎﺩﻫﺎ ﻭ ﺍﻧﺘﺎﮔﻮﻧﯿﺴﻢ ﻫﺎﯼ ﻭﯾﮋﻩ ﯼﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯾﯽ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺧﻄﺮ ﻫﺎﯼ ﺷﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺸﺮﯾﺖ
» امپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﺟﻤﻌﯽ
» استعمار کهن، نباید چون لسان سانسکریت مُرده شمرده شود بازگشت پیروز مندانهء قوای امپریال و نیروهای مرئوس ازافغانستان درسال 2014
» امپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﺟﻤﻌﯽ
» فقر کشنده پیآمد کمک های ملیارددالری غرب
» استعمار کهن، نباید چون لسان سانسکریت مُرده شمرده شود قسمت اول
» چطور انفجار یک خمپاره؛ زلزلهء جهانی بر پا کرد؟!
» رجحان تفوق طلبی: ترکیه، ناتو و عبور بسوی جنگ
» ﭼﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ با ﺗﻌﺪﯾﻞ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﯾﯽ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ وخصوصی سازﯾﯽﺛﺮﻭﺗﻬﺎﯼ ﻣﻠﯽ ﻣﺨﺎﻟﻔﺖ كرد؟
» ﻧﻈﺎﻡ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﺩﻭﺍﻡ ﻓﻘﺮﻭﺑﯿﻜﺎﺭﯼ ﻭﺍﺳﺘﺒﺪﺍﺩﻃﺒﻘﺎﺗﯽ
» پيمان تداوم اشغال و گسترش بی ثباتی!
» امپــریـالیــسم، بـهـار عـربــی و بـحـــران 4
» چند خبر كوتاه سیاسی ـ اقتصادی
» امپــریـالیــسم، بـهـار عـربــی و بـحـــران
» کشورهای ”بریکس“ جویای یک نظم اقتصادی عادلانه
» مراح از حمایت استخبارات برخوردار بود
» اسراییل تمام روابط خود با شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را قطع کرد
» نکا تــی پـیرامــون بحـران سـرمایه داری و فـراز فرصت های نـوین، برای استقرار”جها نــی بهتــر”
» جنــایت وحشتناك وخونین شبانه ی نظامی (یا هم نظامیان) آمریکایی در قــندهار
» مواردي از نقض سیستماتیک حقوق بشر درامريكا
» ﺩﺭﻭﻍ ﻫﺎﯼ ﺟﻨﮓ (*)
» برژینسکی و آبدیت جهل « نفرین شدگان زمین»
» مواردي از نقض سیستماتیک حقوق بشر درامريكا
» نگاهی برجنایات بعضی گروه های ماوئیستی
» تعمیق بحران، اعتراضات جهانی
» آرشیف سخن می گوید و چهره های رسواو منفور مدافعین سیاست جنایت كارانه ی آمریكادر جهان و كشور ما، رسواتر میگردد
» مبارزات ضد سرمایه داری، و عکس العمل کمپ بورژوازی جهانی
» جهــانـی شــدن و ســرمایه آفرینیی مــالـــی
» جهــانـی شــدن و ســرمایه آفرینیی مــالـــی (IX)
» قرارداد استراتیژیک یا ستهء معاملات فروش خانه !؟
» «جامعهء جهانی» یا کانون توطئه های جهانی ؟!
» ادامه‌ی اعتراض‌های جهانی علیه نظام مالی
» امــریکا سهــم شیــر را در مستـعـمـــرات “ناتــو” مــی خــواهــد
» جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی (VII)
» بـحــران لاینحــل سرمــایه داری وخـــیـزش ستمــدیده گان در آمــریكا
» در «وال استریت» نیویورک چه خبر است؟ + تصاویر
» جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی بخش 1
» تئوری نظام انباشت مالی شده: مضمون، اهمیت و پرسش ها (4)
» امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم (I) نتایج جنگ جهانی دوم
» امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم
» جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی
» (2) مضمون، اهمیت و پرسش ها تئوری نظام انباشت مالی شده:
» نتایج جنگ جهانی دوم (I) امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم
» نقش ناتو پس از جنگ سرد
» تئوری نظام انباشت مالی شده:
» (iii) بخش 1جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی
» نتایج جنگ جهانی دوم (I) امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم
» دولت تک قومی وقبایلی افغانا ن ، به فرایند همبسته گی ملی
» امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم
» جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی (2)
» عروج بحران نظام جهانیی سرمایه و افزایش بی اعتباریی گفتمان های رایج (2)
» سایه سنگین بحران, بحث بر سر تعیین سقف قروض دولتی در آمریکا، بحران جهانی و تحمیل وحشیانه ریاضت کشیاقتصادی
» امپریالیسم در دوره رقابت دو سیستم
» یا ما سرمایه داری را از سر راه بر می داریم یا سرمایه داری ما را
» جهانی شدن تجارت سکس *”به توسعه فقر و انحطاط انسان در سرمایه داری وحشی بیندیشیم”
» نظام ننگین وغارتگر سرمایه داری،عامل اصلی فقرو بدبختی های جهانی است
» جهانی شدن تجارت سکس *”به توسعه فقر و انحطاط انسان در سرمایه داری وحشی بیندیشیم”
» قاتل «شاه قندهار» عامل «سی آی ای» بود
» جهانی شدن تجارت سکس *”به توسعه فقر و انحطاط انسان در سرمایه داری وحشی بیندیشیم” (2)
» مردم انگلستان نشریه روپرت مرداک را تعطیل کردند
» جنگ و جهانی شدن فاشيسم قرن 21 اين گونه از قاره امريكا سر برآورد! (3)
» جنگ و جهانی شدن فاشيسم قرن 21 اين گونه از قاره امريكا سر برآورد! (2)
» نگاهي به نظامي گري ايالات متحده در سراسر جهان پايگاه هاي نظامي بدون مرز آمريکا (3)
» جنگ و جهانی شدن فاشيسم قرن 21 اين گونه از قاره امريكا سر برآورد! (1)
» نگاهي به نظامي گري ايالات متحده در سراسر جهان(2)
» بن لادن سالها پیش به مرگ طبیعی مرده است
» فقر و نابرابری در اقتصاد جهانی (4)
» جنایات خونباراشغالگران را درافغانستان، پایانی نیست
» ملاحظاتی چند در حاشیۀ سقوط رئیس صندوق بین‌المللی پول
» پيمان استراتژيك آمريكا ـ افغانستان و پيامدها
» آن زمان میگفتند كه “اسلام در خطراست!”؛ این زمان با طرح ستیزه جویانه ی “برخور تمدن ها” میگویند كه اسلام یك خطراست!!!
» امپریالیسم آمریکا و ۱۸۹۸ (3)
» روزی که افسانه شکست‌ناپذیری آمریکا در هم شکست
» امپریالیسم آمریکا و ۱۸۹۸ (2)
» ناتو و کلونیالیسم
» امپریالیسم آمریکا و ۱۸۹۸ (1)
» جنگها استعماری، قمار بر سر سرنوشت نوع بشر
» تا زمانی که امپریالیسم وجود دارد، خطر جنگ نیز وجود خواهد داشت
» کاربرد ابزاری غرب از بنیادگرایی
» باردیگر فاجعه ، بار دیگرجنایت وخون!


عناوین دیگر:
عروج بحران نظام جهانیی سرمایه و افزایش بی اعتباریی گفتمان های رایج (08.07.2011)
هجــوم متــقـابل بـه کارگــران و زحمتكشان مــصر (5) (08.07.2011)
مارکسیسم و چپ در انقلاب‌های اعراب (2) (08.07.2011)
جهانی شدن تجارت سکس *”به توسعه فقر و انحطاط انسان در سرمایه داری وحشی بیندیشیم” (08.07.2011)
کاهش رتبه ی اعتباریی اقتصاد آمریکا فرار1470میلیونرامریکا ازمالیات (08.07.2011)
حقایق تلخ و نگران کننده از زندگی مهاجران در هُلند (08.01.2011)
مارکسیسم و چپ در انقلاب‌های اعراب (08.01.2011)
نظام ننگین وغارتگر سرمایه داری،عامل اصلی فقرو بدبختی های جهانی است (08.01.2011)
فصل پایانیی یک دوران و آغاز دوران تازه! (08.01.2011)
جنگ و جهانی شدن فاشيسم قرن 21 اين گونه از قاره امريكا سر برآورد! (08.01.2011)