پنجشنبه, 08.16.2018, 01:38pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
 » افغانستان
 » جهان
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
سیاسی » جهان
 
مبارزات ضد سرمایه داری، و عکس العمل کمپ بورژوازی جهانی
دوشنبه, 12.05.2011, 11:04am (GMT)

مبارزات ضد سرمایه داری، و عکس العمل کمپ بورژوازی جهانی

 

فرشید شکری


       
استمرار سیاست های حمایتی دول بورژوایی از سرمایه داران، صاحبان صنایع، بانک ها و مؤسسات مالی، و پیرو آن اعمال برنامه ریاضت اقتصادی، خشم کارگران و حقوق بگیران در سراسر دنیا را برانگیخت و اینک جنبشی ضد سرمایه داری تحت عنوان “ جنبش ۹۹% “ به مصاف با شرایط موجود برخاسته است. روزی نیست خبر تجمعات اعتراضی و تظاهرات توده های کار و زحمت در اوپا، آمریکا، و نقاط دیگر بگوش نرسد.
     
بیکاری، تورم و گرانی سر سام آور و ناتوانی در تهیه مایحتاج روزانه، بالا رفتن هزینه خدمات درمانی و دارو، ژرفتر شدن شکاف طبقاتی میان داراها و ندارها، و … محرومان و ستمکشان اکثر جوامع بشری را به خیابانها کشانده است. آنان با صدای رسا اعلام می کنند: “ تا کی فقر و نداری، تا کی گرسنگی و بی مسکنی، تا کی ظلم و استثمار، تا کی برده گی “؟ “ بس است، کاسه صبر ما لبریز شده و بیش از این تاب تحمل ستمگری شماها را نداریم”.
     
چه شور انگیز است دیدن صحنه های نبرد و ستیز پایمال شدگان علیه این نظم وارونه. چه شعف آفرین است مشاهده خیزش گور کنان طبقه سرمایه دار. چه امیدی به آینده ای بهتر، به دنیایی بهتر، به زندگانی ای انسانی در خور شأن انسانها در خیابانهای آمریکا، فرانسه، انگلستان، اسپانیا، ایتالیا، پرتقال، کانادا، آلمان و در همه جای این زمین، موج می زند. شکی نیست دیر یا زود آنچه را پرولترهای جهان در طلبش “ به حرکت درمی آیند و برایش سرسختانه پیکار می کنند “ بدست خواهند آورد. آن هنگام هیچ نیرویی تاب مقاومت در برابر پرولتاریای آگاهی یافته را که متحدانه بر دشمن طبقاتی اش می تازد، نخواهد داشت.
     
اما فی الحال که “ شورش گرسنگان “ در شمال آفریقا و خاورمیانه کماکان جریان دارد و در پاره ای از کشورهای پیشرفته نیز جنبش های اجتماعی علیه نظام های اقتصادی- سیاسی حاکم بمیدان آمده اند و رویارویی طبقاتی معاصر متعاقب موج دوم بحران سرمایه داری وارد مرحله جدیدی شده است، کمپ بورژوازی جهانی یا همان یک درصدی که از قبل استثمار نیروهای مولده و تولید کنندگان نعمات مادی جهان، همواره خدایی می کند، با امکانات مالی و نظامی و تبلیغی اش، و با بهره گرفتن از خدمتگزاران اندیشه ورز خود به مصاف با مبارزات کارگران و زیردستان برخاسته است.

طبقه سرمایه دار توأم با برپا داشتن گردهمایی ها و نشست های دوره ای خود (مانند همایش اخیر جی ۲۰(G-20 جهت یافتن راهکاری که به تخفیف فشار بحران سرمایه داری بیانجامد، به مقابله با پیکارهای ضد سرمایه داری در اشکال گوناگون روی آورده، که ذیلاً بترتیب اهمیت مواردی از این تقابل گسترده بازگو می شود

 

آلترناتیو سازی در شمال آفریقا و خاورمیانه

 

 چند صباحی پس از اعتصابات و اعتراضات کارگری در اروپا که برای ماهها پایه های نظام سرمایه داری در تعدادی از کشورهای امپریالیستی قاره ی سبز بلرزه درآمد، توده های مصیبت زده و عاصی از حکومت های سرمایه داری استبدادی وابسته و غیر وابسته در شمال آفریقا و خاورمیانه، علیه گرسنگی، افزایش بیکاری، فاصله طبقاتی، و فساد مالی حکومتگران، سر به شورش نهادند.

 خیزش هایی که دقیقاً برخلاف تبلیغات وسائل ارتباط جمعی و میدیای امپریالیستی، نه صرفاً برآمدهایی بر ضد ساختارهای سیاسی بسته و غیر دموکراتیک حاکم بر این کشورها، بل اعتراض و طغیان مردم بستوه آمده این سرزمین ها علیه تولید سرمایه داری، و اساساً سیاستهای ضد کارگری حکومتگرانند.
     
تا به این تاریخ، ماحصل بیداری اجتماعی کارگران و توده های تهیدست - منهای سقوط قذافی با دخالت ناتو - پیروزی انقلاب و بزیر کشیدن حاکمین دیکتاتور مصر و تونس از مسند قدرت بوده است.

 شورش مردم ستمکش یمن، و قیام سوری ها و بحرینی ها برای سرنگونی علی عبدالله صالح، بشار اسد و  حمد بن عیسی آل خلیفه هنوز ادامه دارد.
     
نشانه ها از این حکایت دارند که چنانچه اخلالی در روند مبارزات مردم یمن و بحرین بوسیله امپریالیست ها و یا کمپ سرمایه داران ایجاد نشود، سقوط دیکتاتورهای این دو کشور قریب الوقوع است، و چنانچه قیام سوری ها با دخالت و حمله نظامی قدرت ها ذائل نگردد و تخریب نشود، حکومت بعث سوریه هم هر چقدر از طرف جمهوری اسلامی و هم پیمانانش حمایت شود، نمی تواند چندان دوام آورد.
       
بطور گذرا در جمع بندی از رویدادهای منطقه می شود اظهار نمود که، این وقایع با توجه به بحران غیر قابل حل تولید سرمایه داری، و اوجگیری جدال و کشمکش طبقاتی در سطح جهان، بسیار درخور تأمل و تعمق اند.

 این انقلابات و قیام ها نقطه عطفی در تاریخ مبارزات مردم زجر دیده شمال آفریقا و خاورمیانه محسوب می شوند که تا کنون بازتاب مثبتی در دنیا داشته اند و اثرات انکار ناشدنی ای بر مبارزات مردم جوامع دیگر گذاشته اند.

با این حال، بدلیل بند و بست نیروهای اپوزیسیون راست این کشورها - از لیبرالهای سکولار گرفته تا مذهبی های “اکسترمیست” سابق و میانه رو امروز - با امپریالیست ها، و همکاری چپ های رفرمیست و پارلمانتاریست با همه این نیروهای ارتجاعی، مسئله چگونگی مادیت یافتن تحولات ریشه ای به سود طبقه    کارگر و مزدبگیر این جوامع در برابر نیروهای کمونیست خودنمایی می کند
     
مصری ها از چنگال دیکتاتوری مبارک رها شدند، اما جبهه ضد انقلاب مرکب از نظامی ها و جریانات پرو غرب، پس مانده های رژیم قبلی، و احزاب و گروههای اسلامی آکتیو شده می خواهند بلکل آینده و سرنوشت مردم مصر را بدست گیرند. متأسفانه جریانات اسلامیست که در گرما گرم نبرد توده های عاصی کمتر ظاهر شدند و غالباً سرگرم بده و بستان با کانون های قدرت در داخل و خارج بودند، دارند بشیوه ای موذیانه طرح هایشان را پیش می برند.
     
در تونس اسلام گرایان رقابت های انتخاباتی را بردند و در بحرین دستجات اسلامی کوشش می کنند تا پس از سرگونی حکومت، در قدرت سیاسی سهمی داشته باشند. همچنین شورای انتقالی لیبی که متشکل از عقب افتاده ترین و مرتجع ترین نیروهای این کشور می باشد، قول بازگرداندن و پیاده کردن شریعت اسلام را داده است!
     
بهررو، فعلاً این گروهها و بقیه جریانات بورژوایی بر طبق پلان و نقشه امپریالیست ها به جدال با کارگران و توده های ستمکش مشغولند، و تا به اینک جانشین و آلترناتیو حکومت های مخلوع شده اند یا بناست در آتیه بشوند که هیچ پلاتفرم و برنامه ای برای خاتمه ظلم و بی عدالتی، و نابرابری اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ندارند، و قرار نیست داشته باشند.
     
این وقایع درس بزرگی برای طبقه کارگر و مردم تحت ستم ایران است. کارگران و زحمتکشان ایران که این جابجایی قدرت را - البته با تفاوت هایی - سی و سه سال پیش تجربه کرده اند، قطعاً دریافته اند امپریالیست ها، و سازمانها و احزاب بورژوایی و خرده بورژوازیی در پیش و پس از هر تحولی تلاش میکنند تا توده های بپا خاسته به مقاصد مبارزاتی خود دست نیابند.

 

تداوم ممانعت از گسترش تفکرات انقلابی مارکس

 

 با شروع موج اول بحران سرمایه داری در ماههای پایانی سال ۲۰۰۷ که با بحران مسکن نمود یافت و در مراحل بعدی بانکها و مؤسسات مالی ) اواسط سال ۲۰۰۸ ) دچار درهم ریختگی شدند و از رونق مراکز بورس جهان کاسته شد، صاحب نظران و تحلیلگران چپ که روی شناساندن عوامل و ریشه های بحران سرمایه داری تمرکز کرده بودند، تصور نمی کردند همین بحران باعث می شود تا نام مارکس در همه جا بر سر زبانها بیافتد، کاپیتالش میلیونها خریدار در چهار گوشه دنیا بیابد و سر از منازل محقر کارگران معترض درآورد، و تفکرات وی مورد توجه بخش هایی از اقشار کم سواد و یا تحصیل کرده ی طبقات محروم و له شده قرار گیرد. جالب اینجاست حتی اقتصاددانان و ایدئولوگ های بورژوازی سراغ جنبه علمی اثباتی کاپیتال رفتند تا کاپیتالیسم را بهتر فهمیده، و راهی برای توقف کاهش نرخ سود سرمایه بیابند و بیماری عزیزشان را درمان کنند
     
آری، با حادتر شدن بحران سرمایه داری، و آغاز دور جدیدی از بیکار سازیها، پائین رفتن سطح دستمزدها، کسر و حذف بیمه های اجتماعی و غیره، جمعیتی از کارگران و فرودستان جوامع مختلف علی الخصوص کشورهای غربی برای شناخت تولید سرمایه داری به کاپیتال مارکس رجوع کردند و از این مهمتر اندیشه های “ انتقادی و انقلابی “ مدون در این کتاب بی همتا را چراغ راه خود ساختند.
     
مالکین و صاحبان وسائل تولید که هر بار با بروز بحران های دوره ای این سیستم از طرفی بهدف از میدان بدر کردن رقبا و بلعیدن سود بیشتر همدیگر را گاز می گیرند، و از سوی دیگر به یورش هایشان علیه نیروهای مولده شدت می بخشند تا آوار بحران را بر سر طبقه کارگر خراب کرده، و خودشان از مهلکه بسلامت بگریزند، با مشاهده آن وضع به فکر راه چاره افتادند.
     
بدین سان آنان همزمان با بکار انداختن قوای قهریه و دستگاههای امنینی خود برای سرکوب معترضان و آزار مبارزین، و تلاش برای پایان یافتن اعتصابات کارگری - با پر کردن جیب رهبران اتحادیه ها و نهادهای کارگری موجود - به نیروهای سیاسی و تئوریک خود مأموریت دادند تا هر طور شده تناقضات ذاتی مناسبات و شیوه تولیدی حاکم را با صحبت کردن در رسانه های صمعی و بصری، با راه اندازی سمینارها و کنفرانس ها، و با قلم زدن در مطبوعات، از نظرها دور نگهدارند و مانع از تعمیق آموزه های سوسیالیسم و کمونیسم علمی در میان توده های کارگر گردند.
     
این نیروها هم با تحریف حقایق و دست کاری “ تئوری بحران ، پولدارهای حریص و طمع کار را مقصر قلمداد کردند که گویا به علت خارج ساختن قسمت هایی از ثروت انبوه خود از روند و چرخه تولید، و بکار گرفتن آن در بخش اقتصاد غیر مولد، بانی این بحران و آشفتگی شده اند! یا می گفتند: بانکداران، مدیران رده بالای مؤسسات مالی و بورس بازان که با تقلب، اختلاس و… در پی سود اندوزی اند، موجب سر درآوردن بحران سرمایه داری در این مقیاس شده اند!
      
خلاصه سعی طبقه سرمایه دار دول امپریالیستی و سایر جوامع بورژوایی، بهمراه نیروهای سیاسی و تئوریک اشان این بود تا بخیال خودشان سیستم سرمایه داری را منزه جلوه داده، و این درهم ریختگی را به تعدادی آدم ثروتمند حریص، طماع و فاسد ربط دهند! در این مدت هم که یک جنبش عظیم ضد سرمایه داری - قطع نظر از کمبود و نارسایی ملموس آن - توانسته بدرجاتی آرامش کمپ بورژوازی را برهم زند، باز می کوشند به توده های کارگر و زیردست القاء کنند: “ تولید سرمایه داری بی عیب و نقص است و مشکل از همانجاست که دو، سه سال است عنوان می دارند “.

 اینها راهبردهای امپریالیست ها و کمپ سرمایه داران به قصد درهم کوبیدن “ شورش گرسنگان “ میباشند که قبلتر “بانک جهانی” با آگاهی از عواقب دستور العمل های اقتصادی خویش نسبت به شورش فقرا هشدار داده بود، و از طبقات حاکمه خواسته بود خود را برای رویارویی با خیزش کارگران و توده های فقر زده آماده سازند. بی تردید شکست این نقشه های شناخته شده کار ساده ای نیست. وانگهی احتمال دارد راهکارهای تازه ای برای متوقف شدن پیکارهای ضد سرمایه داری در اروپا، آمریکای شمالی، و آمریکای لاتین به مغزشان خطور کند، و سناریوهای جدیدی به منظور تخطئه ی قیام ها و انقلابات شمال آفریقا و خاورمیانه بنویسند
     
در هر حال، تا این زمان دشمنان طبقه کارگر علی رغم اختلافاتشان با همدیگر و رقابتی که در میان شان جریان دارد، حول اغراض مشترک شان همانا حل بحران اقتصاد سرمایه داری و تحمیل عقب نشینی به مبارزات کارگران و محرومان یا ایزوله کردن مطالبات رادیکال آنان، جمع شده اند و با اطمینان طرح هایشان را به اجرا درآورده اند.
     
این اطمینان از آنجا نشأت می گیرد که قیام کنندگان و معترضین در حلقه های ضعیف سرمایه داری جهانی، و نیز در حلقه های قوی آن از “ فقدان رهبری ای منسجم و رادیکال “ در رنج اند. امپریالیست ها و بورژوازی هر کدام از کشورهایی که مردم کارگر و ستمدیده اش به خیابان ها سرازیر شده اند یا برآمدی انقلابی را استارت زده اند، از این ضعف عمده نهایت بهره برداری را برده اند، و باز می برند.
     
هر چند نفرت عمومی از سرمایه داری، ورود مبارزه طبقاتی به مرحله ای نوین، و جذب و متمایل شدن بخش هایی از نیروهای مولده به آراء مارکس و دیگر رهبران بزرگ پرولتاریا، تا به این حد سابقه نداشته که جای بسی سرور و خوشحالی است، ولیکن مادام خلاء رهبری رادیکال بر پیکارهای طبقه کارگر شهری و توده های زحمتکش پر نشود، دست امپریالیست ها برای بقدرت رساندن آلترناتیوهای خود در شمال آفریقا و خاورمیانه نظیر آنچه در مصر، تونس و لیبی اتفاق افتاده باز است، و مبارزات حاضر در کشورهای غربی هم به آن نتایجی که کارگران کمونیست و مارکسیست های انقلابی انتظارش را دارند، منتهی نمی شوند.
     
بعبارت دیگر، اگر چه حالا در خاورمیانه و جهان عرب عنصر اجتماعی (تحرکات توده ای) در میدان است و از شواهد و داده های موجود می توان دریافت مردم آزادیخواه و برابری طلب منطقه به کنار رفتن دیکتاتورها و جابجایی قدرت در بین بالایی ها رضایت نمی دهند، و دور دوم خیزش های انقلابی و بحران های سیاسی پس از سقوط دیکتاتورها مخصوصاً در مصر که بعضاً شاهد چالش های کارگری و مبارزات پرشور جوانان در این کشور هستیم، فرا می رسد. با این تفاصیل بدون فائق آمدن بر خلاء آزار دهنده رهبری و سازماندهی، امکان تحقق اهداف بپاخاستگان در این ممالک بسیار ضعیف، و شاید غیر ممکن باشد.
     
با تحزب یافتن کارگران جوامع یاده شده در حزب کمونیست - که این امر خطیر بر ذمه کارگران کمونیست و سازمانهای انقلابی است - صف توده های ستمدیده از بورژوازی و خرده بورژوازی معترض جدا می گردد و کارگران با جای گرفتن در رأس این صف، مبارزات جاری را به نحو شایسته ای هدایت می کنند. چنانچه این ستاد رهبری تشکیل شود، آنگاه تاکتیک های مبارزاتی (اعتصابات عمومی و کارگری) قربانی معامله بالایی ها نمی شوند و از حرکت باز نمی ایستند. شکل گیری یک حزب کمونیست با پایگاه وسیع اجتماعی و حضور قدرتمندش در صحنه، زد و بند جریانات راست و چپ های رفرمیست و لیبرال ، و دخالت های امپریالیستی را بی نتیجه می گذارد و به پیشروی مبارزات کارگران و محرومان شمال آفریقا و خاورمیانه قطعیت می بخشد.
     
جدال های ضد سرمایه داری در غرب و مابقی مناطق هم آنوقت ثمر می دهند که این کمبود جبران شود. کارگران و مزدبگیران پرتاب شده به زیر خط فقر در این کشورها که درپی بازپس گیری حقوق پایمال شده خود هستند و بعضاً بطور شفاف “ تغییر در ساختار اقتصاد سرمایه داری “ را خواسته و خواهانند، نیازمند شکل دادن به یکچنین رهبری ای رادیکال و قاطع اند.
 

زنده باد مبارزات ضد سرمایه داری در جهان
۱۲ نوامبر

 

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین مرتبط:
» پس از این چه خواهد شد؟
» اعلامیه کمیته فعالین ح د خ ا در ارتباط به رویداد های اخیر در نوار غزه و کشتار فلسطینی ها توسط رژیم نژادپرست اسرائیل
» چرا انگلیس، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه متحد شده اند؟
» مروری بر جنايات ايالات متحده امريکا و متحدين آن در کشورهای جهان
» امریکا با بحران آفرینی ها چه اهدافی را دنبال می کند؟
» امپریالیسم مالی
» اختلاف عقیده در درون جنبش ضد امپریالیستی
» امریکا پشت پرده ی آشوب ها در وینزویلا قرار دارد
» دروغ بزرگ
» ﺷﻜﺴﺖ ﻃﺮﺡ ﺣﻤﻠﻪ ﺑﻪ ﻛﺎﺥ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﻭ ﺩﻓﺎﺗﺮ ﺷﺒﻜﻪ ﯼ ﺗﻠﻪ ﺳﻮﺭ
» ﺍﻣﺮﯾﻜﺎ ﻭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ
» ﭼﻬﺎﺭ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﻧﻈﺎﻡ ﻣﻌﺎﺻﺮ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯾﯽ ﺟﻬﺎﻧﯽ
» طیارات بی سرنشین امریکائی{بخش دوم} قسمت- 10-
» ﻛﺎﻻﯾﯽ ﺷﺪﻥ ﻋﻠﻢ
» ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﯼ ﺿﺪ ﺍﺳﺘﻌﻤﺎﺭﯼ ﻭ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻫﺎﯼ ﻣﻠﯽ، ﺗﺮﻗﯿﺨﻮﺍﻫﺎﻧﻪ ﺑﻮﺩ
» ﺗﺪﺍﻭﻡ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺟﻬﺎﻧﯿﯽ ﺳﺮ ﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﻣﻮﻗﯿﺖ ﺟﻨﺒﺶ ﻛﺎﺭﮔﺮﯼ ﻭ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ (3)
» خاستگاه واقعی القاعده
» امضای قرار داد امنیتی یا ادامه ی جنگهای فرسایشی!؟
» لویه جرگه مشورتی و مفاهیم گرهی :منافع ملی و بین المللی افغانستان
» جنگ مواد مخدردرافغانستان
» بخش دهم دردناکترين نقض حقوق بشردرکجاها واقع شد؟؟؟
» بخش نهم نقض حقوق بشردرارقام وحقايق
» ﺍﻣﺮﯾﻜﺎ، ﺑﺎ ﻇﺎﻫﺮﻓﺮﯾﺒﻨﺪﻩ ﻭ ﺟﻨﺎﯾﺖ ﺑﺴﯿﺎﺭ
» ﺳﯿﺎﺳﺖ ﺭﯾﺎﺿﺖ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﻛﺎﺭ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﻧﻜﺮﺩﻩ، ﺑﻠﻜﻪ ﻓﻘﺮ ﺷﺪﯾﺪ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ ﻫﺎﯼ ﺍﺭﻭﭘﺎﺋﯽ ﮔﺴﱰﺵ
» تراژید یهای تلخ تاریخ معاصر
» ﭘﺮﭼﻢ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺳﯽ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ، ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ
» ﺳﯿﺎ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺷﱳ ﺩﺭ ﻛﻮﺩﺗﺎﯼ 28 ﻣﺮﺩﺍﺩ (ﺍﺳﺪ) ﺍﻋﱰﺍﻑ ﻛﺮﺩ
» ﺍﺳﺘﻌﻤﺎﺭ ﮔﺮﺍﻥ، ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺕ ﺑﺎﺷﻨﺪ
» ﻧﺎﺑﺮﺍﺑﺮﯼ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﻭﺟﻬﺎﻥ ﺳﻮﻣﯽ ﺷﺪﻥ ﺁﻣﺮﯾﻜﺎ
» شخصیتهای شائیستۀ مردمی چرا وچگونه به حاشیه رانده میشوند؟ قسمت پنجم
» سرنگون باد اردوغان و دولت دزدان!
» ﺟﻨﺒﺶ ﺗﻮﺩﻩ ﯾﯽ ﻋﻠﯿﻪ ﺩﻭﻟﺖﺑﻪ ﺍﻋﺘﺼﺎﺏ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻧﯿﺎﺯﻣﻨﺪﯾﻢ
» ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ"ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ" (5)
» ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ"ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ" (4)
» ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ"ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ" (3)
» (2)ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ"ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ"
» ﺯﻭﺩ ﭘﺰﺁﻣﺮﯾﻜﺎﺋﯽ
» پری زاده گان کوه قاف متهم به جنایت شدند
» ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻬﺎ ﻧﯽ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﯼ ﻭ«ﺍمپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﻧﻮ»
» ﺗﺮﻭﯾﺞ ﺁﺷﺘﯽ ﻃﺒﻘﺎﺗﯽ ﻭﺍﻧﻜﺎﺭﻣﺎﻫﯿﺖ ﻃﺒﻘﺎﺗﯽ ﺩﻭﻟﺖ
» محاصره و تروریزم : کوریا، امریکا، چین وخطرجنگ
» ﺭﻭﯼ ﺧﻂ ﺳﻮﺩ ﻭ ﺧﻮﻥ ﻭﺧﻮﺩ ﻛﺸﯽ
» ﻛﻠﻮﺥ ﺍﻧﺪﺍﺯ ﺭﺍ ﭘﺎﺩﺍﺵ ﺳﻨﮓ ﺍﺳﺖ ,ﺳﻨﺪ ﺳﺎﺯﯼ ﺑﺮ ﺻﺪ ﻛﻮﺭﯾﺎﯼ ﺷﻤﺎﻟﯽ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺩﺍﺭﺩ
» ﻛﺎﺯﯾﻨﻮ ﻫﺎﯼ ﺑﺎﻧﻚ ﻧﻤﺎ: ﻗﱪﺱﺩﺭ ﺗﻼﻃﻢ
» ﺗﻀﺎﺩﻫﺎ ﻭﺍﻧﺘﺎﮔﻮﻧﯿﺴﻢ ﻫﺎﯼ ﻭﯾﮋﻩﯼ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯾﯽ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺷﺪﻩ ﻭﺧﻄﺮﻫﺎﯼ ﺷﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺸﺮﯾﺖ
» اشغالگران، مُزدوران و مَسير«بُن»؟!
» ﺗﻀﺎﺩﻫﺎ ﻭ ﺍﻧﺘﺎﮔﻮﻧﯿﺴﻢ ﻫﺎﯼ ﻭﯾﮋﻩ ﯼﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯾﯽ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺧﻄﺮ ﻫﺎﯼ ﺷﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺸﺮﯾﺖ
» امپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﺟﻤﻌﯽ
» استعمار کهن، نباید چون لسان سانسکریت مُرده شمرده شود بازگشت پیروز مندانهء قوای امپریال و نیروهای مرئوس ازافغانستان درسال 2014
» امپرﯾﺎﻟﯿﺴﻢ ﺟﻤﻌﯽ
» فقر کشنده پیآمد کمک های ملیارددالری غرب
» استعمار کهن، نباید چون لسان سانسکریت مُرده شمرده شود قسمت اول
» چطور انفجار یک خمپاره؛ زلزلهء جهانی بر پا کرد؟!
» رجحان تفوق طلبی: ترکیه، ناتو و عبور بسوی جنگ
» ﭼﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ با ﺗﻌﺪﯾﻞ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﯾﯽ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ وخصوصی سازﯾﯽﺛﺮﻭﺗﻬﺎﯼ ﻣﻠﯽ ﻣﺨﺎﻟﻔﺖ كرد؟
» ﻧﻈﺎﻡ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﺩﻭﺍﻡ ﻓﻘﺮﻭﺑﯿﻜﺎﺭﯼ ﻭﺍﺳﺘﺒﺪﺍﺩﻃﺒﻘﺎﺗﯽ
» پيمان تداوم اشغال و گسترش بی ثباتی!
» امپــریـالیــسم، بـهـار عـربــی و بـحـــران 4
» چند خبر كوتاه سیاسی ـ اقتصادی
» امپــریـالیــسم، بـهـار عـربــی و بـحـــران
» کشورهای ”بریکس“ جویای یک نظم اقتصادی عادلانه
» مراح از حمایت استخبارات برخوردار بود
» اسراییل تمام روابط خود با شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را قطع کرد
» نکا تــی پـیرامــون بحـران سـرمایه داری و فـراز فرصت های نـوین، برای استقرار”جها نــی بهتــر”
» جنــایت وحشتناك وخونین شبانه ی نظامی (یا هم نظامیان) آمریکایی در قــندهار
» مواردي از نقض سیستماتیک حقوق بشر درامريكا
» ﺩﺭﻭﻍ ﻫﺎﯼ ﺟﻨﮓ (*)
» برژینسکی و آبدیت جهل « نفرین شدگان زمین»
» مواردي از نقض سیستماتیک حقوق بشر درامريكا
» نگاهی برجنایات بعضی گروه های ماوئیستی
» تعمیق بحران، اعتراضات جهانی
» آرشیف سخن می گوید و چهره های رسواو منفور مدافعین سیاست جنایت كارانه ی آمریكادر جهان و كشور ما، رسواتر میگردد
» جهــانـی شــدن و ســرمایه آفرینیی مــالـــی
» جهــانـی شــدن و ســرمایه آفرینیی مــالـــی (IX)
» قرارداد استراتیژیک یا ستهء معاملات فروش خانه !؟
» «جامعهء جهانی» یا کانون توطئه های جهانی ؟!
» ادامه‌ی اعتراض‌های جهانی علیه نظام مالی
» امــریکا سهــم شیــر را در مستـعـمـــرات “ناتــو” مــی خــواهــد
» جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی (VII)
» بـحــران لاینحــل سرمــایه داری وخـــیـزش ستمــدیده گان در آمــریكا
» در «وال استریت» نیویورک چه خبر است؟ + تصاویر
» جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی بخش 1
» تئوری نظام انباشت مالی شده: مضمون، اهمیت و پرسش ها (4)
» امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم (I) نتایج جنگ جهانی دوم
» امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم
» جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی
» (2) مضمون، اهمیت و پرسش ها تئوری نظام انباشت مالی شده:
» نتایج جنگ جهانی دوم (I) امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم
» نقش ناتو پس از جنگ سرد
» تئوری نظام انباشت مالی شده:
» (iii) بخش 1جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی
» نتایج جنگ جهانی دوم (I) امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم
» دولت تک قومی وقبایلی افغانا ن ، به فرایند همبسته گی ملی
» امپریالیسم در دوره ی رقابت دو سیستم
» جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی (2)
» عروج بحران نظام جهانیی سرمایه و افزایش بی اعتباریی گفتمان های رایج (2)
» سایه سنگین بحران, بحث بر سر تعیین سقف قروض دولتی در آمریکا، بحران جهانی و تحمیل وحشیانه ریاضت کشیاقتصادی
» امپریالیسم در دوره رقابت دو سیستم
» یا ما سرمایه داری را از سر راه بر می داریم یا سرمایه داری ما را
» شاخ آفریقا در كام مرض ، فقر ، مرگ و قحطی
» جهانی شدن تجارت سکس *”به توسعه فقر و انحطاط انسان در سرمایه داری وحشی بیندیشیم”
» نظام ننگین وغارتگر سرمایه داری،عامل اصلی فقرو بدبختی های جهانی است
» جهانی شدن تجارت سکس *”به توسعه فقر و انحطاط انسان در سرمایه داری وحشی بیندیشیم”
» قاتل «شاه قندهار» عامل «سی آی ای» بود
» جهانی شدن تجارت سکس *”به توسعه فقر و انحطاط انسان در سرمایه داری وحشی بیندیشیم” (2)
» مردم انگلستان نشریه روپرت مرداک را تعطیل کردند
» جنگ و جهانی شدن فاشيسم قرن 21 اين گونه از قاره امريكا سر برآورد! (3)
» جنگ و جهانی شدن فاشيسم قرن 21 اين گونه از قاره امريكا سر برآورد! (2)
» نگاهي به نظامي گري ايالات متحده در سراسر جهان پايگاه هاي نظامي بدون مرز آمريکا (3)
» جنگ و جهانی شدن فاشيسم قرن 21 اين گونه از قاره امريكا سر برآورد! (1)
» نگاهي به نظامي گري ايالات متحده در سراسر جهان(2)
» بن لادن سالها پیش به مرگ طبیعی مرده است
» فقر و نابرابری در اقتصاد جهانی (4)
» جنایات خونباراشغالگران را درافغانستان، پایانی نیست
» ملاحظاتی چند در حاشیۀ سقوط رئیس صندوق بین‌المللی پول
» پيمان استراتژيك آمريكا ـ افغانستان و پيامدها
» آن زمان میگفتند كه “اسلام در خطراست!”؛ این زمان با طرح ستیزه جویانه ی “برخور تمدن ها” میگویند كه اسلام یك خطراست!!!
» امپریالیسم آمریکا و ۱۸۹۸ (3)
» روزی که افسانه شکست‌ناپذیری آمریکا در هم شکست
» امپریالیسم آمریکا و ۱۸۹۸ (2)
» ناتو و کلونیالیسم
» امپریالیسم آمریکا و ۱۸۹۸ (1)
» جنگها استعماری، قمار بر سر سرنوشت نوع بشر
» تا زمانی که امپریالیسم وجود دارد، خطر جنگ نیز وجود خواهد داشت
» کاربرد ابزاری غرب از بنیادگرایی
» باردیگر فاجعه ، بار دیگرجنایت وخون!


عناوین دیگر:
جهــانـی شــدن و ســرمایه آفرینیی مــالـــی (12.05.2011)
قطع و كاهش روز افزون خدمات ضروری و اولیه ی طبقات و اقشارپایینی جوامع اروپایی (12.05.2011)
جنایت علیه بشریت، تحت لوای دفاع از دموکراسی (11.27.2011)
نقشه خطرناک ترکیه و لیبیا برای اسد (11.27.2011)
جهــانـی شــدن و ســرمایه آفرینیی مــالـــی (IX) (11.27.2011)
بخش دوم نبرد خونین شیخ مجیب الرحمان برای استقلال "بنگله دیش " (11.15.2011)
«جامعهء جهانی» یا کانون توطئه های جهانی ؟! (11.14.2011)
ما خیال پرداز نیستیم (11.14.2011)
به استعما ر 2.0 خوش آمدید؟! (11.07.2011)
«پاکستان»؛ اسرائیل و « افغانستان ...» فلسطین کمیته 300 است !! (11.07.2011)