یکشنبه, 08.18.2018, 08:29pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
 » افغانستان
 » جهان
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
سیاسی » جهان
 
ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻣﻠﯽ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺗﯿﻚ، ﭼﯿﺴﺖ؟
پنجشنبه, 09.05.2013, 07:45pm (GMT)

ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻣﻠﯽ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺗﯿﻚ، ﭼﯿﺴﺖ؟

 

ﺑﻠﯿﺪ ﺍﻥ ﺯﯾﻤﻨﺪﺩﺑﯿﺮﺣﺰﺏ ﻛﻤﻮﻧﯿﺴﺖ ﺍﻓﺮﯾﻘﺎﯼ ﺟﻨﻮﺑﯽ

ﺑﺮﮔﺮﺩﺍن: ﻣﺴﻌﻮﺩ ﺍﻣﯿﺪﯼ

 

 democratic revolution

 

چنانچه ماهیت طبقاتی انقلاب دموکراتیک از نظر پنهان بماند، به هر حال مفهوم ارزیابی از یک دولت موقت انقلابی ناقص و نادرست خواهد بود. سپس تحلیلِ(کنگره) می افزاید که یک انقلاب دموکراتیک، حاکمیت بورژوازی را تحکیم خواهد نمود. این امر تحت شرایط حاضر یعنی سیستم اجتماعی و اقتصادی سرمایه ‌داری اجتناب ناپذیر است. و تقویت حاکمیت بورژوازی بر طبقه کارگر که تا اندازه‌ای از آزادی‌های سیاسی برخوردار گردیده است، می بایست ضرورتاً منجر به نبردِ سختی بین آن‌ها برای قدرت شده، منجر به تلاش‌های وحشیانه‌ ای از سوی بورژوازی برای دور نمودن طبقه کارگر از دستاوردهای دوران انقلابی گردد. از این رو طبقه کارگر که در صفِ نخستِ مبارزه برای دموکراسی بوده و پیشتازِ این مبارزات است، برای لحظه ‌ای نباید تضادهای جدیدِ ذاتیِ درونِ دموکراسیِ بورژوایی و مبارزه جدید را فراموش کند. (لنین ، دو تاکتیک سوسیال دموکراسی، ۱۹۰۵(.

ما  از آن جهت به استدلالِ نقل شدهِ فوق از نظریاتِ لنین در باره گذار از یک رژیم سرکوب کننده و مستبد به یک سیستم دموکراتیک تر در روسیه استناد نمی کنیم که دولتِ دموکراتیکِ خودمان را هم ارز با دولتِ موقتِ روسیه می دانیم. استناد ما به این نقلِ قول برای این است که نشان دهیم مسائلی از این گونه برای اولین بار نیست که رویاروی کمونیست‌ها یا مبارزات رهایی بخش قرار گرفته است، بلکه سابقه آن به گذشته ‌های دور بر می گردد و از مدت‌ها پیش توجه مارکسیست‌ها را به خود جلب نموده است.

از زمان انتشار سند، بحث کمیته مرکزی حزب کمونیست آفریقای جنوبی، مسئله مهمی که به عنوان یک حوزه اختلاف در چارچوب وحدت‌مان در بحث‌های ما پدیدار گردید، درک ما از مفهوم انقلاب ملی دمکراتیک (NDR)، نیروهای محرک و”محتوی سیاسی” چنین انقلابی در آفریقای جنوبیِ امروز و شیوه‌ ای است که طی آن نیروهای طبقاتیِ مختلف، موضعِ خود را در انقلاب ملی دمکراتیک، به‌ ویژه از هنگام دستیابی به پیروزی سال ۱۹۹۴ اتخاذ نموده‌اند.

هدف این شماره به طور خلاصه، جلب توجه و مطرح نمودنِ برخی پرسش‌ها پیرامون مسائل مهمی است که لازم است مورد بررسی قرار گیرند، به گونه‌ ای که این بحث، به عنوان بخشی از یک همکاری در جهت عمق بخشیدن به درک ما از چالش‌های انقلاب ملی دموکراتیک در آفریقای جنوبی معاصر ارائه گردد. این بحث هم‌ چنین، در فراهم نمودن زمینه‌ ای جهت پیشبرد ماموریت کمیته مرکزی، حائز اهیمت است.

این موضوع همانگونه که در نظر لنین بنیادی است، می‌تواند یک یادآوری به طبقه کارگر باشد که از آن ‌جا که آن‌ ها در مبارزه برای سوسیالیسم هستند، “گذار”به دموکراسی می تواند برای آن‌ها خوشایند بوده و از اهمیت برخوردار باشد، با این حال انقلاب ملی دمکراتیک، توسط ترکیبی از تضادهای طبقاتی کهنه  و نو، توصیف گردیده و این شرایط، مستلزم هوشیاری از سوی طبقه کارگر و تشکل ‌های آن است.

ما در پیام‌ مان به کنگره اتحادیه‌ های کارگری آفریقای جنوبی  (COSATU) ، استدلال کردیم که محتوی اصلی مبارزه طبقاتیِ در جریان در جامعه، همان‌ طور که در بحث‌های معاصر در داخل و خارج از جنبش ما آشکار شده است، سمت و سویی  است که انقلابِ دموکراتیکِ ما باید بگیرد، یک جهت گیری سرمایه ‌داری یا سوسیالیستی؟ ما همان ‌گونه که همواره استدلال کرده بودیم، در این کنگره نیز مطرح کردیم که سمت گیری سرمایه ‌داری در یک انقلاب ملی دموکراتیک، جهت گیری ملی و دمکراتیک آن انقلاب را، به پایان می‌رساند.

بی تردید از آخرین نشست دوجانبه ما با کنگره ملی آفریقا، تا مرور عمومی برنامه‌ های رئیس جمهور امبکی  در نشست ملی کمیته اجرایی در اکتبر سال ۲۰۰۶، وجود دیدگاه‌های واگرا از انقلاب ملی دمکراتیک به واقعیتی بدیهی تبدیل شده است. در واقع ممکن است که آیندهِ مسئلهِ رابطهِ حزبِ کمونیست آفریقای جنوبی در برابر قدرت دولتی، از جمله ملاحظات‌ مان در باره مشاجراتِ رقابتِ انتخاباتی، ناشی از نگرانی‌های درون صفوف ما پیرامون محتوی و جهت گیری انقلابِ دمکراتیک پس از پیشرفت دمکراتیک سال ۱۹۹۴ باشد.

ویژگی، محتوی و مسیر انقلاب ملی دموکراتیک برای اتحاد ما از اهمیت اساسی برخوردارند، زیرا خمیر مایه‌ ای که اتحاد ما را در کنار یکدیگر حفظ می نماید، تعمیق و تحکیم انقلاب ملی دموکراتیک است. از این رو است که ما هم‌ چنان بیشترین اهمیت را برای ادامه بحث در باره این مسائل قائلیم.

به عنوان حزب کمونیست آفریقای جنوبی، بویژه پس از قبول تز جمهوری بومی از سال ۱۹۲۸(مبارزه برای یک جمهوری بومی، به عنوان مرحله ‌ای به سوی یک آفریقای جنوبی سوسیالیستی)، ما همواره انقلاب ملی دموکراتیک را، به عنوان مستقیم ‌ترین مسیر به سوی سوسیالیسم درک کرده ‌ایم. چشم انداز سوسیالیسم در برنامه ۱۹۶۲ ما با عنوان “راه آزادی آفریقای جنوبی” با جزئیات کامل تشریح گردیده است.

مفهوم یک “انقلاب ملی دموکراتیک “از درونِ مارکسیسم- لنیننیسم و در تجزیه و تحلیل آن از ظهور مبارزات آزادی بخش ملی در قرن بیستم پدیدار گردید.

انقلاب ملی دموکراتیک به لحاظ تاریخی، به عنوان انقلابی به رهبری نیروهای مترقی اجتماعی (اساساً ستمدیده و استثمار شده) برای سرنگون نمودن رژیم‌ های سرکوبگر و استعماری و ایجاد دموکراسی‌ های مردمی درک شده است، چنانکه در بردارنده هر دو هدف بوده، با این حال در شرایط و نیز موقعیت‌ هایی بعلت توازن نیروهای داخلی یا جهانی، چنین انقلابی قادر به پیشرفت بلاواسطه به سمت سوسیالیسم نیست. این می تواند به این دلیل باشد که نیروهای محرک نه از قدرت کافی و نه از آگاهی کافی برای هدایت انقلاب به سوی سوسیالیسم برخوردار نیستند، یا این ‌که ممکن است سایر عوامل عینی محد ودیت ‌هایی را برای گذار به سوسیالیسم، پیش رو قرار دهند.

آن ‌چه ذکر شد در واقع درک حزب کمونیست آفریقای جنوبی از انقلاب ملی دمکراتیک بود که با این حال با بسیاری در درون کنگره ملی آفریقا به اشتراک گذاشته شد. اما این به معنای آن نیست که حزب کمونیست آفریقای جنوبی، انقلاب ملی دمکراتیک را صرفاً به عنوان یک سنگ پله یا “ابزاری” در جهت سوسیالیسم درک کرده بود. حزب کمونیست آفریقای جنوبی همواره اهداف بسیار فوری انقلاب ملی دموکراتیک را درک کرده و پذیرفته است که از جمله اهداف مهم آن، بطور کلی آزادی سیاهان و بویژه آفریقایی‌ها ، ایجاد یک جامعه غیرنژادی و غیرجنسیتی بودند. به این دلیل است که برخلاف استدلال عیب جویان چپ و راستِ ما، اتحاد هنوز مهم است چرا که با وجود پیشرفت ایجاد شده پس از انقلاب دموکراتیک سال ۱۹۹۴، اهداف اصلی کنگره ملی آفریقا، به دست نیامده‌اند.

 در عین حال حزب کمونیست آفریقای جنوبی مداوماً و به درستی این بحث را مطرح نموده است که تضادهای ملی و جنسیتی تحت انقلاب ملی دموکراتیک نمی توانند به طور کامل حل و فصل شوند، چرا که این امر تنها در صورت تداوم انقلاب به سوسیالیسم می تواند رخ دهد. به همین دلیل است که ما به چالشِ تحکیم و تعمیقِ انقلاب ملی دمکراتیک از منظر شعار استراتژیک ‌مان “سوسیالیسم همان آینده است، اکنون آن را بساز”  نزدیک شده‌ایم.

برای کنگره ملی آفریقا انقلاب ملی دموکراتیک، به معنای دستیابی به یک جامعه غیرنژادی و غیرجنسیتی و مرفه است، چشم‌اندازی که حزب کمونیست آفریقای جنوبی نیز آن را ترویج می‌نماید. به علاوه با این ‌که ممکن است کنگره ملی آفریقا در ترویج همه جنبه ‌های انقلاب دموکراتیک ملی، آن‌چنان ‌که توسط حزب کمونیست آفریقای جنوبی رسماً اظهار گردیده است، سهیم نباشد، همواره از چشم اندازهای حزب کمونیست آفریقای جنوبی در این باره، مطلع بوده است.

اتحاد این چشم انداز را به اشتراک گذاشت که گرچه انقلاب ملی دموکراتیک یک انقلاب سوسیالیستی نبود، اما این انقلاب مبارزه‌ای برای سرمایه ‌داری هم نبوده است. این چشم انداز مشترک از طریق تصویب منشور آزادی در سال ۱۹۹۵ تقویت گردید. با این ‌که این منشور، یک سند سوسیالیستی نبود، دگرگونیِ بنیادیِ جامعه شاملِ تجدیدِ ساختارِ خودِ سیستم سرمایه‌ داری، به نفع اکثریت قریب به اتفاق توده‌های مردم ما را در ذهن‌ها مجسم نمود. این چشم انداز مشترک هم ‌چنین توسط تعهد کنگره ملی آفریقا به طرفداری از طبقه کارگر، آن‌گونه که در کنفرانس موروگورو  مد نظر قرار گرفت، و نیز محتوی “کتاب سبز”   که سند بحث ما به آن برمی گردد، تقویت گردید.

در حال حاضراز قرارمعلوم، اختلافاتی درداخل اتحاد ما (وشاید دردرون هر یک از اجزاء آن) در حال پدیدار شدن است. برای مثال، کمیته ملیِ کارِ کنگره ملی آفریقا  در پاسخ به سند اشاره شده در بحث ما استدلال می کند که وظیفه کنگره ملی آفریقا (و تلویحاً انقلاب ملی دموکراتیک) مدیریت مناسبات سرمایه ‌داری است و در ادامهِ استدلال ادعا می نماید که:

"به عبارت دیگر انقلاب ملی دموکراتیک به دلیل وظایف ملی و دموکراتیک چنین نامیده شده است، زیرا در پی مقابله با جلوه‌های سیاسی و اجتماعی- اقتصادی استعمارِ مبتنی بر تبعیضِ نژادی است. این شاملِ هدایتِ مسئلهِ روابطِ مالکیت – آن ‌گونه که در بالا (سند اتحاد) با عنوان ’دولت، روابط مالکیت و تحول اجتماعی ’ اشاره گردید،- می‌باشد. به موازات پیشرفت این امر، چالش‌های جدیدی پدیدار خواهد گردید و کنگره ملی آفریقا، پس ازآن به تعریف جایگاه و نقش خود در محیط جدید می پردازد…

…در حالی که نیروهای محرک، در تلاش برای تغییر اجزاء سیستم سرمایه ‌داری به نفع انقلاب ملی دموکراتیک هستند، آن ‌ها مجبورند سیستم سرمایه‌ داری را هماهنگ با عناصرِ اصلیِ منطقِ آن، مدیریت نمایند."

می توان ادعا نمود که درواقع در این استدلال‌ها، برخی بحث‌ها و فرمول‌های جدید وجود دارد. به نظر ما انقلاب ملی دموکراتیک، آن‌ گونه که در برنامه اصلی اش – منشور آزادی- خلاصه شده است، هیچ ‌گاه به معنی “مقابله با جلوه‌های سیاسی و اجتماعی- اقتصادی استعمارِ مبتنی بر تبعیض نژادی” نبوده است. و در واقع نیز بسیاری‌ در کنگره ملی آفریقا در این نگرش اشتراک نظر دارند. از نظر ما انقلاب ملی دموکراتیک، یک برنامه رادیکال برای دگرگونیِ پایه‌ های ساختاریِ واقعیِ این “سیما” ی آپارتاید بوده است.

انقلاب ملی دموکراتیک به معنی آن نیست که “سیستم سرمایه ‌داری، هماهنگ با عناصرِ اصلیِ منطقِ آن مدیریت گردد” .

اولاً روشن نیست که این عبارت دارای چه معنی‌ای است، و این در فرهنگ واژگانی جنبش ما کاملاً جدید است. به نظر من چنین استدلالی برای انقلاب ملی دموکراتیکی است که به طور کامل یک مسیر سرمایه‌ داری را می ‌پذ یرد. سوالی که بی ‌درنگ به ذهن می ‌آید این است که آیا چنین فرمول بندی به معنی یک توجیه عملی برای دنبال نمودن سود جویی سرمایه ‌داری، به عنوان محور اصلی سیاست‌های اقتصادی ما، به‌ ویژه پس از تصویب استراتژی کلان اقتصادی “ رشد، اشتغال و بازتوزیع”(GEAR)   در سال ۱۹۹۶ نیست؟ 

از این نقطه نظر، شماری از پرسش‌ها وجود دارند که باید مطرح شده و پاسخ داده شوند، برخی از آن‌ها شامل موارد زیرند:

•           موضوع آن است که در درون جنبش ما و البته در جوامع وسیع ‌تر، در اصل، جدلی بر سر این موضوع هست که آیا انقلاب ملی دموکراتیک، یک گرایش سوسیالیستی دارد یا سرمایه ‌داری ؟ حزب کمونیست آفریقای جنوبی از یک انقلاب ملی دموکراتیک با گرایش سوسیالیستی به عنوان تنها شکلی که اطمینان خواهد داد که در واقع انقلاب ‌مان قادر است به اهدافش دست یابد، دفاع می‌کند. دموکراسی ما در دوازده سال گذشته به ما آموخته است که با وجود واگذاری‌های منابع عظیم دولت به فقرا، پیگیری استقرار مجدد سودجویی سرمایه داری، در مفهوم طبقاتی، بورژوازی و طقبه متوسط را منتفع نموده است.

•           پرسش مربوط دیگری که از موضوع بالا ناشی می شود، این است که آیا مبارزات معاصر بازتابی از یک مبارزه بین پیگیری یک گرایش سوسیالیستی در انقلاب ملی دموکراتیک از یک سو و از سوی دیگر کوششی برای منتسب نمودن انقلاب ملی دموکراتیک به بورژوازی و تغییر شکل انقلاب ملی دموکراتیک به یک دموکراسی تمام عیاربورژوایی با بورژوازی (سیاه و سفید) در راس چنین پروژه ‌ای نیست؟ اما حتی ایجاد یک دموکراسی بورژوایی پایدار در کشور ما، آیا با توجه به بازتولید نابرابری گسترده ی روزانه توسط سرمایه ‌داری امکان پذیر است ؟

•           پرسش کلیدی دیگری که به‌ ویژه بر زمینه تعامل ما با کنگره ملی آفریقا پدیدار شده است، این است که آیا پیگیری یک انقلاب ملی دموکراتیک با گرایش سوسیالیستی در واقع در دوران پس از اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی باز هم ممکن است؟ شاید چنین انقلاب ملی دموکراتیکی  فقط در دوران وجود کشورهای بلوک سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوروی ممکن بود که به عنوان اقدامی در مقابله با طرح‌های امپریالیستی عمل می‌کردند؟ آیا این می‌ تواند دلیلی باشد برای این ‌که چرا امروز برخی‌ها در جنبش ما صحبت از هدف انقلاب ملی دموکراتیک برای “مدیریت سیستم سرمایه‌ داری، هماهنگ با عناصرِ اصلیِ منطقِ آن” می‌کنند؟

•           به شکل‌های مختلف این مسئله مطرح شده است که استراتژی و تاکتیک پیگیری انقلاب ملی دموکراتیک با گرایش سوسیالیستی در یک جهان یک قطبی امپریالیستی تحت تسلط ایالات متحده آمریکا چه باید باشد؟

•           آیا هیچ‌ گاه یک انقلاب ملی دموکراتیک تحت دموکراسی‌های چند حزبی نوع بورژوایی به سوی سوسیالیسم فرا روییده است؟ آیا درمورد انقلاب‌های دموکراتیک ملی قرن بیستم چنین نبوده است که چنین انقلاب‌هایی تنها بلافاصله پس از پیروزی بر رژیم‌های سرکوبگر و نه تحت رقابت‌های انتخاباتی آزاد از نوع سیستم‌های بورژوا دموکراتیک، رهسپار سوسیالیسم شدند؟ آیا اجتناب ناپذیر است که در جهان یک قطبی امروز انقلاب‌های ملی دموکراتیک تنها می‌توانند تصاحب گردیده و پس از دستیابی به موفقیت، مانند انقلاب ما به حکومت بورژوا دموکراتیک تبدیل شوند؟ به عنوان مثال ما چه چیزی را می‌توانیم از شیلی آلنده دهه ۱۹۷۰ و ونزوئلای چاوز ۲۰۰۶، بیاموزیم؟

به منظور پاسخ گویی به این سوال‌ها و بسیاری سوال‌های مرتبط دیگر مهم است که بحث را از کنگره ویژه ملی ما در سال ۲۰۰۵ در باره طبقه ، مبارزات ملی و جنسیتی در انقلاب ملی دموکراتیک بعد از دستیابی به موفقیت دموکراتیک سال ۱۹۹۴ دنبال کنیم. این کار مخصوصاً نیازمندِ تعمیقِ تجزیه و تحلیلِ ما از شکل گیریِ طبقات و مبارزه طبقاتی پس از سال ۱۹۹۴ و پیامدهای آن برای یک انقلابِ ملی دموکراتیک با گرایش سوسیالیستی است.

این بحث هم ‌چنین باید با تجزیه و تحلیل کامل انقلاب‌های ملی دموکراتیک در قرن بیستم انجام شود. چنین تجزیه و تحلیلی باید در برگیرنده تجزیه و تحلیل آن انقلاب‌های ملی دموکراتیکی باشد که بلافاصله رهسپار سوسیالیسم شدند، و نیز آن ‌ها که ناکام مانده و تبدیل به یکی از اشکال دموکراسی‌های بورژوایی گردیدند، باشد. به عنوان مثال چه چیزی انقلاب‌های چین، کوبا، و ویتنام را بلافاصله قادر به رهسپار شدن به سوی ساختن سوسیالیسم نمود، در حالی که انقلاب‌های هند، موزامبیک، آنگولا برای مثال از سوسیالیسم دور گردیده و رو به زوال گذاردند؟

علاوه بر درک ما از انقلاب ملی دموکراتیک، لازم است ما به صورت واقعی شروع به ارائه طرحی کلی از هدف ‌مان، از طریق اعمال رهبری طبقه کارگر در انقلاب ملی دموکراتیک و آن ‌چه که باید شاخص‌های واقعی چنین رهبری و هژمونی در شرایط فعلی باشد، نماییم.

شاید موضوعی را که لازم است بیشتر بررسی کنیم، ماهیت مبارزات طبقاتی، استمرار و عدم استمرار آن ‌ها از دوره قبل از کسب قدرت دولتی به دوره پس از آن است.

یک پرسش مرتبط در این ‌جا ماهیت چنین مبارزاتی و نگرش جنبش رهایی بخش نسبت به این مبارزات، در وضعیتی که در آن انقلاب ملی دموکراتیک به‌ وسیله یک جنبش رهایی بخش با حضور طبقات مختلف رهبری گردیده است، در مقابل انقلابی است که مستقیماً توسط یک حزب کمونیست رهبری شود. برنامه ‌های حزب کمونیست آفریقای جنوبی قبل از ۱۹۹۴ تا چه اندازه ماهیت و ویژگی مبارزات طبقاتی در دوران پس از دستیابی به موفقیت دموکراتیک را پیش بینی کرده بود ؟

البته حزب ما در ۱۲سال گذشته در باره پرسش‌ های فوق و سایر موارد، اظهارات زیادی داشته است. با این حال لازم است ما با این مسائل به شیوه ‌ای سیستماتیک ‌تر برخورد کنیم، به ویژه از آن‌ جا که به کنگره دوازدهم خود در سال آینده نزدیک می شویم. با این‌ که این بحث ‌های نظری، ضروی است، با این وجود ما نباید بی وقفه درگیر این بحث ‌ها شویم بدون این ‌که هم‌ زمان به منظور حصول اطمینان از هژمونی  طبقه کارگر و پیروزی یک انقلاب ملی دموکراتیک با گرایش سوسیالیستی در کره خاکی، به متشکل نمودن قدرت طبقه کارگر در همه مواضع کلیدی رهبری بپردازیم.

ما همچنین باید آگاهانه به دنبال تعامل با این مسائل، در چارچوب خط مشی عمده اتحاد مان باشیم. برای مثال، کنگره ملی آفریقا در روند تهیه پیش نویس سند “استراتژی و تاکتیک‌ها” در تدارک برای کنفرانس ملی ۲۰۰۷ خود است، و ما باید برای تعامل بیشتر پیرامون این مسائل از این پلاتفرم استفاده کنیم. علاوه بر این، کنفرانس آیندهِ سیاست ملی کنگره ملی آفریقا و نیز کنگره دوازدهم ما در همان سال، باید به عنوان پلا تفرم‌ های مهم برای پیش بردن این مسائل، در نظر گرفته شوند. 

ما رفقای‌ مان را در حزب و جنبش به عنوان یک کل دعوت می ‌کنیم تا از این شماره نشریه برای پیش بردن همه این بحث‌ ها استفاده نمایند.

ﻣﻨﺒﻊ: ﻣﻬﺮﮔﺎﻥ

ﺍﺭﺳﺎﻟﯽ ﻋﺒﺪﺍﻟﻌﻠﯿﻢ ﻛﯿﻮﺍﻥ

 

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین مرتبط:
» اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي)
» مارکس، سمفونی ناتمام بخش اول
» گورباچف خدمت کرد یا خیانت؟
» مارکس و ۳۰ سال نخست زندگی او
» (زندگی نامۀ مختصر مارکس و شرح مارکسیسم)
» انترناسيونال کارگری
» تروتسکیسم ضدانقلاب در خفاء (بخش چهاردهم و پایانی)- خطر تروتسکیسم
» آيا چپ بايد سوسيال دمکرات شود؟
» باز هم لنین؛ دوباره «انقلاب اکتبر»
» بازهم‌ در باره ی راه رشد غیر سرمایه داری!
» اروپا: یک‌ قرن انقلاب و رفرمیسم
» آمریکای لاتین و انقلاب اکتبر:
» انقلاب اکتبر بازتاب اراده اگاهانه و عمل سازمان یافته
» میراث تاریخی و همیشه جاودان انقلاب روسیه
» ارزیابی انقلاب روسیه (۱)
» هاجون چنگ و چامسکی از افسانه‌های جهانی‌سازی می‌گویند
» بحران سرمایه ی جهانی و چشم انداز سوسیالیسم
» خود گردانی در مبارزه برای سوسیالیسم
» غبار روبی از حقایق اتحاد شوروی و روسیه سرمایه داری امروز یا جعلیات و حقایقی در باره اتحاد شوروی و روسیه سرمایه داری امروز
» ﺑﺸﺮﻣﺤﻮ ﻧﺎﺯﯾﺴﻢ ﺭﺍ ﻣﺪﯾﻮﻥ ﻛﯿﺴﺖ؟
» ﭘﯿﺮﺍﻣﻮﻥ ﻃﻠﻮﻉ ﻭ ﻏﺮﻭﺏ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﻢ ﺩﺭ ﺍﺗﺤﺎﺩ ﺷﻮﺭﻭﯼ ﻭ ﺍﺭﻭﭘﺎﯼ ﺷﺮﻗﯽ
» ﺗﺨﺮﯾﺐ ﻣﺠﺴﻤﻪ ﻟﯿﻨﯿﻦ ﻭ ﺻﺪﺍﯼ ﭘﺎﯼ ﻓﺎﺷﯿﺴﻢ!
» ﺗﺪﺍﻭﻡ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺟﻬﺎﻧﯿﯽ ﺳﺮ ﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﻣﻮﻗﯿﺖ ﺟﻨﺒﺶ ﻛﺎﺭﮔﺮﯼ ﻭ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ (5)
» ﺗﺪﺍﻭﻡ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺟﻬﺎﻧﯿﯽ ﺳﺮ ﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﻣﻮﻗﯿﺖ ﺟﻨﺒﺶ ﻛﺎﺭﮔﺮﯼ ﻭ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ (4)
» ﻟﻨﯿﻦ، ﮔﺮﺍﻥ ﺗﺮ ﺍﺯ ﭘﻮﺗﯿﻦ
» ﻓﺮﺧﻨﺪﻩ ﺑﺎﺩ ﺳﺎﻟﺮﻭﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ اكتبر
» ﺩﺭ ﮔﺬﺷﺖ جنرال ﺟﯿﺎﭖ، ﻗﻬﺮﻣﺎﻥ ﻣﻠﯿﯽ ﻭﯾﺘﻨﺎﻡ
» ﺣﺰﺏ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﻧﻘﺶ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺍﺳﺖ
» ﺩﺍﺷﱳ ﻛﺎﺭﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﻣﺰﯾﺖ ﺍﺳﺖ
» ﻭﻧﺰﻭﯾﻼ ﭘﺲ ﺍﺯ ﭼﺎﻭﺯ: ﺣﺮﻛﺖ ﺑﻪ ﺟﻠﻮﺍﺩﺍﻣﻪ ﻣﯽ ﯾﺎﺑﺪ
» استراتژی سرمایه داری و خواست دگرگونی در اروپا
» ﺗﻤﺪﻥ ﺷﻮﺭﻭﯼ ﻣﯿﺰ ﮔﺮﺩ ﻫﺌﯿﺖ ﺗﺤﺮﯾﺮ ﭘﺮﺍﻭﺩﺍ بخش دوم 4
» (3) ﺗﻤﺪﻥ ﺷﻮﺭﻭﯼﻣﯿﺰ ﮔﺮﺩ ﻫﺌﯿﺖ ﺗﺤﺮﯾﺮ ﭘﺮﺍﻭﺩﺍ بخش دوم
» « هوگو چاوز و آينده ی درخشان مردم درونزويلا »
» ﻣﺮﻭﺭ ﻣﺨﺘﺼﺮ ﭘﯿﺮﺍﻣﻮ ﻥ ﺗﻮﺭﻡ،ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﻭﺗﻮﺯﯾﻊ ﺩﺭﺁﻣﺪ
» رشد"جناح چپ" دراتحادیه ی دانشگاه ها وکالج ها (UCU)دربریتانیا!
» " قاعده دومینو"مکانیسمهای تجزیه اتحاد شوروی و (بخش پایانی)
» سخنرانیی لیزپین،سازمانده امور زنان درحزب كمونست بریتانیا، درگردهم آیی كه بمناسبت ۷۸ مین سالگرد تٱسیس حزب كمونیست عراق،
» مـارشِ پــرقــدرت ”چـپ“ در فــرانــسه:
» آمــوزش و پــرورش در کــیــوبا
» جنبش "اشغال "وال استریت ، آغازی برای یک تحول بزرگ
» رائول کاسترو: بالاترین تجلی دموکراسی واقعی درمسیرسوسیالیسم
» رائول کاسترو: بالاترین تجلی دموکراسی واقعی درمسیرسوسیالیسم
» ما خیال پرداز نیستیم
» رازهای نا گفتهء تو طئه سقوط نظام دموکراتیک ودرس های زهر آلود تاریخ در افغا نستان
» احیای سرمایۀ مارکس: ردّ اسطورۀ ناسازگاری
» کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحادشوروی پیرامون کمکهای اضافی اقتصادی و مالی به جمهوری افغانستان
» خیانت به سوسیالیسمبه “استقبال” مصاحبه های اخیرگورباچف درارتباط به ساختمان وفرو ریزیی دیوار برلین (4)
» (3)خیانت به سوسیالیسم به “استقبال” مصاحبه های اخیرگورباچف درارتباط به ساختمان وفرو ریزیی دیوار برلین
» دلایل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی
» (iii) بخش 1 جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی
» به “استقبال” مصاحبه های اخیرگورباچف درارتباط به ساختمان وفرو ریزیی دیوار برلین 1
» از بحران سرمایه داری تا احیای مارکسیزم
» مارکسیسم و چپ در انقلاب‌های اعراب (3)
» عروج بحران نظام جهانیی سرمایه و افزایش بی اعتباریی گفتمان های رایج
» فصل پایانیی یک دوران و آغاز دوران تازه!
» واقعیات و جعلیات سمت گیری سوسیالیستی یگانه امکان پیشروی !)12(
» مارکسیسم (3)
» واقعیات و جعلیات تاریخ، قیام عمومی در روسیه را گواهی خواهد داد! (11)
» جعلیات و حقایقی درباره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز (10)
» نه می شکند و نه می گذرد نگاهی به عمق جنبش مقاومت در کشور یونان
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر! (3)
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر! (3)
» مارکسیسم
» واقعیات و جعلیات سقفی را ویران کردند که مردم در اتحاد شوروی بالای سر خود داشتند (9)
» واقعیات و جعلیات سقفی را ویران کردند که مردم در اتحاد شوروی بالای سر خود داشتند (9)
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر! (2)
» جعلیات و حقایق افسانه سرائی های پوچ خودکفائی غلات در روسیه سرمایه داری(8)
» باشگاه ضد انقلاب (آسیا تایمز، هنگ کنگ): په په اسکوبار
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر!
» چپ میانه در برزخ هویت و جایگاه
» جعلیات و حقایقی در باره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز فاجعه الکلیسم (7)
» برآشفتگان” برابری می خواھند
» موقعیت مبارزه طبقاتی پس از شکست کمون پاریس
» بحران ساختاری سرمایه‌ با خوانش مارکس (3)
» بحران ساختاری سرمایه‌ با خوانش مارکس(۱(
» .1 بحران ساختاری سرمایه‌ با خوانش مارکس
» نظرسنجی گلوب اسکن: کاهش اعتماد مردم آمریکا به نظام بازار آزاد
» جعلیات و حقایقپشت پرده کنترل انفجار اتمی "چرنوبیل"
» سالگرد پیروزی بزرگ ارتش سرخ اتحاد شوروی بر فاشیسم هیتلری در جنگ کبیر میهنی
» جعلیات و حقایقی در باره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز انفجار اتمی "چرنوبیل" 6
» بمناسبت ١٤٠- مین سالگرد تولد ولادیمیر ایلیچ لنین انقلابی نابغه
» جعلیات و حقایق نقش آفرینی کلیسا و روحانیت در دو دوران انقلاب و ضد انقلاب (5)
» بمناسبت نهم اردیبهشت ماه، سالروز درگذشت زنده یاد احسان طبری
» جعلیات و حقایقعلیرغم شکست موضعی سوسیالیسم (4)
» جعلیات و حقایقعلیرغم شکست موضعی سوسیالیسم دوران ما، دوران گذار(4)
» جعلیات و حقایقی در باره (2)
» جعلیات و حقایقی در باره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز (1)


عناوین دیگر:
ﺍﻟﻘﺎﻋﺪﻩ، ﺩﺭ ﺳﻮﺭﯾﻪ، ﺑﻪ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ ﺍﺯﺁﻣﺮﯾﻜﺎ، ﻣﯽ ﺟﻨﮕﺪ! (09.05.2013)
ﺑﻨﯿﺎﺩﮔﺮﺍﯾﯽ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺩﺭﭘﺮﺗﻮ ﺩﻭ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﺍﺯ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺗﺎ ﺑﻬﺎﺭﻋﺮﺑﯽ(V) (09.05.2013)
جنایت فجیع شیمیایی در حومه دمشق کار کیست؟ (09.05.2013)
ﭼﺮﺍ ﺁﻣﺮﯾﻜﺎﯾﯽ ﻫﺎ ﺍﺧﯿﺮﻥ، ﺍﺯ ﻣﺪﺍﺧﻠﻪ ﯼ ﻧﻈﺎﻣﯽ ﺩﺭ ﺳﻮﺭﯾﻪ، ﺳﺨﻦ ﻣﯽ ﮔﻮﯾﻨﺪ (09.05.2013)
ﺩﻩ ﻃﺮﯾﻖ ﻋﻤﺪﻩ ﯼ ﻛﻪ ﺑﺮ ﺩﻟﯽ ﻣﻨﯿﻨﮓ، ﺟﻬﺎﻥ ﺭﺍ ﺗﻐﯿﯿﺮﺩﺍﺩ (08.19.2013)
احسان طبری: ﺍﯾﺜﺎﺭ (08.19.2013)
ﭘﺮﭼﻢ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺳﯽ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ، ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ (08.19.2013)
ﺳﯿﺎ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺷﱳ ﺩﺭ ﻛﻮﺩﺗﺎﯼ 28 ﻣﺮﺩﺍﺩ (ﺍﺳﺪ) ﺍﻋﱰﺍﻑ ﻛﺮﺩ (08.19.2013)
ﭼﺎﻟﺶ ﻫﺎﯼ ﭘﯿﺶ ﺭﻭﯼ ﭼﯿﻦ، ﺩﺭﻣﺴﯿﺮﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﻢ (08.19.2013)
ﺍﺳﺘﻌﻤﺎﺭ ﮔﺮﺍﻥ، ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺕ ﺑﺎﺷﻨﺪ (08.19.2013)