Sunday, 06.17.2018, 10:01pm (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
پیام تسلیت کمیته فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان ; درود بر روشنایی! ; اعلان مراسم تدفين و فاتحه ی دگروال محمد ظريف تره کی ; درانتخاباتی،که زير پرچم امريکای اشغالگر برگزار می گردد،جای برای نيروهای دموکراتيک وجود دارد؟ ; یادداشت هفته :در شهر کابل، پایتخت افغانستان،هیچ کسی مصئونیت و امنیت ندارد
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
 » افغانستان
 » جهان
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
سیاسی » جهان
 
خیز دوباره امریکا برای تغییر حکومت در ایران
سه شنبه, 10.31.2017, 04:02pm (GMT)

خیز دوباره امریکا برای تغییر حکومت در ایران

آینده ما 

«راشا تودی» ترجمه رضا نافعی

جنگ های عراق و سوریه رو به پایان است و اینک عربستان سعودی و امریکا نظم نوین خاورمیانه را به پیش می رانند. و باز مثل همیشه برای آن که امریکا بتواند علائق خود را در منطقه تامین کند اروپا باید هزینه آن را بپردازد.

رکس تیلرسون، وزیرخارجه امریکا، روز یکشنبه به اروپائی ها هشدار داد که دیگر با موسسات ایران داد و ستد نکنند. دولت ترامپ در تدارک لغو قرارداد بین المللی برجام با ایران است. پرزیدنت ترامپ در همین هفته گذشته تحریم های تازه ای علیه ایران را اعلام کرد.

تیلرسون در آخر هفته گذشته به عربستان سعودی که نزدیکترین همپیمان امریکا در خاورمیانه است سفر کرد. تیلرسون با توجه به مواضع مشترک با کشور میزبان گفت:

«هر دو کشور معتقدند: آنها که با سپاه پاسداران و موسسات وابسته به آن تجارت می کنند؛ اروپائی ها و یا دیگر موسسات در هر جای جهان، دست به مخاطره واقعا بزرگی می زنند.»

اظهارات تیلرسون در ارتباط با مناسبات اقتصادی اروپا – ایران شدید ترین تهدیدی است که تا کنون صورت گرفته است.

بسیاری از رؤسای دولت های اروپائی و دیپلماتهای آلمانی، انگلیسی، فرانسوی و اتحادیه اروپا طی هفته های گذشته تاکید بر آن داشتند که جمهوری ایران قرارداد «برجام را دقیقا اجرا کرده است . آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز به همین نتیجه رسیده است. برخلاف دونالد ترامپ هیچ یک از دیگر مقامات و مراجع پیشگفته نیازی به تجدید مذاکره در باره قرارداد نمی بینند.

روسیه و چین نیز که قرارداد 5+1 را امضاء کرده اند مخالف تجدید مذاکرات هستند. محمد جواد ظریف وزیرخارجه ایران هشدار داد و گفت در هر گفتگوی تازه ای ایران خواستار امتیازات تازه ای خواهد شد، از جمله این که سوخت غنی شده هسته ای ایران که در حال حاضر در روسیه نگه داری می شود، باید به ایران باز گردد.

تصور دولت امریکا و آن بخش از خزانه داری امریکا که ویژه هزینه های جنگی است، این است که موسسات اروپائی اگر نخواهند بازار امریکا را از دست بدهند و اجازه خرید و فروش با دلار از آنها سلب شود مجبور به اجرای تحریم های تازه علیه ایران هستند.

نیویورک تایمز می نویسد اروپائی ها بازار امریکا را با حجم 19 بیلیون داد و ستد از دست خواهند داد تا بازار ایران را با حجم 400 میلیارد خرید و فروش بدست آورند.

اقتصاد دانان امریکا بر این عقیده هستند که این تحریم ها، درست مانند تحریم ها علیه روسیه، در صورتی تاثیر جدی خواهند داشت که موسسات اروپائی نیز ان را اجرا کنند.

در این حالت است که تاثیر تحریم ها بر ایران سخت خواهد بود حتی اگر چین و روسیه با آن همراهی نکنند.

هم در مورد تحریم ایران و هم در مورد تحریم روسیه زیان واقعی نصیب موسسات اروپائی می گردد. هم دولت آلمان و هم ولادمیر پوتین تاکید می کنند که امریکا می خواهد با توسل به این اقدامات سطح صادرات گاز صخره ای خود را به اروپا افزایش دهد. در این میان انچه عجیب و حیرت انگیز است این است که چندی پیش همین دولت عربستان سعودی اعلام کرد که قصد دارد سرمایه گذاریهای وسیعی در اقتصاد روسیه بکند.

اظهارات تیلرسون در زمانی صورت می گیرد که عربستان سعودی بشدت تلاش می ورزد که در جامعه بین المللی بیشتر مورد قبول قرار گیرد. (اشاره به اصلاحات و رفرم های اجتماعی در این کشور که در هفته های اخیر اخبار آن منتشر شده است- م)

در عین حال عربستان با صراحت اعلام کرده که قصد دارد نفوذ جمهوری ایران را پس براند. حال وزیرخارجه امریکا در ریاض ابراز امیدواری می کند که اروپائی ها با این سیاست تازه علیه ایران با امریکا و عربستان همراه شوند.

تیلرسون گفت: «حال که ما ساختاری از تحریم ها را به میدان می آوریم تا فعالیت های مشخصی از سپاه پاسداران را ممنوع کنیم، فعالیت هائی که بی ثباتی را در منطقه دامن می زند و ویرانی ببار می آورد، و همچنین در ارتباط با اقداماتش در یمن و در سوریه، امیدو اریم که موسسات اروپائی، کشور ها و دیگران در سراسر جهان از ما پشتیبانی کنند.»

از سال 2011 عربستان سعودی همراه با سازمانهای اطلاعاتی امریکا برای ساقط کردن دولت بشار اسد در سوریه بشدت از جهادگرایان حمایت می کند.

ائتلاف کشورهای کوچک عربی در منطقه خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی از سال 2014 دست به بمباران یمن زده است تا حکومت پرزیدنت ساقط شده یمن را که دست نشانده عربستان است دوباره بر سر کار آورد.

عربستان با محاصره دریائی سوریه و یمن که با همکاری نیروی دریائی امریکا صورت می گیرد عامل بزرگترین فاجعه انسانی در تاریخ معاصر است.

تیلرسون در آخر هفته گذشته به عربستان رفت تا برای آشتی با عراق به عربستان کمک کند. پس از آن که مبارزه جهاد گرایان سازمان تروریستی داعش بطور عمده پایان یافته حالا نوبت ایجاد یک نظام سیاسی تازه در منطقه است. اخر هفته گذشته موسسات عربستان سعودی پس از 27 سال در یک نمایشگاه بین المللی که در بغداد برپا شده بود حضور یافتند. پس از سالهای متمادی قطع رابطه امسال دوباره میان بغداد و ریاض پرواز های مستقیم و متقابل هواپیماهای مسافری برقرار شد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق که مورد حمایت امریکاست در نخستین جلسه شورای مشترک همکاری های دو کشور عراق و عربستان شرکت کرد. شرکت کنندگان در این اجلاس که تحت ریاست ملک سلمان بود این نشست را برای کمک به عراق برای برطرف کردن ضایعات و ویرانی های فاجعه آمیزی که طی جنگ به آن کشور وارد آمده ، نشستی با اهمیت اعلام کردند.

امریکا از مدت ها پیش عربستان و دیگر امارات عربی را تحت فشار گذاشته که در عراق دست به فعالیت های بیشتری بزنند. دولت عراق در سالهای اخیر مناسبات نزدکی با ایران برقرار کرد، از جمله برای پس راندن افراطگرایان سنی که مورد حمایت امریکا و امارات قرار داشتند. وزیر خارجه امریکا در آخرهفته گذشته ناگهان اعلام کرد گروههای بسیجی (حشدالشعبی) که تا کنون با حمایت ایران با داعش مبارزه کرده اند باید منحل گردند.

تیلرسون گفت اینک شبه نظامیان شیعی عراق یا باید در ارتش عراق ادغام گردند یا خاک عراق را ترک کنند.

«بنظر من اگر عراق چشم به آینده داشته باشد، می دانیم که میخواهد اقتصادی با ثبات و ایمن داشته باشد. شما می خواهید توانائی ها و نیاز های شهروندان خود را تامین کنید. و بویژه می خواهید که توانائی های دولت را توسعه دهید و با هر نفوذ خارجی مقابله کنید.»

از زمانی که جنگ سرد پایان یافت، امریکا دوبار با عراق جنگ کرده است. این دو جنگ و نیز تحریم های سخت امریکا علیه عراق در سالهای دهه 1990 موجب مرگ صدها هزار عراقی شد.

عراق در آن دو جنگ و نیز پس از آن، در جنگ داخلی، بکلی ویران شد. از سال 2004 تولید نفت بسرعت پیش رفت و امروز عراق چهارمین کشور تولید کننده نفت در جهان است. ولی از پول نفت تقریبا چیزی نصیب مردم عراق نمی شود.

https://deutsch.rt.com/international/59455-sanktionen-gegen-iran-tillerson-droht-europa/

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین مرتبط:
» حزب چپ(فدائیان خلق) در چنبرۀ اپورتونیسم
» تأیید ضد انقلاب حاکم در برابر ضد انقلاب خارج
» ﺍﻓﻐﺎﻥ ﺳﺘﯿﺰﯼ ﺩﺭ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ
» ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺗﺤﺎﺩ ﭘﯿﺮﻭﺯﻣﻨﺪ ﻛﻞ ﺑﻮﺭﮊﻭﺍﺯﯼ ﻭﻓﺎﺟﻌﻪ ﯼ ﺗﻮﻫﻢ ﺗﻮﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﻛﺎﺭﮔﺮ
» ﺳﺨﻨﯽ ﭼﻨﺪ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ﺷﺪﻩ ﯼ ﺑﯿﺴﺖ ﻭ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺧﺮﺩﺍﺩ
» ﺧﺮ ﻫﻤﺎﻥ ﺧﺮ ﺍﺳﺖ، ﻓﻘﻂ ﭘﺎﻻﻧﺶ ﻋﻮﺽ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ!
» فرخ نگهدار و تحریف تاریخ چریکهای فدائی خلق
» در دفاع از پناهندگان افغانی در ايران !
» امکانات راه بحری افغانستان از ایران
» از تریبونال بین المللی علیه حکومت جهل و جنایت و ترور اسلامی حمایت کنیم!
» آیا اسرائیل به مراکز اتمی ایران حمله خواهد کرد
» بازی تنگی هرمز
» قطعنامه پایانی نشست اتحاد چپ ایرانیان در خارج از کشور
» سکوت بس است! پیش به سوی تدارک انقلاب
» درس نیـامـوخـــتـن دیـکتاتــورهــا از تاریــخ
» دیکتاتور رفت، دیکتاتوری هم باید برود!
» تصاویر اجساد شماری از پناهجویان افغان در مرز میان افغانستان و ایران
» اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران
» حکومت اسلامی منفورترین حکومت جهان!
» حکومت جنایت کاران و غارتگران!
» صدای پای انقلاب می آید!
» جنبش مردم عدالتخواه ايران کاخ ارتجاع سياه را به لرزه درآورد!
» گسترش اعتراضات توده‌ای در شهرهای ایران
» انتخابات ریاست جمهوری و بحران مشروعیت مدارک تحصیلی
» شیوه برخورد مردم به نتیجه «انتخابات» تعادل حکومتیان را بر هم زده است!
» پروژه ای برای «بدنام» کردن نویسندگان و هنرمندان!
» کارگران هیچ نفعی در نمایش «انتخابات» حکومت جهل و جنایت ندارند؟!
» جنگ با ایران ووضعیت افغانستان


عناوین دیگر:
دروغ گوی وجدان بيدار و حافظه ی فعال ندارد! (10.24.2017)
یاغی واقعی کدام کشورست (10.24.2017)
پوتین: بزرگترین اشتباه روسیه، اعتماد به غرب بود (10.24.2017)
همزمان با بیست و پنجمین سالگرد استعفای آخرین رییس جمهور شوروی (10.24.2017)
ترامپ در حرکت به سمت جنگ با ایران (10.24.2017)
نسل کشی روهینگیا: نفت بزرگ ، دموکراسی شکست خورده و پیامبران دروغین (10.17.2017)
اخباری که واقعیت دارد اما جلوی انتشارش را میگیرند! (10.17.2017)
اندیشمندان و اندیشکده‌های غربی درباره فروپاشی امپراتوری ایالات متحده چه می‌گویند؟ (10.17.2017)
آسیب شناسی ایالات متحده بمثابه یک دولت تروریست (10.17.2017)
رابطه ی برادرانه ی آمریکا و تروریست های داعش (10.17.2017)