دوشنبه, 06.18.2018, 05:18am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
پیام تسلیت کمیته فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان ; درود بر روشنایی! ; اعلان مراسم تدفين و فاتحه ی دگروال محمد ظريف تره کی ; درانتخاباتی،که زير پرچم امريکای اشغالگر برگزار می گردد،جای برای نيروهای دموکراتيک وجود دارد؟ ; یادداشت هفته :در شهر کابل، پایتخت افغانستان،هیچ کسی مصئونیت و امنیت ندارد
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
 » افغانستان
 » جهان
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
سیاسی » جهان
 
استفاده انزجار‌آور چرچیل از سلاح شیمیایی علیه بلشویک‌ها
دوشنبه, 02.05.2018, 05:31pm (GMT)

استفاده انزجار‌آور چرچیل از سلاح شیمیایی علیه بلشویک‌ها

منبع: گاردین

نویسنده: گیلز میلتون

تارنگاشت عدالت

استفاده انزجار‌آور چرچیل از سلاح شیمیایی علیه بلشویک‌ها

استفاده از سلاح‌‌های شیمیایی در سوریه جهان را برآشفته کرده است. اما فراموش کردن این‌که بریتانیا ازآنها استفاده کرده و این‌که چرچیل یک مدافع سرسخت استفاد از آنها بود، آسان است.

پنهانکاری اصل بود. ستاد کل امپراتوری بریتانیا می‌دانست اگر برملا شود که دولت قصد دارد از زرادخانه مخفی سلاح‌های شیمیایی استفاد کند جهان به خشم خواهد آمد. اما وینستون چرچیل وزیر جنگ نگرانی‌ها را نادیده گرفت. به مثابه یک هوادار قدیمی جنگ شیمیایی او مصمم بود از آن‌ها علیه بلشویک‌های روسیه استفاده کند. در تایستان ۱۹۱۹، نودو چهار سال پیش از حمله مرگبار در سوریه، چرچیل یک حمله شیمیایی ادامه‌دار را در شمال روسیه طراحی کرد و به اجرا گذاشت.

انگلیسی‌ها با استفاده از سلاح‌های شیمیایی بیگانه نبودند. در جریان سومين نبرد در غزه در سال ۱۹۱۷، ژنرال ادموند آلنبی ۱۰ هزار قوطی گاز خفه‌کننده به سوی مواضع دشمن پرتاب کرد، که البته تأثیر آن محدود بود. در ماه‌های آخر جمگ جهانی اول، دانشمندان در آزمایشگاه‌ های دولت در پورتون در ویلتشایر سلاح بسیار مخرب‌تری را تولید کردند: «دستگاه ام» (M Device) یک گلوله توپ منفجر شونده حاوی یک گاز بسیارسمی به نام دایفنیل‌آمین ‌کلرو آرسین (Diphenylaminechloroarsine). سرلشکر چارلز فولکس که سرپرست این پروژه بود آن را «مؤثرترین سلاح شیمیایی که تاکنون ساخته شده» نامید.

آزمایش‌های آن در پورتون نشان داد که در واقع یک سلاح جدید بود. استفراغ غیرقابل کنترل، خون سرفه کردن و ضعف فلج‌کننده آنی متداول‌ترین واکنش‌ها بود. سر کیت پرایس، سرپرست کل تولید جنگ شیمیایی متقاعد شده بود که استفاده از آن به سقوط سریع رژیم بلشویک منجر خواهد شد: «اگر فقط یک بار از گاز استفاده شود هیچ بلشویکی را در این سوی [شهر] وولوگدا پیدا نخواهید کرد.» کابینه مخالف استفاده از سلاح‌های شیمایی بود، چیزی که چرچیل را بسیار آزار می‌داد. او هم‌چنین می‌خواست از «دستگاه ام» علیه قبايل شورشی در شمال هند استفاده کند. او در یادداشت محرمانه‌ای اعلام کر:د «من قوباً هوادار استفاده از گاز سمی علیه قبايل غیرمتمدن هستم.» او همکاران خود را به خاطر «نازک‌طیعی»شان مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد: «مخالفت‌های اداره هند با استفاده از گاز علیه بومیان غیرمنطقی است. گاز یک سلاح بسیار مهربانانه‌تر از گلوله‌های توپ است، و دشمن را مجبور می‌سازد با تلفاتی کم‌تر از تلفات دیگر سلاح‌های جنگی یک تصمیم را بپذیرد.»

او یادداشت خود را با یک شوخی بی‌مزه خاتمه داد و پرسید: «چرا برای یک توپچی بریتانیایی پسندیده نیست که گلوله‌ای را که موجب عطسه بومی مورد نظر می‌شود پرتاب کند؟» «این واقعاً مسخره است.»

تعداد ۵۰ هزار «دستگاه ام» به روسیه ارسال شد: استفاده از آن‌ها  در حملات هوایی بریتانیا در ۲۷ اوت ۱۹۱۹  با هدف قرار دادن روستای امتسا در ۱۲۰ مایلی جنوب آرخانگلسک آغاز شد. سربازان بلشویک در حالی‌که گاز شیمیایی سبز رنگ به سمت آن‌ها به حرکت درآمد متواری شدند. سربازانی که گرفتار ابر سمی شدند خون سرفه کردند و سپس بیهوش به زمین افتادند.

حملات در طول ماه سپتامبر به بسیاری از روستاهای تحت کنترل بلشکویک‌ها-چونووا، ویختووا، پوچا، تاوویگور و زاپولکی- ادامه یافت. اما سلاح‌های، عمدتاً به دلیل هوای مرطوب پاییز، بسیار ناکارآمدتر از آن بود که چرچیل امید داشت. در اواخر سپتامبر حملات آهسته و سپس متوقف شد. دو هفته بعد، باقی سلاح‌ها به دریای سفید ریخته شد. آن سلاح‌ها تا به امروز در بستر دریا در عمق ۷۰ متری باقی مانده اند.

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
نیکلا تسلا پدر واقعی برق (02.05.2018)
برون‌سازی ستیزه‌جویان از سوریه با همدستی آمریکا- رونوشت عملیات اودسا (02.05.2018)
سیاست بریتانیای کبیر درهند ومرحله آغازین مناسبات پاکستان وافغانستان برگردان قسمت دوم ـ فصل پنجم. (01.29.2018)
درگذشت لنین، رهبر پرولتاریای جهان (01.29.2018)
چپ جهانی و مقابله با فاشیزم (01.29.2018)
و سپس خدا به من گفت : «جرج، برو به استبداد در عراق پایان بده » (01.29.2018)
پاکستان برای هشداربه آمریکا می تواند به بازی با کارت چین ادامه بدهد (01.22.2018)
تضادهای ناگزیر. مارکسیست‌ها به اصطلاح «تضاد» توجه خاص دارند (01.22.2018)
برداشت‌های متفاوت از پوپولیسم (01.22.2018)
کمونیست های ونزوئلا ضرورت راه حل های ریشه ای برای بحران جاری (01.22.2018)