یکشنبه, 06.23.2018, 10:28am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
یادداشت هفته : اعلان آتش بس یک جانبه دولت با طالبان و حمله های انتحاری در کابل و ننگرهار! ; آیا تداوم منازعه تاریخی دیورند به سود افغانستان است؟ ; باشگاه بیلدربرگ: دولت جهانی یا ناهنجاری تاریخی ; عفو بین الملل ایالات متحدۀ آمریکا را به جنایت جنگی در سوریه متهم کرد ; بازی خطرناک واشنگتن با خط قرمزهای چین
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
 » افغانستان
 » جهان
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
سیاسی » جهان
 
پیشنهاد کمونیست‌ها برای ملی کردن
دوشنبه, 03.05.2018, 06:16pm (GMT)

پیشنهاد کمونیست‌ها برای ملی کردن

منبع: گاردین، نشریه حزب کمونیست استرالیا
تارنگاشت عدالت

بخشی از اپوزیسیون، خشمگین از نقش روسیه در خاورمیانه، به ویژه در سوریه و همکاری استراتژیک آن با ایران، از در ارايه تحیل‌های چپ‌نمایانه و چپ‌روانه درباره «امپریالیسم روسیه» برآمده است. انتشار ارزیابی‌ها و تحلیل‌های حزب کمونیست فدراسیون روسیه می‌تواند به مقابله با تبلیغات این «کاتولیک‌تر از پاپ»ها کمک نماید.

***

گروهی از نمایندگان حزب کمونیست [در دوما] با هدف رونق بخشیدن به اقتصاد روسیه و تقویت امنیت ملی برای حرکت در جهت ملی کردن، فشار وارد می‌کنند. در سندی که هفته پیش به دومای دولتی فرستاده شد و در وب‌سایت پارلمان روسیه انتشار یافت، این گروه ملی کردن را به مثابه مصادره عدوانی با پرداخت غرامت توصیف می‌کند. این سند می‌گوید واگذاری دارایی‌ها به دولت فدرال به برآوردن نیازهای عمومی کمک خواهد کرد، کارآیی کلی و سمت اجتماعی اقتصاد ملی را افزایش خواهد داد، و امنیت و حاکمیت ملی روسیه را تقویت خواهد نمود.

لیست دارایی‌هایی که مشمول ملی کردن خواهند بود شامل قطعات زمین، دخاير معدنی، جنگل‌ها، پهنه‌های آبی طبیعی [دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و غیره]، و بنگاه‌ها در بخش‌های استراتژیک اقتصاد مانند انرژی، حمل‌ونقل و صنابع سنگین می‌شود.

زمینه‌های دیگر برای ملی کردن عدوانی عبارتند از: اخراج گسترده پرسنل در شرکت‌هایی که بخش‌های عمده اقتصاد در یک شهر یا یک منطقه را کنترل می‌کنند، ورشکستگی بنگاه‌های استراتژیک، موقعیت انحصاری یک شرکت، تخلفات صورت گرفته در جریان خصوصی‌ سازی، و خطر بالقوه قرار گرفتن بنگاه‌های استراتژیک تحت کنترل خارجی.

لایحه می‌گوید ملی کردن به هر شکل از مالکیت خصوصی، از جمله سهام در شرکت‌های گوناگون، اعمال خواهد شد. در عین‌حال، تهیه‌کنندگان این لایحه اذعان دارند که ملی کردن اقدام شدیدی است که فقط باید به شرط پرداخت غرامت منصفانه به مالکین سابق اعمال شود. آن‌ها تأکید می‌نمایند که ملی کردن دارایی نباید به شکلی از مجازات، یا حتا به شیوه‌ای برای اجبار صاحبان بنگاه‌ها به انجام تعهدات مشخصی مبدل شود.

ملی‌ کردن همیشه یک موضوع کلیدی در برنامه سیاسی حزب کمونیست فدراسیون روسیه بوده است. این هم‌چنین سنگ پایه برنامه ضدبحرانی بود که گنادی زیوگانف رهبر حزب در سال ۲۰۱۶ به مثابه پلاتفرم برای انتخابات پارلمانی ارايه نمود. اما آن زمان، زیوگانف گفت که ملی کردن برای افزایش درآمدهای بودجه و جلوگیری از خروج ارز از کشور مطلقاً ضروری است.

برنامه پاول گرودینین، نامزد حزب کمونیست برای انتخابات ریاست جمهوری نیز ملی کردن بنگاه‌های عمده را به مثابه یک شرط کلیدی برای رونق اقتصادی در آینده اعلام می‌کند. برنامه او می‌گوید :«اولویت ما بهروزی مردم است… ما ثروت‌های روسیه، منابع طبیعی، صنابع و منابع مالی آن‌را در خدمت به مردم آن قرار خواهیم داد؛ ما صنایع استراتژیک و سیستماتیک، بخش نیرو، راه‌آهن، مخابرات، و بانک‌های بزرگ را ملی خواهیم کرد.»

برگرفته از «روسیه امروز»

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
بازهم‌ در باره ی راه رشد غیر سرمایه داری! (02.27.2018)
روسیه از چه تسلیحات نظامی برای برخورد با غرب استفاده می‌کنند؟ (02.27.2018)
چرا روسیه مانع حمله نظامی ترکیه به خاک سوریه نشد؟ (02.05.2018)
استفاده انزجار‌آور چرچیل از سلاح شیمیایی علیه بلشویک‌ها (02.05.2018)
نیکلا تسلا پدر واقعی برق (02.05.2018)
برون‌سازی ستیزه‌جویان از سوریه با همدستی آمریکا- رونوشت عملیات اودسا (02.05.2018)
سیاست بریتانیای کبیر درهند ومرحله آغازین مناسبات پاکستان وافغانستان برگردان قسمت دوم ـ فصل پنجم. (01.29.2018)
درگذشت لنین، رهبر پرولتاریای جهان (01.29.2018)
چپ جهانی و مقابله با فاشیزم (01.29.2018)
و سپس خدا به من گفت : «جرج، برو به استبداد در عراق پایان بده » (01.29.2018)