دوشنبه, 08.20.2018, 04:35am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
 » افغانستان
 » جهان
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
سیاسی » جهان
 
مارکس و ۳۰ سال نخست زندگی او
دوشنبه, 05.28.2018, 06:00pm (GMT)

مارکس و ۳۰ سال نخست زندگی او

منبع: دمکراسی مردم
نویسنده: آر. آرون کومار

کارل مارکس يک جوانِ ۲۰۰ ساله است. او وسیعاً خوانده می‌شود، موشکافانه بررسی و نقادانه تحلیل می‌شود. تلاش ما باید این باشد راهی را که او طی کرد، هر قدر که دشوار، پی بگیریم.

مارکس در یک خانواده طبقه متوسط به دنیا آمد. او در مدرسه یک کودک عادی بود، که در ریاضیات و تاریخ ضعیف به حساب می ‌آمد. او با اراده محض برای آموختن و شناختن جهان، بر هر دو موضوع مسلط شد. سلطه او که با صرف ساعات پشت میز مطالعه به دست آمد، در آثار بعدی او، که در آن‌ها تکامل اجتماعی تاریخ، استثمار اقتصادی و نظام حاضر و نیاز به دگرگون ساختن آن‌را با جزيیات کامل شرح داده است، مشهود است.

پدر مارکس یک وکیل بود، که تحت تأثیر افکار منطقی ولتر، روسو قرار داشت، و وقت خود را صرف خواندن آن‌ها می‌کرد. مارکس به پدر خود احترام می‌گذاشت، ولی علیه توصیه او شورید. اما، این بدان معنا نبود که مارکس پدر خود را تحسین نمی‌کند، او همیشه یک عکس پدرش را در جبیب بغل کت خود داشت. یک شخص مهم دیگر در زندگی مارکس، که در سال‌های شکل‌گیریش نفوذ عظیمی بر او داشت، لودویگ فون وستفالن، پدر جنی بود که عادت داشت با او به پیاده‌روی‌های طولانی برود و ادبیات، فلسفه و دیگر موضوعات درخور را مورد بحث قرار دهد.

از طريق وستفالن بود که مارکس به شکسپیر، شیلر، و گوته علاقمند شد. از طريق این بحث‌ها با لودویگ وستفالن ۶۲ ساله، مارکس با ایده‌های سوسیالیست‌های تخیلی و دیگر روشنفکران آشنا شد. چیز خارق‌العاده این است که وستفالن با مارکس که هم‌سن پسر کوچک خود بود، به مثابه یک مرد و یک روشنفکر شایسته این‌گونه بحث‌های جدی برخورد می‌کرد.

در زمان مارکس حکومت پروس لیبرال نبود و دگراندیشی را تحمل نمی‌کرد. بحث سیاسی اکیداً ممنوع بود. یک جاسوس دولت (در ۱۸۳۴-۱۸۳۳، زمانی که مارکس ۱۶-۱۵ سال سن داشت) گزارش داده بود که مدرسه عمومی تری‌یر، که مارکس در آن تحصیل می‌کرد، از آموزگارانی تشکیل می‌شد که لیبرال بودند و دانش‌آموزان ادبیات ممنوعه می‌خواندند. هنگامی که به دنبال این گزارش یک دانش‌آموز پسر بازداشت شد و مدیر مدرسه تنزل رتبه گرفت، مارکس از نزدیک سرکوب دگراندیشی را مشاهده کرد. پدر مارکس نیز به دلیل سخنرانی که در یک کلوب در تری‌یر ایراد کرده بود، تحت نظر قرار داشت. رهایی، برابری، آزادی دیگر برای مارکس مفاهیمی انتزاعی برای بحث نبودند. او مجبور شد دلايل وجود یا عدم وجود آن‌ها را در جامعه در نظر بگیرد.

مارکس هم‌چنین تحت تأثیر وضعیت غالب در اطراف خود در شهرش، تری‌یر که بخشی از راین‌لاند است، قرار داشت. در آن دوره، راین‌لاند «صنعتی‌ترین» بخش دولت پروس بود. اقتصاد راین‌لاند دگرگون شده بود، ناز و نعمت برای برخی بخش‌ها و فقر گسترده برای اکثریت همراه آورده بود. این موجب چندین تغییر مشخص در راوبط اجتماعی شده بود. طبقات صنعتی- هم بورژوازی و هم پرولتاریا- در کنار طبقات فئودال موجود ظاهر شدند.

مارکس جوش و خروش حاصله در مغز خود را در شعری که در این دوره (چاپ ۱۸۳۶) نوشته است، بیان کرد. او می‌نویسد: «من در کشاکش بی‌پایان گرفتارم/ در جوش و خروش بی‌پایان، رؤیای بی‌پایان؛/ نمی‌توانم با زندگی هم‌رنگ شوم/ با جریان حرکت نخواهم کرد‌«.

بر این بستر است که مارکس ۱۷ ساله رساله معروف خود را به نام «تأملات یک مرد جوان پیرامون انتخاب حرفه» نوشت و در آن رئوس مسیر آتی عمل خود را طرح کرد. او این رساله را با گفتن این آغاز می‌کند که طبیعت به انسان ظرفیت انتخاب مناسب‌ترین کار  برای خود در جامعه کنونی را اعطاء کرده است، که او از طريق آن «بتواند خود و جامعه را به بهترین نحو متعالی سازد.» او می‌گوید: «رهنمود اصلی که باید ما را در انتخاب یک حرفه هدایت کند باید خشنودی بشر و کمال مطلوب خود ما باشد.» او با گفتن این‌که این دو در تضاد با یکدیگر قرار ندارند، بلکه بالعکس مکمل یکدیگرند، نتیجه می‌گیرد که شخص فقط از طريق «کار برای کمال مطلوب، برای خوبی، برای هم‌نوعان خود» کامل می‌شود. برای مارکس خشنودی این است. «اگر ما در زندگی کاری را انتخاب کنیم که در آن بتوانیم بیش‌ترین کار را برای بشریت انجام دهیم، هیچ باری نمی‌تواند ما را خم کند، زیرا این‌ها فداکاری به سود همه است؛ در این‌صورت، ما نباید یک لذت حقیرانه، محدود، خودخواهانه را تجریه کنیم، بلکه خشنودی ما به میلیون‌ها تعلق دارد، اعمال ما به آرامی زنده و دايماً در کارند....»

مارکس مدرسه خود را در تری‌یر ترک کرد و در دانشگاه بن به عنوان دانشجوی حقوق ثبت‌نام کرد، اما به دنبال کردن فلسفه و ادبیات ادامه داد. یک سال بعد، او دانشگاه بن را ترک کرد و به دانشگاه برلین، که بسیار بزرگ‌تر بود و یکی از برترین دانشگاه‌های آن زمان به شمار می‌آمد، رفت. در اینجا او سه جلد شعر نوشت، عشق خود را به جنی، که در این زمان نامزد او بود بیان کرد. مارکس حقوق مدنی، جنایی و شرعی خواند. او کتاب‌هایی را درباره حقوق رم باستان به آلمانی ترجمه کرد، آثار ارسطو و دیگر یونانی‌های معروف را از یونانی به آلمانی ترجمه کرد، کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای خود به نام «فلسفه حقوق» را که یک داستان و نمایشنامه است، نوشت. علاوه بر همه این‌ها، او به آموختن زبان‌های دیگر، آلمانی و ایتالیایی (علاوه بر تسلط خود بر یونانی، لاتين و آلمانی) ادامه داد. مارکس درباره فعالیت‌های خود گفت: «در پایان، من چندان غنی‌‌‌شده بیرون نیامدم.» این عطش بی‌پایان مارکس نوزده ساله برای خواندن کتب، آموختن مهارت‌های تازه و کسب دانش را نشان می‌دهد.

مارکس به حلقه «هگلی‌های جوان» پیوست و به مثابه یک رهبر طبیعی به شمار می‌آمد. این گروه فقط از همتایان او تشکیل نمی‌شد، بلکه اساتید و نویسندگان سرشناسی را دربر می‌گرفت که حدود ده سال یا بیش‌تر از او بزرگ‌تر بودند. یک استاد از این گروه که به نبوغ مارکس جوان پی برده بود اظهار داشت که مارکس «روسو، ولتر، هاینه و هگل جمع‌شده در یک شخص است.»

مارکس بدون این‌که قصد داشته باشد یک مستخدم دولت شود از دانشگاه بیرون آمد. او حرفه روزنامه‌نگاری را برگزید و قلم خود را در خدمت مردم قرار داد. او روزنامه‌ها را «ابزار اصلی نافرمانی طبقات تحصیل‌کرده» می‌دانست. مارکس ۲۳ ساله پایگاه خود را به کلن، مرکز روشنفکری راین‌لاند منتقل کرد. او در عرض یک سال سردبیر یکی از متنفذترین روزنامه‌های پروس- راینيشه تسایتونگ-شد. او از روزنامه برای مطالعه مسايل عملی رو در روی جامعه، عملکرد دولت، یا به عبارت صحیح‌تر، حکومت استفاده می‌کرد و آن‌ها را مورد تحلیل نقادانه تئوریک خود قرار می‌داد. مارکس به روشنی اظهار داشت که روزنامه نباید در «تئوری انتزاعی» درگیر شود، بلکه باید به «مسايل عملی» بپردازد. او از طريق مقالات خود چگونگی بررسی «مسايل عملی» را با مطالعه ژرف آن‌ها، و پی ‌گرفتن ریشه‌هایشان و ارايه راه‌حل‌ها نشان داد. این روند است، که همان‌طور که خود او به انگلس گفت: «او را از سیاست‌های خالص و ساده به شرایط اقتصادی و نهایتاً به سوسیالسم هدایت کرد.»

در سال ۱۸۴۳، مارکس که در آن‌زمان ۲۵ ساله بود، پس از ۷ سال نامزدی، با جنی ازدواج کرد. برای ماه عسل‌شان، مارکس چمدان‌های حاوی ۴۵ جلد کتاب را برای ادامه طلب و کسب دانش همراه برد. مارکس جنی را به مثابه برابر خود می‌دید و بحث‌هایشان افکار او را صیقل می‌داد. تابستان همان سال، آن‌ها به پاریس، «لیبرال‌ترین و انقلابی‌ترین شهر» آن زمان نقل‌ مکان کردند. در اینجا مارکس با کسانی مانند باکونین و بلان و ایده‌های نوین در تماس قرار گرفت.

در سال ۱۸۴۴ است که مارکس آثار اقتصاددانان فرانسوی و انگلیسی را وسیعاً خواند و ایده‌های خود را که بعداً «دست‌نوشته‌های اقتصادی و فلسفی» شد، روی کاغذ آورد. در سال ۱۸۴۴ است که مارکس در جریان قیام ریسندگان سیلیزی، که در نوع خود نخستین قیام در آلمان صنعتی‌شده بود، خشم طبقه کارگر را مشاهده کرد. این قیام گرچه شکست خورد، اما مارکس رابطه بین پرولتاریا، اقتصاد و دولت را به روشنی شناخت.

در پاریس است که مارکس و انگلس در سال ۱۸۴۴ دوستی ماندگار خود را که بر اساس باورها و ایده‌های مشترک قرار داشت ایجاد کردند. هر دوی آن‌ها، از مسیرهای متفاوت، به نتایج واحدی رسیدند و تصمیم به همکاری گرفته، خط فکری خود را بیش‌تر گسترش دادند. «خانواده مقدس» نخستین محصول تلاش مشترک آن‌هاست. در ادامه در سال ۱۸۴۶ «ایدئولوژی آلمانی» را نوشتند.

به دلیل تحلیل و نقد تند از دولت، مارکس از پروس، فرانسه و بلژیک اخراج شد، مجبور گردید در انگلستان سکنا گزیند. در انگلستان، مارکس همراه انگلس به اطراف منچستر رفت و از نزدیک شرایط دهشتناک زندگی طبقه کارگر را مشاهده کرد. مارکس و انگلس در «کنگره اتحاديۀ کمونیست‌ها» در انگلستان (۱۸۴۷) شرکت کردند و مأموریت نوشتن مانیفست به آن‌ها محول شد. در سال ۱۸۴۸، آن‌ها «مانیفست کمونیست» تکان‌دهنده زمین را تولید کردند. مارکس ۳۰ ساله بود و انگلس ۳ سال جوان‌تر از او بود. آن‌ها اعلام کردند که آینده به پرولتاریا تعلق دارد و پرولتاریا یک «جهان برای به دست آوردن» دارد.

سی سالگی برای رسیدن به هر چیز قابل‌توجه در زندگی‌های ما بسیار جوان است، اما مارکس تا سی سالگی مراحل مهم بسیاری را پشت سر نهاده بود. دستیابی حتا به تعدادی از آن‌ها یا حداقل به یکی از آن‌ها، برای بسیاری قابل‌توجه خواهد بود و به کشاکش تزلزل‌ناپذیر نیاز دارد. همان‌طور که مارکس جوان گفت:

«پس بیایید همه چيز را به خطر افکنيم،
هرگز نیارامیم، هرگز خسته نشویم؛

نه در سکوت حزن‌انگیز، ملال‌آور،
بدون عمل یا طلب کردن؛

نه در تفکرات خودکاوانه
خم شده زیر یوغ درد،
طوری که آرزو، رؤیا و عمل
برای ما دست نیافته بماند.»

http://peoplesdemocracy.in/2018/0506_pd/marx-and-his-early-thirty-years

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین مرتبط:
» اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي)
» مارکس، سمفونی ناتمام بخش اول
» گورباچف خدمت کرد یا خیانت؟
» (زندگی نامۀ مختصر مارکس و شرح مارکسیسم)
» انترناسيونال کارگری
» تروتسکیسم ضدانقلاب در خفاء (بخش چهاردهم و پایانی)- خطر تروتسکیسم
» آيا چپ بايد سوسيال دمکرات شود؟
» باز هم لنین؛ دوباره «انقلاب اکتبر»
» بازهم‌ در باره ی راه رشد غیر سرمایه داری!
» اروپا: یک‌ قرن انقلاب و رفرمیسم
» آمریکای لاتین و انقلاب اکتبر:
» انقلاب اکتبر بازتاب اراده اگاهانه و عمل سازمان یافته
» میراث تاریخی و همیشه جاودان انقلاب روسیه
» ارزیابی انقلاب روسیه (۱)
» هاجون چنگ و چامسکی از افسانه‌های جهانی‌سازی می‌گویند
» بحران سرمایه ی جهانی و چشم انداز سوسیالیسم
» خود گردانی در مبارزه برای سوسیالیسم
» غبار روبی از حقایق اتحاد شوروی و روسیه سرمایه داری امروز یا جعلیات و حقایقی در باره اتحاد شوروی و روسیه سرمایه داری امروز
» ﺑﺸﺮﻣﺤﻮ ﻧﺎﺯﯾﺴﻢ ﺭﺍ ﻣﺪﯾﻮﻥ ﻛﯿﺴﺖ؟
» ﭘﯿﺮﺍﻣﻮﻥ ﻃﻠﻮﻉ ﻭ ﻏﺮﻭﺏ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﻢ ﺩﺭ ﺍﺗﺤﺎﺩ ﺷﻮﺭﻭﯼ ﻭ ﺍﺭﻭﭘﺎﯼ ﺷﺮﻗﯽ
» ﺗﺨﺮﯾﺐ ﻣﺠﺴﻤﻪ ﻟﯿﻨﯿﻦ ﻭ ﺻﺪﺍﯼ ﭘﺎﯼ ﻓﺎﺷﯿﺴﻢ!
» ﺗﺪﺍﻭﻡ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺟﻬﺎﻧﯿﯽ ﺳﺮ ﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﻣﻮﻗﯿﺖ ﺟﻨﺒﺶ ﻛﺎﺭﮔﺮﯼ ﻭ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ (5)
» ﺗﺪﺍﻭﻡ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺟﻬﺎﻧﯿﯽ ﺳﺮ ﻣﺎﯾﻪ ﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﻣﻮﻗﯿﺖ ﺟﻨﺒﺶ ﻛﺎﺭﮔﺮﯼ ﻭ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ (4)
» ﻟﻨﯿﻦ، ﮔﺮﺍﻥ ﺗﺮ ﺍﺯ ﭘﻮﺗﯿﻦ
» ﻓﺮﺧﻨﺪﻩ ﺑﺎﺩ ﺳﺎﻟﺮﻭﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺳﻮﺳﯿﺎﻟﯿﺴﺘﯽ اكتبر
» ﺩﺭ ﮔﺬﺷﺖ جنرال ﺟﯿﺎﭖ، ﻗﻬﺮﻣﺎﻥ ﻣﻠﯿﯽ ﻭﯾﺘﻨﺎﻡ
» ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻣﻠﯽ ﺩﻣﻮﻛﺮﺍﺗﯿﻚ، ﭼﯿﺴﺖ؟
» ﺣﺰﺏ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﻧﻘﺶ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺍﺳﺖ
» ﺩﺍﺷﱳ ﻛﺎﺭﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﻣﺰﯾﺖ ﺍﺳﺖ
» ﻭﻧﺰﻭﯾﻼ ﭘﺲ ﺍﺯ ﭼﺎﻭﺯ: ﺣﺮﻛﺖ ﺑﻪ ﺟﻠﻮﺍﺩﺍﻣﻪ ﻣﯽ ﯾﺎﺑﺪ
» استراتژی سرمایه داری و خواست دگرگونی در اروپا
» ﺗﻤﺪﻥ ﺷﻮﺭﻭﯼ ﻣﯿﺰ ﮔﺮﺩ ﻫﺌﯿﺖ ﺗﺤﺮﯾﺮ ﭘﺮﺍﻭﺩﺍ بخش دوم 4
» (3) ﺗﻤﺪﻥ ﺷﻮﺭﻭﯼﻣﯿﺰ ﮔﺮﺩ ﻫﺌﯿﺖ ﺗﺤﺮﯾﺮ ﭘﺮﺍﻭﺩﺍ بخش دوم
» « هوگو چاوز و آينده ی درخشان مردم درونزويلا »
» ﻣﺮﻭﺭ ﻣﺨﺘﺼﺮ ﭘﯿﺮﺍﻣﻮ ﻥ ﺗﻮﺭﻡ،ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﻭﺗﻮﺯﯾﻊ ﺩﺭﺁﻣﺪ
» رشد"جناح چپ" دراتحادیه ی دانشگاه ها وکالج ها (UCU)دربریتانیا!
» " قاعده دومینو"مکانیسمهای تجزیه اتحاد شوروی و (بخش پایانی)
» سخنرانیی لیزپین،سازمانده امور زنان درحزب كمونست بریتانیا، درگردهم آیی كه بمناسبت ۷۸ مین سالگرد تٱسیس حزب كمونیست عراق،
» مـارشِ پــرقــدرت ”چـپ“ در فــرانــسه:
» آمــوزش و پــرورش در کــیــوبا
» جنبش "اشغال "وال استریت ، آغازی برای یک تحول بزرگ
» رائول کاسترو: بالاترین تجلی دموکراسی واقعی درمسیرسوسیالیسم
» رائول کاسترو: بالاترین تجلی دموکراسی واقعی درمسیرسوسیالیسم
» ما خیال پرداز نیستیم
» رازهای نا گفتهء تو طئه سقوط نظام دموکراتیک ودرس های زهر آلود تاریخ در افغا نستان
» احیای سرمایۀ مارکس: ردّ اسطورۀ ناسازگاری
» کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحادشوروی پیرامون کمکهای اضافی اقتصادی و مالی به جمهوری افغانستان
» خیانت به سوسیالیسمبه “استقبال” مصاحبه های اخیرگورباچف درارتباط به ساختمان وفرو ریزیی دیوار برلین (4)
» (3)خیانت به سوسیالیسم به “استقبال” مصاحبه های اخیرگورباچف درارتباط به ساختمان وفرو ریزیی دیوار برلین
» دلایل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی
» (iii) بخش 1 جهانی شدن و سرمایه آفرینی مالی
» به “استقبال” مصاحبه های اخیرگورباچف درارتباط به ساختمان وفرو ریزیی دیوار برلین 1
» از بحران سرمایه داری تا احیای مارکسیزم
» مارکسیسم و چپ در انقلاب‌های اعراب (3)
» عروج بحران نظام جهانیی سرمایه و افزایش بی اعتباریی گفتمان های رایج
» فصل پایانیی یک دوران و آغاز دوران تازه!
» واقعیات و جعلیات سمت گیری سوسیالیستی یگانه امکان پیشروی !)12(
» مارکسیسم (3)
» واقعیات و جعلیات تاریخ، قیام عمومی در روسیه را گواهی خواهد داد! (11)
» جعلیات و حقایقی درباره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز (10)
» نه می شکند و نه می گذرد نگاهی به عمق جنبش مقاومت در کشور یونان
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر! (3)
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر! (3)
» مارکسیسم
» واقعیات و جعلیات سقفی را ویران کردند که مردم در اتحاد شوروی بالای سر خود داشتند (9)
» واقعیات و جعلیات سقفی را ویران کردند که مردم در اتحاد شوروی بالای سر خود داشتند (9)
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر! (2)
» جعلیات و حقایق افسانه سرائی های پوچ خودکفائی غلات در روسیه سرمایه داری(8)
» باشگاه ضد انقلاب (آسیا تایمز، هنگ کنگ): په په اسکوبار
» آموزش و. ا. لنین در مورد ساختار حزب و دوران معاصر!
» چپ میانه در برزخ هویت و جایگاه
» جعلیات و حقایقی در باره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز فاجعه الکلیسم (7)
» برآشفتگان” برابری می خواھند
» موقعیت مبارزه طبقاتی پس از شکست کمون پاریس
» بحران ساختاری سرمایه‌ با خوانش مارکس (3)
» بحران ساختاری سرمایه‌ با خوانش مارکس(۱(
» .1 بحران ساختاری سرمایه‌ با خوانش مارکس
» نظرسنجی گلوب اسکن: کاهش اعتماد مردم آمریکا به نظام بازار آزاد
» جعلیات و حقایقپشت پرده کنترل انفجار اتمی "چرنوبیل"
» سالگرد پیروزی بزرگ ارتش سرخ اتحاد شوروی بر فاشیسم هیتلری در جنگ کبیر میهنی
» جعلیات و حقایقی در باره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز انفجار اتمی "چرنوبیل" 6
» بمناسبت ١٤٠- مین سالگرد تولد ولادیمیر ایلیچ لنین انقلابی نابغه
» جعلیات و حقایق نقش آفرینی کلیسا و روحانیت در دو دوران انقلاب و ضد انقلاب (5)
» بمناسبت نهم اردیبهشت ماه، سالروز درگذشت زنده یاد احسان طبری
» جعلیات و حقایقعلیرغم شکست موضعی سوسیالیسم (4)
» جعلیات و حقایقعلیرغم شکست موضعی سوسیالیسم دوران ما، دوران گذار(4)
» جعلیات و حقایقی در باره (2)
» جعلیات و حقایقی در باره گذشته شوروی و روسیه سرمایه داری امروز (1)


عناوین دیگر:
نقشه های جنگی با کدام صحنه سازی ها تهیه میشوند! (05.28.2018)
طرح سرنگونی رژیم اسلامی ایران روی میز ترامپ قرار گرفت (05.28.2018)
چگونه جان بولتون مانع دیدار رهبر کره شمالی با ترامپ شد (05.28.2018)
ونزوِئلا زیر فشار امپریالیستهای آمریکا و اروپا (05.28.2018)
تقدیم به سپیده‌ صبحگاهان، طلایه‌داران روزهای روشن (05.22.2018)
اتحاد عمل نیروهای کارمزدی از کجا مایه میگیرد؟ (05.22.2018)
هفت کشور: جنگ بعنوان راهی برای ادامه موجودیت ایالات متحده آمریکا (05.15.2018)
اروپای مستقل و رهبری جمعی جهان (05.15.2018)
مبارزه ی طبقاتی در اعتصاب کارگران و کارکنان ایر فرانس (05.15.2018)
عمو سام و نقض تمام توافق‌نامه‌های بین المللی (05.15.2018)