چهار شنیه, 08.15.2018, 10:38am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز(بخش چهارم) ; " شهر غزنین نه همانست که من دیدم پار" ; فراخوان عمومی بخاطرجلوگیری ازفروش شفاخانه وزیراکبرخان وسایر موسسات عام المنفعه ; اخلاق از منظر ماركسيسم- لنينيسم (كمونيزم علمي) ; پیامدهای فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
زنان
 
ياد نامه ی کمیته فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان
دوشنبه, 09.07.2015, 08:28pm (GMT)

ياد نامه ی 
  کمیته فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان 
    مورخ ۷ / ۹ / ۲۰۱۵ 

          هم میهنان گران ارج!

          رفقا و دوستان عزیز! 

       
یک سال از خموشی چراغ زندگی رفیق گران ارج دوکتور اناهیتا راتبزاد، سابق عضو دفتر سياسی کميته مرکزی حزب دموکراتيک خلق افغانستان، رهبر و بنياد گذار سازمان دموکراتيک زنان افغانستان و يکی از پيشتازان جنبش انقلابی مردم افغانستان و يکتن از سرسپردگان راه عدالت و پیشرفت اجتماعی و مدافع پیگیر و سرسخت برقراری نظام انسان سالار در کشور مان، می گذرد.

     زنده ياد دوکتور راتب زاد، از زمره ی آن پيش کسوتان وقافله سالاران جنبش انقلابی ونهضت عدالتخواهی ، آزادی طلبی و ترقی پسندی کشور بود ، که درست 56 سال قبل ( 1338) در شرايطی که استبداد خشن سلطنتی در کشور حاکم بود و ارتجاع سياه قرون وسطايی با سر دادن نعره های تکبير و دادن فتواهای تکفير سر می بريد ؛ نيمی از پيکر جامعه ی استبداد کوفته ی ما در چهار ديوار خانه زندانی بودند؛ صدای آزادی و برابری حقوق زنان را با مردان در روزنامه انيس بلند نمود و بخاطر رسيدن به اين آرمان سترگش کارهای سازنده را جهت بيداری و تشکل زنان آزاديخواه افغانستان آغاز کرد. پنج سال بعد از آن، با توسعه ی ديد سياسی خويش ، بخاطر ورق زدن صفحه ی نوينی در تاريخ کشور ، درسال 1343 خورشيدی با ساير مبارزين آزاديخواه و تحول طلب يک جا نقش شايسته اش را در امر تأسيس ح. د. خ. ا ، ايفاء نمود و بدين ترتيب سرنوشت خود را تا پايان زندگی با اين حزب محکم گره زد.

     رفيق راتب زاد در پرتو آموزشهای سياسی و اجتماعی وطن پرستانه و مردم دوستانه جهت تشکل زنان و دختران دلير ميهن ، بيداری  واشراک فعال آنان در حيات سياسی ـ اقتصادی و اجتماعی در جامعه ؛ همين گونه بمنظور رهايی آنان از انقياد ستم جنسيتی و دفاع قاطع و پيگير از حقوق حقه ی نيمی از پيکر جامعه ی مان؛ در سال 1344 خورشيدی، سازمان دموکراتيک زنان افغانستان را همراه با ساير زنان پيشتاز، با حمايت و پشتيبانی ح. د. خ. ا تأسيس نمود و آن را داهيانه رهبری کرد.

       همزمان با پايه گذاری سازمان دموکراتيک زنان افغانستان ، با درک نياز زمان ، در پروسه ی  مبارزات انتخاباتی دوره ی دوازدهم شورای ملی اشتراک ورزيد و بحيث يکی از کانديدان ح. د. خ. ا در ناحيه ی سوم و چهارم شهر کابل ، وارد کارزار مبارزه ی انتخاباتی شد و با کسب  پيروزی چشمگير، بحيث وکيل و نماينده ی مردم  به شورا راه يافت و سپس با صدای رسا فرياد حق طلبی و عدالتخواهی زحمتکشان و محروم ترين اقشار اجتماعی جامعه را به گوش مردم افغانستان و جهانيان رسانيد و از اين طريق در سنگر دفاع از حقوق حقه ی آنان قرار گرفت.

       رفيق راتب زاد از شمار آن شخصيتهای فرهيخته و فروزنده درتاريخ  معاصر کشور مابوده است که 49 سال قبل از امروز، برای نخستين بار درتاريخ افغانستان، تجليل از روز هشتم مارچ را، بعنوان روزرهايی زنان از ستم مرد سالاری و تأمين حقوق کامل آنان در همه عرصه های سياسی ـ اقتصادی ـ اجتماعی و فرهنگی با مردان، سازماندهی نمود و مراسم آن را با اشتراک ساير زنان پيشتاز برگزار کرد که پروسه آن تا هم اکنون ادامه دارد.      
     
رفیق راتبزاد تا واپسین روز های زندگی پربار و هدفمند خویش، سرود انسان دوستی و عدالتخواهی و اعمار جامعه ی نوین را بر پایه ی قانون تکامل اجتماعی ، از یاد نبرد و لحظه ی از مبارزه در این راه علیه دشمنان این پدیده های انسانی، دست نکشید.
       
خطوط راه و رسم پیکار انقلابی رفیق راتبزاد را در دوران زندگی درخشان و پر بارش، مبارزه بخاطر عدالت، صلح، ترقی، همزیستی مسالمت آمیز، برابری، پیشرفت و رفاه اجتماعی... همچنان ضدیت با استثمار، استعمار ( کهنه و نو )، ارتجاع، امپریالیسم، اپارتایید ، فاشیزم، انواع تبعیض ( طبقاتی، جنسیتی، اجتماعی، مذهبی ) رقم می زد و تا پایان عمر به این اصل های انسانی و انقلابی، با صداقت وفادار باقی ماند.  
     
رفیق راتبزاد در کلیه وظایف حزبی - دولتی و در رهبری سازمان های اجتماعی، خیلی ها خوش درخشید و با درک رسالت اجتماعی و میهنی مسؤولیت های وظیفه یی خویش را با صداقت و پاکی، بسر رسانید و از خود نام ماندگاری در تاريخ کشورمان به جا گذاشت. 

      
روانش شاد، یاد و خاطره اش گرامی و راهش پر رهرو باد! 


                                     کمیته ی فعالین 
                                      ح. د. خ. ا 

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
فقدان دو حاکمیت : قانون و عقل ( قانون جنگل ، تکفیروبدویت ) (04.13.2015)
در رثاء شهادت مظلومانه ی فرخنده (04.05.2015)
قتل فرخنده داغ ننگی بر جبین ملا ایاز نیازی (04.05.2015)
اعلامیه ی کمیته ی فعالین ح. د. خ. ا به مناسبت هشتم مارچ ، روزهمبستگی بین المللی زنان جهان (03.07.2015)
گزارش‌هایی در گرامی‌داشت هشت مارس روز جهانی زن! (03.07.2015)
روز جهانی زن و زنان کشور من (03.07.2015)
هشت مارچ روز تجدید تعهد بخاطر دفاع از حقوق زنان (03.07.2015)
فرخنده باد هشتم مارچ، روز همبستگی زنان (03.07.2015)
دیگر هرگز خاموش نخواهیم ماند (03.07.2015)
زنده باد مادر، این چشمه بی پایان مهر و محبت ! (03.07.2015)