دوشنبه, 06.18.2018, 05:21am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
پیام تسلیت کمیته فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان ; درود بر روشنایی! ; اعلان مراسم تدفين و فاتحه ی دگروال محمد ظريف تره کی ; درانتخاباتی،که زير پرچم امريکای اشغالگر برگزار می گردد،جای برای نيروهای دموکراتيک وجود دارد؟ ; یادداشت هفته :در شهر کابل، پایتخت افغانستان،هیچ کسی مصئونیت و امنیت ندارد
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
  سیاسی
  ادبی
 » شعر
 » داستان
 » طنزَ
 » سوانع ادبا و دانشمندان
 » سینما و تیاتر
 » معرفی کتاب
 » کتابخانه
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
ادبی » معرفی کتاب
 
معرفی کتاب پرمحتوا و خواندنی : ادبیات فارسی دری، در دورۀ های غزنویان و حکومت های معاصر آن
سه شنبه, 04.23.2013, 07:45pm (GMT)

عبدالحي « مرام »

 

معرفی کتاب پرمحتوا و خواندنی :

ادبیات فارسی دری، در دورۀ های غزنویان

و حکومت های معاصر آن

 

  نوشتن کتاب، رساله و دیگر آثار قلمی یکی از کارهای پرحوصله ی پژو هشگران هوشمند، پرتلاش و زحمتکشی است که درطول تاریخ زندگی بشریت صورت گرفته است و این بخاطری بوده که آدمی بداند که کیست، از کجا آمده و برای چه هدفی زندگی داشته و در تکاپوی چه چیزی بخاطر آسایش خود، همنوعان حاضر و گذشته اش بوده است و همینکه گفت اند، :خودشناسی ، خدا شناسی است، حقیقت پیدا می کند .

  دانشمندان بدین باوراند که انسان ها به خواندن ، نوشتن نیاز حیاتی دارند و باید که هرانسان دانشمند، چیز فهم و آگاه از خود و تجریه های علمی و حتا تجربه های کاری، دوران تحصیل و تجربه ی زندگی خود دارند که باید آنرا جهت آگاهی دهی یا راهنمایی به آینده  های جامعه و حتا جهان خود به میراث بگذارند، میراث گران بها، میراثی كه انبیا ، رسل و پیامبران الهی  به بشريت  گذاشتند که آن « معنویت » است.

  دکتور حصار یان هم نتیجه و ثمره ی دوران تحصیل ، آموزش و تجربه های زندگی پربارش را با نوشتن کتاب ها کوتاه ساخته و تمرکز بخشیده است که از جمله کتابی پر محتوا و غنی زیر عنوان : ادبیات فارسی دری، در دوره ی غزنویان و حکومت های معاصر آن .»

  این اثر گران مایه و پر ارزش بدسترسم رسید که از خواندن آن لذت بردم، زیرا پیرامون زبان فارسی دری پژوهش و کارزیادی نموده است ، تا بتواند برای دیگر پژو هشگران و دانش جویان دانش گاه های کشور ما، ماخذ و آموزنده باشد و  این یک نیاز بزرگ مردم و جامعه ی ما بشمار میرود. چنانکه سعید نفیسی در پیشگفتارفرهنگ عميد، حتا نياز جامعه ي خود چنین یاد آوری مینماید: « ... اما در مورد زبان فارسی دری، نوشتن فرهنگ ، تقریباً  معاصر با فرهنگ نویسی برای زبان عربی به وسیله ی ایرانیان است. همانگونه که روز بروز ، زبان دری گسترش یافته و مردم پهلوی ، زبان خود را نیازمند به فراگیری زبان دری میدانستند.انتشارفرهنگ به زبان فارسی دری نیز آغاز شده است.

  دکتور حصاریان درین اثر پرمحتوای خود: ادبیات فارسی دری در دوره ی غزنویان و حکومت های معاصر آن « مینویسد که : « ... همزمان با ورود غزنویان، امارت نشین های تابع با امپراتوری سامانی وجود داشتند که درحمایت از علم و ادب مشهوربودند. بحیث مثال امرای « آل محتاج » در چغانیان به ساحل راست دریای آموشامل « ختلان » و نواحی آن فرمان روایی داشت که موسس آن ابوبکر محمد بن مطفر « محتاج » نام داشت. امرای این دیار چون خود اهل علم و ادب بودند،  عده ی از دانشمندان و شعرای چون : منجیک ، ترمذی، دقیقی بلخی و مدتی فرخي سيستاني از حمايت انان بهره وربوده است.

 وي تاييد مي ورزد که : عهد غزنویان که از البتگین آغاز و تا خسرو ملک غزنوی جمعا ًمدت 233 سال یا به عبارت دیگر بیش از دو قرن حکومت کرده اند، دورۀ بوده که از نگاه فرهنگی و ادبی، از غنی ترین و با شکوه ترین دوره های تاریخی  و فرهنگی  تاریخ افغانستان شمرده میشود. زیرا با آنکه شاهان غزنوی ترکتبار  بودند و در وهله ی اول بضاعت علمی و ادبی از خودنداشتند  و به زبان و ادب عربی و خط و کتابت آن هم چندان توجهی نمیکردند، ولی به ناچار زبان و ادب فارسی را پذیرفتند و این زبان را به حیث زبان رسمی خویش برگزیدند و سرانجام در ادب و فرهنگ  خراسان ( فارسی دری ) منحل گردیدند و سپس موجبات نضج ، ترقی و انکشاف زبان فارسی در قلمرو و سیع و گســترده ی خراسـان ، و رارود و هندوستان فراهم کردند. » و بگفته ی پژو هشگران، این مرحله ی تاریخ خراسان و(افغانستان ) را به نام « دوره ی طلای » یاد نموده اند و آنرا ستوده اند. زیرا اکثریت شاهان غزنوی و وزرای آنان اشخاص عالم و دانشمند بوده و هریکی به سهم خویش دربسط و توسعه ی علم و دانش و ارتقای فرهنگ مدنی و شهری مردم تلاش زیاد و مستمری را انجام داده اند، چنانکه از دربار های سبتگین تا بهرام شاه، همواره مرجع علمأ و محل تجمع شعرا و دانشمندان معروف بوده و از درخشنده ترین دوره های فرمان روایی غزنویان بشمار می رفته است.»

  نویسندۀ این اثر خیلی ارزشمند یعنی کتاب « ادبیات فارسی دری ، دردوره ی غزنویان و حکومت های معاصر آن » جناب دکتور سید اکرام الدین حصاریان، یکی از فرزندان دانش پرور، سرزمین بلندا های پامیر یا بام دنیا و سرزمین مرد خیز و با فرهنگ ولایت بدخشان بوده که در خانواده ی پرفیض روحانیت پرورش یافته و تحصیلاتش را در مکتب تعلیمات ثانوی، در لیسه ی غیاثی جرم،  آغاز و تا درجه ی ماستری در دانشگاه کابل – دانشکده ی زبان و ادبیات ادامه داده و دیپلوم دکتورای خود را ، دربخش ادبیات فارسی دری ( فلالوژی ) از انستیتوت رودکی، اکادمی علوم کشور دوست برادر و هم زبان ، جمهوری تاجکستان بدست آورده است.

   دکتور حصاریان که شخصیت پرتلاش و پژوهشگری با آرمان است، از سال 1381 بدینسو به حیث استاد و آمر دیپارتمنت  فارسی دری در دوره های لیسانس و ماستري در دانشکده  ی زبان و ادبیات دانشگاه کابل مصروف تدريس و آموزش فرزندان جوان میهن خویش می باشد.

   ما چاپ این کتاب ارزشمند را که از سوی ایشان تالیف و به جامعه ی جنگ زده و جوانان سرگردان ما، پیشکش گردیده است، یک گام و کار خیلی بزرگ میدانیم و باورمندیم که پژوهشگران ما بحیث یک مأخذ خوب از آن بهره بگیرند و جوانان و اهل مطالعه در جامعه علمی و آموزشي کشور ما از محتوای آن مستفید گردند و از سوی دیگر چاپ این کتاب در شرایطی صورت گرفته است که وزارت اطلاعات و فرهنگ دولت جمهوری اسلامی افغانستان باثر فیصله ی سازمان علمی ملل متحد(يونسكو) غزنی را در سالروان در چند هفته ي آينده  بحیث پایتخت « فرهنگ و تمدن اسلامی » معرفی نموده که درین راستا کار های بازسازی برخی از ساختمان ها آغاز شده است و امید که امنیت هم از سوی قوای مسلح افغانستان تأمین گردد، تا شهروندان غزني از مهمانان خارجي وداخلي خويش

پذيرايي شايسته ي نمايند  و این مساله دلیلی شود برای تأمین صلح و ثبات و بازسازی و نوسازی ولایت باستاني غزنی ، و غزنی عظمت وبزرگي تاریخی و فرهنگی خود را بازیابد تا سمعرف تمدن و فرهنگ اسلامی در کشور ما و منطقه و جهان اسلام باشد!

عبدالحي « مرام »

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
نسل بالنده و ایده های تابنده (10.15.2012)
گوهر اصیل آدمی؛ چگونه کشف شد و چه پیامد هایی به دنبال خواهد داشت؟ (06.18.2012)
نگاهی بر کتاب «گوهر اصیل آدمی» و فهم و هضم آن (04.02.2012)
اگر با مغز سر و مغز استخوان خود رنسانس نکنیم؟؟ (01.09.2012)
احیای سرمایۀ مارکس: ردّ اسطورۀ ناسازگاری (09.26.2011)
پاسخ سنت،به سکولاریسم در افغانستان (05.29.2011)
نقدی بر انتشار کتب (05.15.2011)
نامه سرگشاده به آقای رهین وزیر اطلاعات وفرهنگ (04.03.2011)
مرور فهرست وار برکتاب «کتابخانه سیار با صدها آثار کلیدی ماندگار » (01.17.2011)
زندگی آلبرت اینشتاین (12.05.2010)