دوشنبه, 07.16.2018, 08:34am (GMT)
خانه
در باره ما
RSS
پیوند ها
نقشه سایت
تماس
مرُوری بر رخداد های خونبار سه سده ی اخير خرُاسان ديروز و افغانستان امروز ; ابلاغیۀ فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان در دنمارک ; توطئه گری و دسیسه سازی های فاجعه آفرین! ; ده ايده مارکسيستی که قرن ۲۱ را تعريف می کند ; همبستگی انسانی ممنوع!
واژه کلیدی»       [جستجوی پیشرفته]
 
فهرست عناوين  
  اخبار
  پیام ها و گزارشها
 » ویدیویی
 » پیام ها
 » اطلاعیه ها
 » زنده گی نامه
  سیاسی
  ادبی
  تاریخی
  علمی
  زنان
  ویدیو
  نرم افزار
  مقالات از منابع دیگر
  ::| ثت نام در خبرنامه
اسم شما:
ایمیل شما:
 
 
 
پیام ها و گزارشها » پیام ها
 
پیام تسلیت کمیته ی فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان
چهار شنیه, 05.04.2016, 06:56pm (GMT)

پیام تسلیت کمیته ی فعالین

حزب دموکراتیک خلق افغانستان

 

رفقا و دوستان عزیز!

 

      با اندوه جانکاه و روان سوز و با دنیایی از آه و افسوس و حسرت، به آگاهی کلیه پیکار جویان انقلابی افغانستان رسانیده می شود که باز مرگ به نامردی یک همرزم فرهیخته و پاک نهاد مان را به غنیمت گرفت و از زمره ی آموزگاران با وفای راه انسانیت، یک آموزگار خردمند و پاکیزه سرشت را که عمری در خدمت مردم و میهنش بود، به کام نیستی فرو برد.

      سخن از رفیق گرانمایه نظام الدین تهذیب است که ساعت ده امروز ( ۴ / ۵ / ۲۰۱۶) از اثر بیماری دوام دار، در بیمارستان " نارتویک پارک " در شهر لندن، به عمر (۸۳) سالگی با زندگی وداع گفت و با مرگ خود در خانواده ی مبارزان راه رهایی زحمتکشان و مدافعان سرسپرده ی آزادی، دموکراسی، صلح، ترقی، برابری، عدالت و پیشرفت اجتماعی، سوگ و ماتم گذاشت.

      رفیق عزیز مان نظام الدین تهذیب رهرو صدیق کاروان نسل نخست جنبش انقلابی و عدالت خواه کشور بود و به مثابه ی عضو فعال اولین حلقه های وصل مبارزان راه رهایی مردم زحمتکش و رنجدیده ی افغانستان از چنگال های خونین ظلم، استبداد و بیدادگری ارتجاع داخلی و غارتگران بین المللی، راه در پیشگیری مبارزه ی انقلابی را در ح. د. خ. ا برگزیده و به زودی عضویت اصلی کمیته ی مرکزی را به دست آورد و تا آخر و برای یک لحظه ی هم راستی و درستی و صداقت را در برابر مردم و میهن خود به فراموشی نسپارید.

      رفیق تهذیب گرامی پس از پیروزی رویداد ۷ ثور ۱۳۵۷ خ به حیث وزیر سرحدات جمهوری دموکراتیک افغانستان برگزیده شد و دیری نپایيد که بسان سایر همرزمان دیگرش به گناه عشق به وطن و خدمت به مردم و به جرم ضدیت با خودخواهی ها، زورگویی ها، تک رویی ها، گژ رویی ها و انحراف ها؛ بازداشت گردید و به شدت توسط جلادان و آدمکشان سنگدل " اگسا " مورد انواع شکنجه ها و آزار جسمی و روانی قرار گرفت و تا زمان سقوط مرگبار خونتای فاشیستی امین و شرکای جنایتکارش، در ششم جدی ۱۳۵۸ خ زندانی بود.

      رفیق تهذیب بعد از شش جدی ۱۳۵۸ خ، بر علاوه ی دارا بودن عضویت اصلی کمیته ی مرکزی ح. د. خ. ا، به حیث ریس دادگاه عالی ( قاضی القضات ) افغانستان مقرر گرديد و در عین حال به عضویت شورای انقلابی جمهوری دموکراتیک افغانستان، نیز برگزيده شد.

      رفیق تهذیب در تمام دوران کار و ماموریت خویش با درک مسؤولیت و رسالت انسانی - میهنی و انقلابی خود، نمونه ای از صداقت به راه و رسم انسانیت و عدالت اجتماعی بود. با همکاران خیلی صمیمی، در دوستی بسیار وفادار و در احترام کردن و حرمت نهادن به همه ی مردم، گوهر نایاب بود.

      رفیق تهذیب به پاکی، با بی آلایشی و با تقوا زیست و هرگز از تهدید های زورمندان تازه به دوران رسیده در ح. د. خ. ا و در حاکمیت سیاسی، نهراسید و در برابر هیچ زمامداری سر خم نکرد و راه مقابله با معامله گری ها، انحراف ها، کژ روشی ها، سازشکاری ها، تسلیم طلبی ها، قلدر منشی ها و بی آزرمی ها را رها نه نمود و با هر نوع اعمال فشار و حرکت های خلاف اصولیت حزبی و سیاسی، رزميد.

    ما در حالی که از ناحیه درگذشت این رفیق عزیز خویش سخت اندوهناک و متأثر هستیم، همین گونه نبود این شخصیت نستوه و انقلابی سرسپرده را در رده های جنبش وطن پرستان با گوشت و پوست خود لمس خواهیم کرد.

    درگذشت رفیق نظام الدین تهذیب را به همه رفقا و دوستان و به کلیه میهن پرستان طرفدار و مدافع آزادی، ترقی، صلح، پیشرفت و عدالت اجتماعی و تمامی مردم زحمتکش و ستمدیده ی افغانستان، تسلیت گفته به اعضای خانواده و بازماندگانش، مزيد بر ابراز تعزيت؛ صبر ، حوصله ، استقامت و نيرومندی می خواهیم.

    روانش شاد، یاد و خاطره اش همیشه گرامی باد!

                                       کمیته ی فعالین

                                         ح. د. خ. ا


  

مسوولیت مطالب نشر شده در سپیده دم به دوش نویسنده گان آنها میباشد


عناوین دیگر:
پیام تسلیت کمیته فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان (05.03.2016)
" نه، او نمرده است " (05.03.2016)
آگهی پيرامون مجلس سوگواری شادروان محب بارش (05.01.2016)
پيام های تسليت و همدردی کميته فعالين حزب دموکراتيک خلق افغانستان (02.22.2016)
در گرامیداشت از روز بین المللی عدالت اجتماعی (02.22.2016)
تقبیح جنایت جنگی طالبان (01.25.2016)
پیام تسلیت به مناسبت در گذشت رفیق وحیدالله خیرزاد عضو ح‌.د.خ.ا (08.04.2015)
زن ستیزی در پارلمان افغانستان (07.20.2015)
اعلامیه ی کمیته ی فعالین حزب دموکراتیک خلق افغانستان به مناسبت اول ماه می ، روز بین المللی کارگران جهان (04.30.2015)
پیام تسلیت و غمشریکی به خانواده ی امان معاشر (09.22.2014)